Do dabingového nekonečna a ještě dál. Sokol, Stránský a Lněnička namlouvají Rakeťáka (video)

Zkušený člen Vesmírného ochranného sboru Buzz Rakeťák se spolu s velitelkou a posádkou vrací domů z mise, když je senzor upozorní na přítomnost blízké nezmapované, ale na zdroje potenciálně bohaté planety. Průzkumná loď si tedy udělá menší okliku a neznámou planetu s agresivními liánami a obřími brouky se vydá prozkoumat. Snaha o rychlý odlet se však zvrtne. Nová pixarovka Rakeťák představuje původ hrdiny, který inspiroval vznik hračky ve světě oblíbených filmů Toy Story, a do kin vstupuje už tento týden. Mrkněte s námi při té příležitosti do zákulisí jejího českého dabingu.

Toy Story, kde Buzz vystupoval jako hračka založená na postavě z aktuálního kosmonautského originu, jej daboval původně Pavel Soukup a od druhého dílu pak Zbyšek Pantůček. Tehdy nicméně paličaté akční figurce ještě v původním znění propůjčoval hlas Tim Allen, nikoli avengerský kapitán Chris Evans.

V Rakeťákovi tedy titulního hrdinu česky ztvárňuje zkušený dabér Petr Lněnička, kterého jsme mohli nedávno slyšet jako nejnovějšího Batmana, diváci ho ale znají i jako hlas Venoma nebo Homelandera ze seriálu Banda. Disney ve svých lokalizacích snaží o maximální podobnost originálních i předabovaných hlasů, není tedy divu, jak perfektně k sobě Evansův a Lněničkův hlas ladí.

Ondřej Sokol se u natáčení reportáže smál, že není zvykem, aby jím dabovaná postava strávila na plátně čas, který by stál za řeč. Jeho Mo Morisson, Buzzův kolega z Vesmírného ochranného sboru, by nicméně měl být postavou poměrně zásadní. Vždyť je dokonce i na plakátě!

V originále ho mluví novozélandský hračička a režisér posledních dvou Thorů, Taika Waititi, jehož nezaměnitelné drmolení znáte z Marvelovek jako hlas Korga. Sokol jej daboval již v nedávné komedii Free Guy.

Martin Stránský představit nepotřebuje, ať už díky jistému seriálovému doktorovi, díky kterému dostal i nejednu dabingovou cenu, nebo nespočtu jiných hlasových rolí. Svůj charakteristický chraplák v Rakeťákovi propůjčuje Buzzově nadřízenému Galu Pruďasovi, kterému z hrdinových služebních průšvihů občas pěkně tečou nervy, umí ale i docenit jeho úspěchy v boji.

V originále se jako hlas velitele vzteká Isiah Whitlock Jr., známý spíš jako herec; objevil se třeba v oscarovém dramatu BlacKkKlansman.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon,Disney, Pixar © 2022