Recenze: První část čtvrtých Stranger Things se vrací ke svým mysteriózním začátkům

Po tříleté koronavirové pauze se opět vracejí populární Stranger Things, nostalgická hororová hříčka, která už od roku 2016 Netflixu zajišťuje pravidelný přísun rekordní sledovanosti a nových odběratelů. Produkce dalšího pokračování přinesla spoustu překážek, očekávaných i neočekávaných. O koronavirových komplikacích a odkladech asi netřeba mluvit, Stranger Things 4 ale zároveň slibovaly být dosud největší a hlavně nejdražší sérií doposud s obřím rozpočtem okolo 30 milionů dolarů za epizodu. Chvíli před premiérou navíc začal Netflix poprvé za svou existenci ztrácet předplatitele. Čtyřka se tedy dočkala náhlého rozdělení na dvě poloviny a streamingová služba si od ní nejspíš slibuje pořádné nakopnutí zisku. V neposlední řadě musí novinka samozřejmě posloužit jako dobrá zábava, je proto úlevou, že seriál si svou úroveň udržet zvládl.

stranger-things

Upside Down znovu útočí

Když jsme se s hrdiny naposledy setkali, povedlo se jim překazit tajnou ruskou operaci a opět uzavřít průchod do temné dimenze Upside Down. Při jejich misi do hlubin ruské základny ovšem zdánlivě přišel o život policejní šerif Jim Hopper. Rodina Byersových společně s Eleven se tedy přestěhovala do Kalifornie a zbytek skupiny zůstal v městečku Hawkins.

Necelý rok po událostech třetí řady ale městem otřese další hrůzná událost a hrdinové z ní podezírají právě bytosti z jiného světa. Už se ovšem nemohou spoléhat na Eleven, která po se ztrátě schopností potýká v novém domově se šikanou. Její nová máma Joyce mezitím obdrží balíček z Ruska, který naznačuje, že Hopper by stále mohl být naživu.

Kvalita jednotlivých sezon v minulosti sem tam kolísala a vrcholů vynikající jedničky se nikdy znova dosáhnout nepovedlo. Přesto se ale Stranger Things nedá upřít, že spolehlivě dodávají zábavnou, sympatickou a napínavou podívanou. A čtvrtá řada se naštěstí pod tíhou svých ambicí alespoň ve své první části nezhroutila. Seriál si i s více penězi a delší minutáží stále udržel svou charakteristickou hravost smíchanou s nádechem tajemna a hororu, kvůli níž si jej mnozí tak zamilovali.

Nervy v kýblu

Po relativně odlehčenější trojce nám bylo slíbeno temnější a vážnější ladění, a tvůrci seriálu nelhali. V mnoha ohledech by se dokonce dalo říct, že Stranger Things 4 vrací navzdory většímu měřítku seriál zpět ke kořenům. Detektivní pátrání od jedné nevysvětlitelné události ke druhé je zpátky v plné síle, záhada střídá záhadu a seriál skvěle šlape a nenudí. Zatímco v minulosti byla navíc některá tajemství poměrně lehce rozluštitelná, mnohá odhalení čtvrté série jsou skutečně překvapivá a při zpětném pohledu logická.

V jejich vyřešení také často spočívá rozdíl mezi životem a smrtí, což vede ke spoustě vzrušujících momentů. Napětí je něco, s čím tvůrci seriálu Matt a Ross Dufferovi uměli vždy pracovat precizně, a zde tomu není jinak. Stylový hudební doprovod a skvělá volba dobových písniček jednotlivé scény potom bezchybně doprovázejí a dodávají jim o to větší drive.

stranger-things

Několik hororovějších momentů taktéž dává silně znát, že jedna ingredience, která seriálu scházela, byl efektivní záporák. Už dvě řady se museli hrdinové potýkat s beztvářnou entitou známou jako Mindflayer, jenž mohla komunikovat pouze skrze prostředníky nebo bezhlavá monstra a chyběla jí jednotná tvář.

Dimenze Upside Down ale dostala novou posilu v podobě oslizlého Vecny, vzdáleného seriálového bratříčka Freddyho Kruegera nebo klauna Pennywise, který se postaral o množství zapamatovatelných momentů a scén. Ze všech dosavadních potvůrek se o něm dozvíme zdaleka nejvíce a díky praktickému make-upu mu ještě k tomu oproti počítačovému Mindflayerovi nechybí fyzická prezence, což mu jen přidává na strašidelnosti.

stranger-things

Všeho moc škodí

Co ale už od první řady připoutalo diváky k obrazovkám nejvíce, jsou postavy. Seriálu se v průběhu let podařilo vytvořit nové ikony ve světě popkultury a Stranger Things 4 v tomto trendu směle pokračují. Obsazení je plné charizmatických herců a sympatických postav a každou sezonu přibývají další. Ze starých známých nepřekvapivě zazářili Millie Bobby Brown coby Eleven a David Harbour v roli Hoppera, kteří oba obdrželi nejobsáhlejší příběhové linky.

Hodně prostoru pak poprvé dostala postava Max, jejíž představitelka Sadie Sink se také skvěle předvedla. O trochu odlehčení uprostřed všeho hororu se zase starají výtečný Brett Gelman jako potrhlý novinář Murray Bauman a osvědčené duo Dustina a Stevea v podání Gatena Matarazzo a Joea Keeryho. Nováčci jsou protentokrát spíše v pozadí, větší dojem tedy zvládl udělat jen Joseph Quinn jako excentrický nerd Eddie.

stranger-things

V postavách ovšem spočívá i největší problém – je jich prostě příliš mnoho. Seriál se s ním potýká už od druhé série a nikdy se ho nepovedlo zcela eliminovat. Ani s rozšířenou stopáží není možné do děje všechny smysluplně zapojit. Zatímco v předchozích sezonách se všechno odehrávalo v jednom jediném městečku, čtyřka postavy ještě k tomu roztrousila rovnou přes dva kontinenty a místo jednoho velkého příběhu tedy sledujeme spíše několik oddělených skupinek a jejich samostatná dobrodružství.

Většina z těchto dějových linek je samozřejmě zajímavá, bez problému baví a v průběhu série se cesty postav začínají více a více prolínat. Kupříkladu Will, Mike nebo Jonathan, kteří patřili mezi ústřední hráče, ale nemají v aktuálních událostech příliš místo. Ke konci ovšem stále zbývají dvě epizody, každá s dvouhodinovou stopáží. Jejich přispění do děje jako celku tedy zatím nelze odepsat.

 • Režie - 90%
  90
 • Scénář - 75%
  75
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80
 • Herci - 95%
  95

Stranger Things 4 (2022)

Čtvrtý výlet do převrácené dimenze Upside Down pořádné dupnul na plyn a přidal všude, kde to jen bylo možné. Více hororu, více napětí, více lokací, více postav. Více samozřejmě neznamená vždycky lépe, Stranger Things 4 ale úspěšně balancují přímo na hraně a opět dodávají nervy drásající zážitek, který vás nepustí od začátku do konce. Ne každý dostal dostatečný prostor, každý, kdo ano, ale ždímá své scény na maximum. Po sedmi epizodách má seriál skvěle našlápnuto, a pokud se tvůrcům 1. července povede tuto ambiciózní řadu dotáhnout do konce, nelze než pogratulovat.

84 %
Petr Schön, spolupracovník redakce
foto/video: Netflix © 2022

Stranger Things 4

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)
Tvůrci: Matt Duffer, Ross Duffer
Režie: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Nimród Antal
Scénář: Matt Duffer, Ross Duffer, Paul Dichter, Kate Trefry, Curtis Gwinn
Kamera: Caleb Heymann
Hudba: Kyle Dixon, Michael Stein
Hrají: David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery
Produkce: Rand Geiger, Matt Duffer, Ross Duffer
Střih: Dean Zimmerman
Zvuk: Craig Henighan, Mark Paterson
Scénografie: Chris Trujillo

Stranger-Things-4-plakat