Karlovarský festival přivítá Lieva Schreibera, známe i zahajovací a zakončovací film (video)

Ke dříve oznámeným hvězdám letošního ročníku karlovarského festivalu (Benicio del Toro a Geoffrey Rush) přibyl dnes americký herec, scenárista a režisér Liev Schreiber. Ten se na festival vrací po osmnácti letech. V roce 2004 ve Varech představil snímek Naprosto osvětleno. Organizátoři zároveň představili zahajovací a zakončovací snímek. 56. ročník MFF Karlovy Vary startuje už tento pátek 1. července.

Liev Schrieber (foto: Showtime)

Jeho filmografie zahrnuje v desítkách rolí atraktivní hollywoodské tituly různých žánrů – například romantickou komedii Kate a Leopold (Kate & Leopold, 2001), akční snímek Nejhorší obavy (The Sum of All Fears, 2002), sci-fi X-Men Origins: Wolverine (2009), mysteriózní drama Manchurianský kandidát (The Manchurian Candidate, 2004), sportovní životopisy Tah pěšcem (Pawn Sacrifice, 2014) nebo Skutečný Rocky Balboa (2016), či loňský hit Netflixu K zemi hleď! (Don´t Look Up, 2021)

Za hlavní roli v televizním seriálu Ray Donovan byl Liev Schreiber pětkrát nominován na Zlatý globus a třikrát na Primetime Emmy. Dlouholetá filmová série byla v letošním roce završena snímkem Ray Donovan: The Movie (2022), na kterém se podílel i jako spoluscenárista a výkonný producent.

Superhrdinové

Zahajovací film

Zahajovacím filmem bude letos novinka Paola Genovese Superhrdinové. Romantický film vás nechá na chvíli žít vztahový kolotoč radostí a strachů dvojice, kterou dala dohromady náhoda. Nebo osud? Kreslířka komiksů Anna a teoretický fyzik Marco tvoří pár sympatických superhrdinů, tak jako mnoho jiných lidí, kteří se rozhodli žít ve dvou.

Řešit společné problémy totiž někdy vyžaduje až nadlidskou sílu. Každý vztah má svoje krize a svoje idylické chvíle – od náhodného setkání v dešti po vážné hovory po deseti letech. Vyprávění skládá historii vztahu ze dvou dějových linek: vztah na začátku versus deset let vzdálená současnost. Přesné pointování epizod soustavně ostřeluje srdeční krajinu i šedou kůru mozkovou diváků a divaček.

Zakončovací film

Film Tři tisíce let touhy letošní ročník festivalu 9. července uzavře. Snímek se chystá také do české distribuce. Po adrenalinové postapokalyptické jízdě Šílený Max: Zběsilá cesta (2015) přiveze na letošní karlovarský festival režisér George Miller výstřední fantasy snímek s hvězdnou ústřední dvojící. Tři tisíce let touhy divákovi přináší věčný příběh o lásce, naplněný podobně jako pohádky Tisíce a jedné noci, radostí z vyprávění.

Profesorka naratologie Alithea Binnie (Tilda Swinton) přijíždí do Istanbulu přednášet na konferenci. Její postoje racionální vědkyně začnou ale postupně brát za své, když v hotelovém pokoji ze starobylé lahvičky zakoupené na bazaru vypustí Džina (Idris Elba), který jí, jak už to v orientálních pohádkách bývá, nabídne splnit tři přání…

-red-
foto/video: archiv, Totalfilm Media, Bontonfilm, Showtime © 2022