Planeta Praha představuje úžasné záběry v traileru s hlasem Jiřího Macháčka

Neuvěřitelnou a nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, jenž do českých kin vstoupí 4. srpna. Diváci v něm uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v betonové džungli hlavního města. Komentář k filmu namluvil herec Jiří Macháček. Tvůrci filmu dnes představili trailer.

Dobrodružná výprava do metropole, jejíž území například hostí nejvíce druhů rostlin v České republice a poskytuje zvířatům unikátní různorodé prostředí, je dílem režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a deseti kameramanů v čele s Jiřím Petrem. Snímek Planeta Praha, který doprovodí i stejnojmenná kniha od vydavatelství Jakost, do kin uvede společnost Aerofilms.

Planeta Praha – Slípka zelenonohá

Příroda v Praze je velmi pestrá. Přestože se jedná o velkoměsto, zvířata to tak nevnímají. Jiřičky sídlí v klenbách Karlova mostu, brouk roháč si jako místo pro námluvy volí zahradní restauraci na Malé Straně, divoká prasata rejdí u výpadovky na Proseku a mravenci otrokářští loupí u svých kolegů na sídlišti v Ládví. To je jen část tajemství „spoluobyvatel“ hlavního města, která ve filmu tvůrci divákům prostřednictvím nejmodernějších technologií odhalují. „Casting“ na hlavní hrdiny a vedlejší role pak vyhráli kos černý, muflon evropský, slípka zelenonohá, plch velký, roháč obecný a volavka popelavá. Ve filmu se ale také objeví třeba druhy rostlin odolávající zdánlivě nehostinnému prostředí Smíchovského nádraží. Adepti na hlavní role museli dle tvůrců splnit řadu podmínek, předností bylo mimo jiné jejich atraktivní chování nebo zajímavý vzhled.

Planeta Praha – Muflon evropský

„Usilovali jsme o určitou vyváženost. Nechtěli jsme ve filmu například jen samé ptáky, i když se většinou točí o něco snáze, ale i savce, hmyz, obojživelníky. Vybírali jsme také typické zástupce nějaké životní strategie, která jim pomáhá přežít ve městě. Některá zvířata mají to štěstí, že na svých zvycích nemusejí skoro nic měnit, jiné druhy se zase dokážou novému prostředí velice pružně přizpůsobit. A tuhle pestrost jsme chtěli ukázat i ve filmu,“ říká režisér Jan Hošek.

Planeta Praha – Plch velký

„Různorodost je specifikum Prahy nejen v rámci Česka, ale i celé Evropy. Málokde najdeme tak unikátní město co do rozmanitosti území. Vyskytují se zde druhy vázané na stepi, mokřady, ale i na pralesy,“ říká hlavní odborný poradce filmu, biolog Ondřej Sedláček. Doslova na každém kroku nás tak v Praze obklopují úžasné projevy života, kterých si běžně ani nevšimneme. Z biologického hlediska je tak Praha jedním z nejcennějších území v celé naší republice.

Jiří Macháček namlouvá komentář k filmu Planeta Praha

Komentář k filmu namluvil herec Jiří Macháček. „Splnil jsem si dětský sen, od dětství jsem si přál namluvit komentář k přírodopisnému filmu. Planeta Praha ukazuje, že příroda je všude kolem nás, i ve městě, kde ji spíš přehlížíme. Také jsem stoupnul v očích svých dětí, kterým teď můžu říct o zvířecích obyvatelích Prahy mnohem víc,“ říká Jiří Macháček. Ten si nyní pozorněji všímá zvířat v hlavním městě, například s nutrií se sblížil v přístavu na pražském Smíchově.

Film Planeta Praha produkuje společnost Kuli Film, jeho koproducenty jsou Česká televize a i/o post.
Do kin film uvede 4. srpna Aerofilms.

-red-
zdroj: M. Ch. Reková, K. Bobková © 2022
foto/video: Aerofilms, Aerovod © 2022