Téma: Looney Tunes jako fenomén – z hudebních reklam až na Anifilm

Nejspíš každý z nás si zvládne vybavit některý večer z dětství, kdy seděl u televize a trpělivě čekal, až na obrazovku vlítne Večerníček. V zámoří se pohádky pro děti vydaly trochu jiným směrem. Zatímco u nás poletovali Králíci z klobouku nebo něco kutili Pat a Mat, v Americe se dostaly do popředí animované grotesky v čele se zvířátky Looney Tunes. Králík Bugs Bunny, prasátko Porky, kačer Daffy nebo kanárek Tweety jsou v Americe absolutní klasikou, k nám se bohužel dostali poměrně pozdě a neměli příliš šanci tu kulturně zakořenit. Letošní ročník Anifilmu se letos soustředí hlavně na humor a legraci a sekce o Looney Tunes tedy logicky nemůže chybět.

looney-toons

V našich končinách si americkou animaci spojujeme hlavně se studiem Disney, které na začátku 20. století velký animační boom odstartovalo. Velmi brzy po prvních dobrodružstvích Myšáka Mickeyho se ale konkurenční studio Warner Bros. rozhodlo vložit se do akce také. Tvorba seriálů pro ně ale nebyla vůbec prioritou.

Samotné animované grotesky studio zpočátku nevnímalo jako nic jiného než reklamy, pomocí nichž může prodat svou rozsáhlou hudební knihovnu. Právě odtud se vzal název Looney Tunes, ve volném překladu Švihlé melodie. V roce 1930 se tedy do kin dostala první krátká groteska s názvem Sinking‘ in the Bathtub, tedy Potápění ve vaně.

Po třech letech pod dohledem studia se ale duchovní otec Looney Tunes, Leon Schlesinger, raději odtrhl a začal společně s úzkou skupinkou přátel tvořit na vlastní pěst. Právě z této několikaleté spolupráce vzešla řada z nejznámějších postav jako právě králík Bugs Bunny nebo kačer Daffy. Na začátku 40. let ale Schlesinger prodal značku zpátky Warnerům a ti z ní vybudovali jeden ze svých základních pilířů, na kterých stojí dodnes. Bugs Bunny je dokonce považován za oficiálního maskota celého studia.

looney-toones

Looney Tunes samozřejmě začínali už ve 30. letech, nikdy ale neměli problém udržet se v povědomí americké veřejnosti a jejich absurdní grotesky vycházejí dodnes. Čím to tedy je? Důvodů je samozřejmě mnoho. Kromě toho, že animované postavičky a jejich ztřeštěné hrátky dovedou pobavit skutečně kohokoliv nehledě na věk, se také značka bez problému adaptovala novým médiím a nikdy neztratila na aktuálnosti. Looney Tunes si v průběhu let odskočili ze svých kreslených dobrodružství například do zábavních parků, kde se na jejich počest budovala celá řada atrakcí, do celé řady videoher, a samozřejmě také na velká plátna.

Ne vždycky se tu ale objevovali pouze po boku svých animovaných soukmenovců a před 2D pozadím. Samozřejmě v jejich repertoáru najdeme celý zástup celovečerních, plně animovaných snímků, Looney Tunes byli ale také jedni z prvních, kdo začal smazávat hranice mezi kresleným a hraným filmem. V roce 1988 se společně s postavičkami od Disneyho objevili ve filmu Falešná hra s králíkem Rogerem od Roberta Zemeckise, který natočený materiál v postprodukci kombinoval s kreativní animací.

looney-toones

O pár let později se už ale s Disneym nemuseli Looney Tunes dělit o místo na výsluní. Jejich sólo sportovní komedie Space Jam, v niž se basketbalová legenda Michael Jordan sehraje utkání proti Bugsovi Bunnymu, byla v amerických kinech velice úspěšná a loni v létě se dokonce dočkala pokračování s podtitulem Nový začátek.

V něm animovaná fauna posloužila podobnému účelu, jako ve svých začátcích – propagovat rozsáhlou knihovnu studia. Co s oblíbenými postavičkami studio provede dále teprve uvidíme, na streamovací službě HBO Max nicméně už teď můžeme sledovat zcela nové grotesky aktualizované pro nové tisíciletí. A to je vše, přátelé.

Looney Tunes na Anifilmu:
Středa 11.5., 19:00, Kino Varšava
Čtvrtek 12.5., 18:00, Malé divadlo
Pátek 13.5., 15:00, Cinema City 4
Neděle 15.5., 13:00, Kino Varšava

připravil Peter Schön, spolupracovník redakce
foto/video: Anifilm, Warner Bros., Vertical Ent. © 2022