Téma: Jak si režisér a představitel Elvise splnili starý sen

Na někoho, kdo netrpí únavou, jsem unavený jako pes,“ směje se hořce režisér Baz Luhrmann. Není se čemu divit. Během finálního střihu filmu se popral s covidem a s Elvisem už tráví pěknou spoustu času; dalo by se říct, že je s ním už od dětství. Při dospívání v Heron’s Creek v Jižním Walesu trávil Luhrman víkendová odpoledne na představeních Elvisových snímků v malém kině, kde promítal jeho otec. Fascinace králem rock’n’rollu přetrvala do puberty, kdy Luhrman do tanečních nosil bílý oblek inspirovaný slavným Elvisovým outfitem, i do dospělosti, kdy zůstával zásadním vlivem pro filmařovo dílo.

Režisér známý komponováním moderních prvků do svých dobovek si tedy natočením biopicu rozprostírajícího se po tři dekády zpěvákova života plní dlouholetý sen. Dlouho se této ambici bránil, nakonec ale příběhu chudého kluka z jihu, který se stal jedním z nejzásadnějších osobností hudby a popkultury, neodolal.

Netočím moc často,“ přiznává, a letmý pohled do jeho filmografie končící ještě nedávno Velkým Gatsbym z roku 2013 to potvrzuje. „Hrozně mě ale zajímalo zamyslet se nad tím, jak pojmout 42 let dlouhý příběh skutečné osobnosti a zkoumat každý detail. Elvisův život se dá rozdělit do tří etap, do tří velkých kusů Elvise.“

Režisér Baz Luhrmann (foto: British GQ)

Režisér se během příprav filmu vydal do Memphisu, kde hovořil s lidmi, kteří Elvise znali v 50., 60. a 70. letech. Není ale sám, kdo se do příprav plně ponořil. Když herec Austin Butler zaslechl, že Luhrman hledá představitele Elvise, rozhodl se ke konkurzu přistoupit tak, jako by role již byla jeho. Butler se do výzkumu vrhl s velkou vervou ještě před svým obsazením. Na jakékoli další konkurzy odmítal chodit. „Vsadil jsem vše na tuhle kartu,“ říká.

Naposlouchat všechnu jeho hudbu, přečíst knihy, nakoukat dokumenty, to všechno bylo jen jednou stranou mince. Ponořit se do zpěváka musel i po emoční a duševní stránce. „To už bylo ošemetnější. Lidi ho buď zcela idolizují jako nadčlověka, nebo si do něj leccos projektují. To se ale nedá úplně zahrát. Musel jsem tedy najít, v čem spočívá jeho lidskost. Kým skutečně byl, jaký byl člověk?

Se zpěvákem ho nakonec spojila smutná zkušenost. Oba totiž ve 23 letech přišli o maminku. „Jednou jsem pro Baze natočil, jak v ložnici zpívám Love me Tender a když jsem si to pustil, nemohl jsem tu svoji snahu o imitaci vystát. O pár dní později jsem pak měl noční můru o tom, že máma žije, ale zase umírá. Nevěděl jsem, jak s tím snem naložit, tak jsem svoje emoce vložil do hudby. V županu jsem si sedl ke klavíru a zazpíval jsem mámě na kameru Unchained Melody. Poslal jsem to Bazovi, a jeho to zaujalo.“

Když pak Butler s Elvisovým šarmem a sebevědomím nakráčel na konkurz, vystřihl tak věrohodný jižanský přízvuk, že Lehrman až půl roku nato překvapeně zjistil, že třicetiletý herec pochází z kalifornského Anaheimu. Roli Butler, jak víme, samozřejmě dostal.

Se ztvárněním hudební legendy mu po obdržení role pomohl kouč Erik Singer, který piloval už oscarový výkon Ramiho Maleka v Bohemian Rhapsody; herec navíc měl extra čas svůj výkon pilovat, když jeho herecký kolega Tom Hanks v průběhu natáčení onemocněl covidem.

Jak se filmu povede v kinech u nás i ve světě zjistíme od 23. června 2022. Mezi diváky, kteří už měli příležitost Elvise vidět, nicméně byla i Priscilla Presley, zpěvákova vdova. „Napsala mně a Austinovi dopis a povím vám… při jeho čtení teklo hodně slz,“ vzpomíná Luhrman na obdržení hodnocení, které pro ně dle jeho slov bylo ze všech nejdůležitější a žádný případný hejt na internetu ho díky němu už nerozhází. „Napsala nám, že kdyby její manžel ještě žil, řekl by Austinovi: ‚Krucinál… ty seš.‘“

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film 325
foto/video: Vertical Ent., Warner Bros., British GQ © 2022

Článek jsme oštítkovali takto: