V kinech od 5. května (přehled a ukázky)

Čtvrtek přináší v českých kinech premiéru další nové marvelovky. Jde o druhý díl Doctora Strange, který se ponoří do mnohovesmíru šílenství. Výjimečný polský film Nezanechat stopy se vrací do komunistického Polska počátku 80. let a vypráví o policejní zvůli a násilí. Veselo by vám mělo být s hrdiny slovensko-české komedie Láska hory přenáší. Do ukrajinské věznice nás vezme slovenský režisér Peter Kerekes v oceňovaném koprodukčním snímku 107 matek. Rumunsko-český film Zázrak má zajímavou stavbu vyprávění. Kriminalista v něm řeší, co se přihodilo jeptišce, která měla vyřídit ve vzdáleném klášteře naléhavou věc. Film je rozdělen na dvě separátní části. Nakonec je tu příběh o indickém klukovi, který se ve snímku Poslední představení zamiluje do promítání filmů.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (USA, 2022)

doctor-strange-2-plakat

Ve snímku Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství filmový svět studia Marvel otvírá brány do paralelních světů a dává do nich nahlédnout jako nikdy předtím. Vydejte se do neznáma s Doctorem Strangem, který za pomoci starých známých a nových spojenců vstupuje do šílených a nebezpečných paralelních světů mnohovesmíru, aby se utkal se záhadným soupeřem.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
Doctor Strange in the Multiverse of Madness 

Akční / Fantasy / Horor
USA, 2022, 127 min
Režie: Sam Raimi
Předloha: Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)
Scénář: Michael Waldron, Jade Halley Bartlett
Kamera: John Mathieson
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Michael Stuhlbarg, Patrick Stewart, Bruce Campbell, Julian Hilliard, Jett Klyne, Sheila Atim, Topo Wresniwiro, Adam Hugill, Lashana Lynch, Hayley Atwell


Nezanechat stopy 2021 (Polsko, 2021)

Polsko, 1983. Zemí otřásá případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel. Druhý film Jana Matuszyńského (Poslední rodina), který soutěžil o Zlatého lva na festivalu v Benátkách, autenticky zachycuje náladu předrevolučního Polska a události, které vedly k pádu totalitního režimu.

Nezanechat stopy
Żeby nie było śladów
Drama
Polsko, 2021, 165 min
Režie: Jan P. Matuszyński
Předloha: Cezary Łazarewicz (kniha)
Scénář: Kaja Krawczyk-Wnuk
Kamera: Kacper Fertacz
Hudba: Ibrahim Maalouf
Hrají: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Adam Bobik, Łukasz Gawroński, Mateusz Górski, Bartłomiej Topa, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Jerzy Bończak, Mikołaj Grabowski, Dariusz Chojnacki, Sebastian Pawlak, Joanna Fertacz, Andrzej Nejman


Láska hory přenáší (Slovensko, Česko, 2022)

Pokud se hrdinům komedie Láska hory přenáší může něco pokazit, zaručeně se to pokazí. Všichni zažijí jeden opravdu šílený den v horském hotelu vyprávěný třikrát a vždy jinýma očima. Nevěstě Alex se její velký den hroutí přímo před očima. Po pánské jízdě předešlé noci je totiž nezvěstný ženich a stát před oltářem sama je trochu trapné. Alex nesedí v koutě a rozhodne se ženicha najít. Někde přeci být musí! Svůj pohled nabídne i její neurotická matka, přespříliš aktivní otčím, jenž odhaluje zločin, který se nestal, a také její biologický. Ten dělá, jakože nic, přestože právě on viděl nezvěstného ženicha jako poslední. Chaos v horském hotelu, kde se svatba měla odehrát, využívá instruktor lyžování a neodolatelný svůdník Petr. S pomocí své kamarádky Kláry se pouští do dobrodružné přípravy rande pro nejkrásnější ženu v hotelu. Jak říká slavný Murphyho zákon: Usmějte se, zítřek bude horší.

Láska hory přenáší
Láska hory prenáša
Komedie / Romantický
Slovensko / Česko, 2022, 90 min
Režie: Jakub Machala
Scénář: Jakub Machala, Michal Baláž, Jan Studnička, Anna Kruchňová
Kamera: Nick Kollár
Hudba: Jakub Krajíček
Hrají: Anna Fialová, Marek Lambora, Natalia Germani, Richard Stanke, Noël Czuczor, Csongor Kassai, Lenka Krobotová, Matej Landl, Broňa Kováčiková, Ľudmila Swanová, Matej Struhár, Lukáš Příkazký, Vanda Chaloupková, Mária Breinerová-Mačáková, Petra Nesvačilová, David Kraus, Stanislav Pitoňák


107 matek (Slovensko, Česko, Ukrajina, 2021)

Věznice číslo 74 v ukrajinské Oděse je místo, kde si svůj trest za vážné zločiny odpykává více než 100 žen. Jednou z nich je i Lesja, těhotná mladá žena, která je odsouzená na sedm let za zločin z vášně. Její dítě se tak narodí za mřížemi, na místě, kde se s ním bude moci potkávat jen jednou za čas v oddělené části věznice. Pokud vězenkyně nedokáže pro svého potomka sehnat domov do jeho třetích narozenin, bude umístěný do ústavní péče. Lesja si tak musí zvykat na vězeňskou rutinu, mateřství i obtížný boj o budoucnost svého potomka. V mistrovsky vybalancovaném mixu dokumentárního portrétu a sociálního dramatu se prolínají osudy různých vězenkyň a rutina oddané dozorkyně Iriny, která má na starosti předávání dětí do ústavní péče. Slovenský režisér Peter Kerekes je pečlivým pozorovatelem výrazného prostředí i vnímavým posluchačem pohnutých životních příběhů z místa, kde vidina svobody připomíná jen barevnou tapetu na zdi.

107 matek
Drama
Slovensko / Česko / Ukrajina, 2021, 93 min
Režie: Peter Kerekes
Scénář: Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský
Kamera: Martin Kollar
Hudba: Lucia Chuťková
Hrají: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna


Zázrak (Rumunsko, Česko, Lotyšsko, 2021)

zazrak_plakat

Film Zázrak je rozdělen do dvou částí. V první sledujeme mladou jeptišku Kristýnu, která odjíždí do města ze vzdáleného kláštera, aby vyřídila naléhavou věc. Její tajemná pouť ji vede přes celé město, ale podle všeho není schopna řešit svůj problém a najít muže, kterého hledá, ani vhodnou pomoc. Po vyčerpání všech možností se večer vrací zpět do kláštera a cestou potká svůj nečekaný osud. Druhá část filmu je o policejním detektivovi, který se snaží pochopit to, co se jí přihodilo. Marius jde krok za krokem po stopách Kristýniny cesty, pátrá na všech místech, která navštívila. V zrcadlovém sledu událostí odhalí jeho vyšetřování skutečnosti, které vedou nejenom k pravdě, skrývající se za tajemnými činy Kristýny, ale posléze i ke skutečnému zázraku.

Zázrak
Miracol
Drama
Rumunsko / Česko / Lotyšsko, 2021, 118 min
Režie: Bogdan George Apetri
Scénář: Bogdan George Apetri
Kamera: Oleg Mutu
Hrají: Ioana Bugarin, Emanuel Pârvu, Ovidiu Crisan, Valeriu Andriuta, Valentin Popescu, Catalina Moga, Vasile Muraru, Mircea Postelnicu, Bogdan Farcaș, Ion Grosu, Olimpia Malai


Poslední představení (Indie, Francie, USA, 2021)

Od chvíle, kdy se devítiletý Samay zamiluje do filmu, nevynechá ani jeden den, aby se tajně nevplížil do kina. Tato “posedlost” filmem se přenese i na jeho partu kamarádů a společně se pokusí sestrojit promítací stroj. Jeho otec, který vlastní malý čajový stánek na místním nádraží, však není z plánů jeho syna zrovna nadšen a Samay musí strpět několikero bití, které jej má z jeho slabosti pro film “vyléčit”. Ve filmu Poslední představení zavítáte do kina na indickém venkově, kde jsou skandující a tleskající diváci aktivními účastníky každé projekce.

Poslední představení
Drama
Indie / Francie / USA, 2021, 112 min
Režie: Pan Nalin
Scénář: Pan Nalin
Kamera: Swapnil S. Sonawane
Hudba: Cyril Morin
Hrají: Bhavin Rabari, Vikas Bata, Bhavesh Shrimali