První teaser na vyhlíženou dvojku Avatara šetří slovy, ale ne atmosférou (video)

Na druhý Avatar už čekáme třináct let, produkci ovšem značně protáhl perfekcionismus režiséra Jamese Camerona a komplikace spojené s natáčením pod vodní hladinou. Ta, jak jsme se před pár dny dozvěděli dověděli, se dostala dokonce i do podtitulu snímku Way of Water. Trailer v kinech diváci mohli vidět už před projekcemi druhého Doktora Strange, dnes si pak odbyl premiéru i na internetu.

Druhý Avatar je spolu s novým Top Gunem, Jurským světem a marvelovkami na špici seznamu nejočekávanějších filmů letošního roku, opakovaně se pak o něm mluví již déle než dekádu. Oscarový autor Vetřelců, Titanicu nebo druhého Terminátora od prvního Avatara natočil jen několik dokumentů, většinou právě s podvodní tematikou, která je mu i soudě dle jeho dosavadní filmografie velmi blízká.  V době, kdy studia chrlí jednu spotřební rychlokvašku za druhou, je množství času a prostředků, které Fox a následně po jeho odkupu i Disney Jamesi Cameronovi poskytli, zcela bezprecedentní, a projekt tak budí velké naděje.

Režisér James Cameron a herec Sam Worthington na place filmu Avatar: The Way of Water

První Avatar byl technologickou revolucí, která spustila trend nepovedených 3D konverzí, které pečlivě komponovaným záběrům z planety Pandora často bohužel nesahaly ani po kotníky. Často ovšem zaznívaly i oprávněné výtky vůči slabému a plochému scénáři filmu, který spolu s absencí kvality kinozážitku příliš nesváděl k opakovaným domácím projekcím. Režisér si nicméně kritiky scénáře zřejmě vzal k srdci; se psaním dvojky mu totiž pomáhal jeden z autorů seriálů Nadace a Terminátor: Příběh Sáry Connorové, Josh Friedman. Snad tedy se scenáristickou pomocí příběhovým neduhům tentokrát Cameron předešel.

Ačkoli tedy dvojka Avataru může po právu budit kromě očekávání i obavy, stále jde o několik let piplaný velkofilm autora několika z nejlepších blockbusterů ve filmové historii. Už v prosinci se dozvíme, jestli Cameron opět posune kinematografii po technické stránce o krok dál, poučí se ze svých scenáristických chyb a znovu přepíše tržební historii. 

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: 20th Century Studios, Falcon © 2022