Total Week #24/22 – Muzikálový Joker s Lady Gaga, záporácká týmovka Marvelu a Duke Nukem

Tento týden byl poznamenán odchodem hned tří hereckých či dabingových matadorů. V Americe v úctyhodných 90 letech zemřel Philip Baker Hall, známý třeba z Božského Bruce nebo Truman Show. V Česku nás pak opustili dva legendární dabéři, Dalimil Klapka podepsaný třeba pod Yodou nebo dědou Simpsonem, a Stanislav Fišer, dabér Vinnetoua nebo inspektora Clouseau. Dočkali jsme se ale i hezčích zpráv – ať už jimi jsou nečekané detaily o druhém díle Jokera, nová záporácká týmovka od Marvelu nebo adaptace videoherní klasiky Duke Nukem. Rozhodně tak budeme i v nejbližších letech mít na co koukat.

Joker bude nejen tančit, ale zpívat

Jak jsme spekulovali minulý týden, podtitul čerstvě oznámeného pokračování Jokera, odkazující k mentální poruše dvou lidí, mířil na maniakovu tradiční komiksovou parťačku Harley Quinn, jejíž účast ve dvojce již byla oficiálně potvrzena. Poblázněnou psychiatričku v universu Ligy spravedlnosti sice dost ulítle ztvárňuje Margot Robbie, tady si ale hrajeme na jiném písečku a v jiném filmovém světě; studio tedy do role má obsadit herečku novou, a podle šuškandy by těsně před podpisem smlouvy neměl být nikdo jiný, než oscarová Lady Gaga.

Tahle talentovaná zpěvačka už několikrát ukázala, že kope hereckou první ligu, její případné obsazení by tedy asi všichni kvitovali. Zvlášť, když podle čerstvých drbů druhý Joker bude žánrově spadat pod – slyšíte správně – muzikál. Režisér Todd Phillips se údajně silně inspiroval hudebním filmem New York, New York režiséra Martina Scorsesseho, jehož tvorba výrazně ovlivnila už první film. Byť je otázkou, kolik hudebních čísel ve výsledném filmu uvidíme, z nového Jokera se tedy už teď rýsuje velice ujeté a originální dílo, na které jsme čím dál zvědavější.

Do MCU přibyde záporácká týmovka

Avengers brzy dostanou svůj protipól. Marvel totiž oficiálně chystá vlastní filmovou záporáckou týmovku, o které fandové už několik měsíců spekulovali. Členy týmu Thunderbolts, který v nejbližších letech dostane vlastní film, jsou v předloze tradičně Yelena Belova, Taskmaster, Abomination, Baron Zemo nebo US Agent. Všechny tyhle postavy se v avengeřím filmovém světě v posledních několika projektech objevily, a za nitky v pozadí navíc tahá tajuplná postava ztvárňovaná Julií Louis-Dreyfus, která tak zřejmě již tým v MCU dává dohromady.

Tak trochu po vzoru Sebevražedného oddílu bychom se tedy měli dočkat antihrdinské jízdy, otázkou ale je, jak si tvůrci poradí se smrtí herce Williama Hurta, jehož filmový generál Ross tradičně tým v komiksech vede. Úplnou jistotu nebudí ani scenárista Eric Pearson, který do světa MCU přispěl dost podprůměrnou Black Widow; režírovat pak má Jake Schreier, který má na kontě teenage romanci Papírová města. Snad si tedy poradí i s akčními scénami, se kterými koneckonců Marvel svým režisérům stejně dost pomáhá.

Ještě více srandy se Spider-Manem

Spider-Man: Bez domova je aktuálně sedmým nejvýdělečnějším filmem na světě a utržil 1,9 miliard dolarů. V Sony by se ale zjevně přes kulatější dvě miliardy rádi přehoupli, při příležitosti 60. výročí postavy v komiksech a 20. výročí ve filmu totiž studio 2. září uvede do kin rozšířenou verzi filmu s výmluvným názvem Spider-Man: No Way Home – The More Fun Stuff Version.

Součástí by měly být rozšířené i zcela nové scény, dočkat bychom se měli hlavně více interakce mezi všemi třemi Spider-Many. Oficiálně oznámeno zatím bylo uvedení v USA a Kanadě, o dalších trzích nicméně studio jedná – včetně toho našeho. Jde o menší podpásovku vůči divákům, kteří si s úmyslem vidět z filmu víc nakoupili BluRay disky; na těch je těchto materiálů oproti původním slibům totiž naprosté minimum. Je tedy vidět, že Sony komerční potenciál svého hitu hodlá dojit do poslední kapky.

Duke Nukem míří na plátna

Kromě komiksů Hollywoodem aktuálně hýbou i videoherní adaptace. Boomerští pařani mezi námi si možná vzpomenou na devadesátkovou sérii stříleček Duke Nukem, ve které drsný borec parodující hrdiny akčňáků 80. let likviduje vetřelce a zmutované policisty v losangeleských striptýzových barech, filmových studiích a vesmírných základnách. Její filmová verze by vlastně mohla být slušnou uvolněnou zábavou, práva na ni tedy tento týden zakoupila produkční společnost Legendary, která adaptaci svěřila autorům povedeného seriálu Cobra Kai od Netflixu.

Projekt je zatím v začátcích a nemá režiséra ani scenáristu. Před lety si Dukea měl zahrát wrestler John Cena, který je aktuálně díky Rychle a zběsile a Peacemakerovi docela na koni, třeba tedy roli nakonec vážně dostane. Na jakékoli další zprávy si ale budeme muset počkat.

dukenukem

Zahrajte si na oliheň

Korejský hit Hra na oliheň před časem zbořil internety, není tedy divu, že se brzy dočkáme nejen plnohodnotné druhé série, ale i skutečné reality show inspirované titulní hrou.
Děti si na ni ve škole po premiéře seriálu stejně podle zpráv z celého světa hrály, takže nás tenhle krok Netflixu, který vzhledem ke své aktuální situaci potřebuje své hity využívat na maximum, ani příliš nepřekvapuje.

Squid Game: Challenge se má účastnit 456 hráčů z celého světa, vykonávajících disciplíny inspirované seriálem, vítěz si odnese domů přes 100 milionů korun. Streamovací gigant tvrdí, že umírat by se při skutečné hře nemělo. Snad v tomto případě své sliby splní; sledovanost je přeci jen sledovanost.

Del Torovy kuriozitky

Guillermo del Toro nedávno představil svou novinku Ulička přízraků, a ačkoliv film pokladny kin zrovna nezbořil, režisér v ní zase jednou prokázal svůj talent pro vyprávění mysteriózních příběhů s hutnou atmosférou.

I proto se těšíme na antologii Guillermo del Toro‘s Cabinet of Curiosities neboli Sbírku kuriozit, která nabídne několik uzavřených příběhů různých tvůrců právě pod dramaturgickou a producentskou záštitou mexického režiséra. Zatím neznáme datum zveřejnění, počet epizod ani jejich přesný obsah, mělo by nicméně určitě dojít i na adaptaci některého z příběhů H. P. Lovercrafta. Pro fandy hororů a tajemna by tedy mělo jít o naprostou nezbytnost.

guillermo-del-toro


Na co se chodilo

Zvlášť kvůli premiéře Jurského světa tomu leckdo nevěřil, Top Gun: Maverick si ale podle všeho skutečně letí pro miliardu. Sice kvůli dinosaurům přišel o většinu imaxových sálů, možná je to ale nepříliš lichotivými recenzemi a reakcemi pro završení jurské hexalogie, že během posledního týdne dál spokojeně přisypával po milionech a aktuálně je někde okolo 750 milionů dolarů. Start Nadvlády okolo 150 milionů dolarů je pak samozřejmě velice hezkým číslem, prognózy nicméně naznačují, že z poslední štace tak trochu přešlapující série větší trvalka v kinech asi nebude. Uvidíme, s jakým konceptem sérii do kin vrátí za nějakých deset let.

Pokles oproti číslům předchozích dílů je u Jurského světa ostatně vidět i u nás; 88 tisíc diváků za první víkend je sice takhle po covidu fajn, oproti předchozímu Zániku jde ovšem o poloviční numero. Z celé jurské série u nás pravděpodobně půjde o komerčně nejslabší kousek. Maverick mezitím v českých kinech už vylítal skoro 300 tisíc diváků a bude velmi napínavé sledovat, na jakých číslech nakonec přistane. Třeba si doletí i pro toho Laviho.

Filmový tip

Zkušený člen Vesmírného ochranného sboru Buzz Rakeťák se spolu s velitelkou a posádkou vrací domů z mise, když je senzor upozorní na přítomnost blízké nezmapované, ale na zdroje potenciálně bohaté planety. Průzkumná loď si tedy udělá menší okliku a neznámou planetu s agresivními liánami a obřími brouky se vydá prozkoumat. Snaha o rychlý odlet se však zvrtne, Buzz tedy ve snaze dostat své kolegy zpátky domů začne testovat hyperprostorové palivo. Problém je, že při každém testovacím letu posádka na zemi a jeho přátelé zestárnou o několik let.

Origin paličatého strážce vesmíru spíš než na nejmenší míří na nostalgické diváky zhruba v tom věku, ve kterém by dnes byl klučina Andy z původního Toy Story. Rakeťák je totiž zcela plnokrevnou sci-fi, která ohromí nádhernou animací, pobaví lehkými odkazy na předchozí filmy a přiláká k nim řadu nových diváků.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Warner Bros.,Vertical, Marvel Studios, Sony Pictures, Disney, Pixar, Falcon, Universal, Vertical, Netflix, Nerdfix © 2022