Recenze: Jak jsem chodil s Amber – Gay a lesba vyrážejí na rande na oko

Být gay či lesba v Irsku v roce 1995, tedy pouhé dva roky po tamní dekriminalizaci homosexuality, rozhodně nebyla procházka růžovou zahradou. Své o tom ví i středoškoláci Eddy a Amber. On je gay. Ona je lesba. Aby se vyhnuli homofobním narážkám spolužáků, začnou spolu na oko randit. Na Zlín Film Festivalu je film uváděn pod názvem Jak jsem chodil s Amber, do české distribuce byl uveden pod názvem Rande na oko.

Jak jsem chodil s Amber (foto: Queer Kino)

Eddy je ostýchavý, nejistý kluk, který si nechce přiznat svou orientaci. Amber je sice holka od rány, avšak taky ještě není připravena na svůj coming out. Krom sexuality je oba spojuje fakt, že platí ve škole za outsidery. Předstírat chození je pro oba vzájemnou pomocí i záchranou. Po návštěvě dublinského gay klubu se ovšem jejich zástěrková idylka začne otřásat v základech.

Finn O’Shea, známý například z brilantní seriálové adaptace románu Normální lidi irské spisovatelky Sally Rooney, i Lola Petticrew jsou typově výborně obsazeni a snímek za svou působivost z velké části vděčí právě jim. Díky jejich křehkosti, ale i komickému načasování, je lze do jisté míry vnímat jako queer obdobu Jamese a Alyssy, teenagerovské dvojice z vynikajícího seriálu The End of the F***ing World na Netflixu.

Jak jsem chodil s Amber (foto: Queer Kino)

Naděje a úsměv

Jak jsem chodil s Amber exceluje po komediální stránce – ať už se jedná o úsměvné eskapády náruživých teenagerů, kteří si pronajímají karavan na sexuální hrátky, či o školní edukativní video o průběhu svatební noci, na jejíž průběh dohlíží ze stoličky vedle postele postarší jeptiška. Přes mnohočetné salvy smíchu však film nenabízí jen bezduchou zábavu. Naštěstí skrývá obrovské srdce – v příběhu Eddyho rodičů, v přátelství s Amber a především ve svém smíření s vlastní sexualitou.

Předat naději a k tomu úsměv, aniž by film působil lacině, přeslazeně či vykalkulovaně, je poměrně náročný oříšek. Tomuto snímku se však podařil hravě rozlousknout.

Promítání na Zlín Film Festivalu:
Úterý 31. 5. 2022 v 9:30 Zámek Svobody
Středa 1. 6. 2022 v 15:00 Golden Apple Cinema Sál 1

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75
 • Kamera - 75%
  75

Pouze několik úvodních vět

Jak jsem chodil s Amber (Irsko, 2020)

Jak jsem chodil s Amber je přesně tím nenásilně vřelým, neúnavně zábavným a neskonale příjemným typem filmů, na které nenarazíte každý den a k nimž se ještě rádi vrátíte jako ke svým milovaným pro láskyplné pohlazení. Snímek přináší radost, úlevu a jako bonus veskrze pozitivní filmový zážitek.

77 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz

foto/video: Queer Kino © 2022

Rande na oko
Jak jsem potkal Amber
Dating Amber
Komedie
Irsko, 2020, 92 min
Premiéra: 28. 4. 2022 Queer Kino
Režie: David Freyne
Scénář: David Freyne
Kamera: Ruairí O’Brien
Hrají: Fionn O’Shea, Lola Petticrew, Sharon Horgan, Barry Ward, Lauryn Canny, Simone Kirby, Shaun Dunne, Shauna Higgins, Ally Ni Chiarain, Emma Willis, Jonny Woo, Anastasia Blake, Evan O’Connor, Ian O’Reilly, Tara Flynn, Corey Millar, Peter Campion