Ondřej Vetchý slaví šedesátku, v kině a televizi je k vidění přes 40 let

Jeden z nejoblíbenějších českých herců Ondřej Vetchý slaví životní jubileum. Nutno mu vyseknout poklonu nejen za téměř 45 let trvající hereckou kariéru, ale i fyzickou kondici, kterou by mu mohli závidět i o dekády mladší herečtí kolegové. Naposledy byl čerstvé šedesátiletý Vetchý k vidění ve Svěrákově Betlémském světle či v Tajemství staré bambitky 2 jako ikonický hrnčíř a loupežník Karaba. Za měsíc se objeví po boku Anny Geislerové v romantické komedii Prezidentka. Vetchý na filmovém plátně debutoval v roce 1978 v rodinném filmu Leť ptáčku, leť!

Ondřej Vetchý ve filmu Tajemství staré bambitky 2 (foto: Vojtěch Resler)

V bohaté kariéře populárního herce přeci jen ční některé divácky nejvděčnější role, které přinesly Vetchému mnoho fanoušků a diváckých sympatií. Mezi ty nejznámější patří jednoznačně čert Janek v Bočanově ikonické pohádce S čerty nejsou žerty, nezvedený kamarád hlavního hrdiny ve filmu Nebojsa, Jirka Luňák z Okresního přeboru, Kvidův otec v komedii Báječná léta pod psa nebo pilot František Sláma ze Svěrákova válečného dramatu Tmavomodrý svět.
Vetchý se také objevil v mnoha televizních seriálech, filmech i pohádkách. Z poslední doby stojí za připomenutí divácky oblíbené Případy I. oddělení a výše již jmenovaný komediální seriál Okresní přebor či výrazný televizní solitér Beze stopy.

Často je obsazován také do role komplikovaných ale sympatických postav v romantických komediích (Ženy v běhu, Bábovky, Bezva ženská na krku, Pohádky pro Emu).

K roli čerta se vrátil ve výtvarně výrazné pohádce Čertí brko, kde ztvárnil vládce pekel Lucifera. Mnoho let se také objevuje ve filmech Jana Svěráka, naposledy s ním natočil nedávno uvedenou komedii Betlémské světlo.
V pohádce Tajemství staré bambitky 2 se vrátil do oblíbené role loupežníka (nyní už hrnčíře) Karaby.

Nejnověji se představí po boku Anny Geislerové v romantické komedii Rudolfa Havlíka Prezidentka. Film bude mít premiéru 23. června.

V loňském roce si herec ze Zlín Film Festivalu odvezl Zlatý střevíček za mimořádný přínos českému filmu.
-red-
foto/video: Bioscop, ČT, archiv © 2022