Total Week #25/22 – Návrat Jona Sněha, Bondgirl na Arrakisu a Herkules z masa a kostí

56. festival v Karlových Varech se pomalu blíží a tvůrčí tým představil první hvězdy, které si přijedou převzít ceny a pozdravit se s fanoušky. Rok po Johny Deppovi přiletí jeho pirátský kolega Geoffrey Rush, možná ještě více pozornosti na sebe nicméně strhává Benicio del Toro. Mezitím v nefestivalové realitě proběhla internetem zpráva o možném novém seriálu ze světa Hry o trůny, obsazení režijního postu remaku Herkula, dalším hereckém rozšíření Duny nebo třeba tržebním zklamání pro studio Pixar. Přejeme hezký víkend a hezký poslech našeho pravidelného shrnutí filmových a televizních novinek.

Jon Snow se možná dočká svého seriálu

Ty nevíš nic, Jone Sněhu. A my zřejmě taky ne, protože po fiasku, kterým se ukázala být poslední řada Hry o trůny, by nás ani nenapadlo, že se HBO rozhodne na její příběh navázat. Člen Noční hlídky a vrah šílené Daenerys Targaryen s tváří Kita Harringtona by se nicméně měl vrátit ve vlastním seriálu, který začne tam, kde Hra o trůny skončila.

Těžko říct, o čem celý projekt bude, když hrozba se Severu byla dost antiklimaticky zažehnána a v Západozemí by měl vládnout mír díky veskrze logickému korunování Brandona Starka, třeba si ale tentokrát scenáristé navzdory pokračující absenci příběhové opory v knihách George R. R. Martina nějak poradí. Otázka je, jestli seriál neskončí hned u pilotu, podobně jako další plánovaný spin-off s Naomi Watts, který nakonec v HBO zelenou nedostal. Tak či onak ale už na konci srpna na HBO Max uvidíme prequel o rodu Targaryenů Rod draka, který nám ukáže, zda fanoušci ještě mají o příběhy ledu a ohně vůbec zájem.

 jon-snow

Remake Herkula má režiséra

Kreslený Herkules z roku 1997 je jednou z nejlepších Disneyho klasik. Vypráví o řeckém polobohovi, který bojuje s králem podsvětí Hádem a snaží se zasloužit si svůj návrat na Olymp, zatímco zjišťuje, co znamená skutečná síla a hrdinství. Kromě toho jde ale o pořádně ulítlou a vtipnou fantasy. Není divu, že se tedy film podobně jako Lví král nebo Kráska a zvíře nevyhne své celovečerní hrané podobě. O tu, jak jsme se tento týden dověděli, se režijně postará britský hračička Guy Ritchie.

Snad tedy nový Herkules dopadne spíš jako jeho šmrncovní Gentlemani, než jako nemastný neslaný Král Artuš: Legenda o meči nebo třeba Aladin, kterého rovněž Ritchie do hrané podoby převedl před pár lety. Remaky kreslených disneyovek obvykle nemají příliš oproti nadčasovým originálům čím zaujmout a převedením do hrané verze jen pozbývají leccos ze svého kouzla; Herkules jako látka má ale veliký potenciál a produkčně na film dohlížejí bratři Russoové, na novou ukázku Ritchieho režijního drajvu se tedy opatrně těšíme.

hercules

Marvel začne brzy zase dávat smysl

Čtvrtá fáze MCU je poněkud rozhašená. Po poctě různým érám televizní zábavy ve WandaVision, spíše odděleným filmovým příběhům Eternals a Shang-Chiho, prequelu o již zesnulé Black Widow nebo hodně divokém Doctoru Strangeovi a dalších projektech chybí jasná jednotící linie, která by svět Avengers provazovala podobně intuitivně, jako svého času různobarevné kameny nekonečna. Bude další velkou hrozbou Kang Dobyvatel a mnohovesmír, Skrullové, nebo míříme k adaptaci komiksových Tajných válek?

Nejste-li čtenářem komiksů, pravděpodobně nemáte ani ponětí, o čem je řeč, i oddaní geekové nicméně filmovému Marvelu po Endgame vytýkají absenci jasného směru a nesourodost, a zmíněné projekty připodobňují k hraní vedlejších misí poté, co jste v oblíbené videohře porazili hlavního bosse. Šéf studia Kevin Feige nicméně fanoušky v nejnovějším rozhovoru uklidňuje; podle něj s tím, jak čtvrtá série pomalu spěje do svého finále začne celé další směřování série nabírat jasnější kontury a již velmi brzy se ukáže, jakou ságu aktuální filmy a seriály z Disney+ vypráví. Tak uvidíme, jestli třeba už čtvrtý Thor, který má premiéru za pár dní, nabídne první odpovědi.

kevin-feige

Duna opět rozšiřuje obsazení

Už nějakou dobu víme, že v pokračování Duny se v rolích zásadních knižních postav mají objevit Florence Pugh jako princezna Irulán a Christopher Walken jako její otec a galaktický císař; Austin Butler, který aktuálně září v kinech jako Elvis, se pak má stát novým členem rodiny Harkonennů. K už tak dost nabytému osazenstvu jedničky se nicméně kromě čerstvých zpráv přidává ještě jedno nové jméno.

Léa Seydoux ráda kombinuje role v hollywoodských blockbusterech s menšími evropskými filmy, po Není čas zemřít ji tedy mj. uvidíme v remaku erotické klasiky Emmanuele… a posléze se spolu s již zmíněnými podívá právě na planetu Arrakis. Francouzská hrečka by si měla zahrát Lady Margot Fenring z Bene Geneseritu, spojenkyni rodu Atreidů, která v knihách Paulovi pomáhá v cestě za pomstou. Premiéra je zatím v plánu na říjen příštího roku.

lea-seydoux-duna


Na co se chodilo

Vzhledem k úmorným teplotám minulého víkendu Češi brali útokem lecos, kina to ale nebyla. Do kin přišlo lehce přes 100 tisíc diváků, většina z nich pak na Jurský svět: Nadvládu, jehož 39 tisíc ale není nijak oslnivých oproti 31 tisícům druhého Top Gunu, který v kinech poletuje již čtvrtým týdnem. Pokud zásadně nezaboduje Elvis nebo tuzemská nechuťárna Párty Hárder, což není příliš pravděpodobné, tento týden se Tom Cruise vrátí na špici a probojuje se i na druhou pozici letošního žebříčku české návštěvnosti. Na kralující Vyšehrad by potřeboval svých aktuálních 320 tisíc diváků skoro zdvojnásobit. Na Rakeťáka bylo zvědavých jen něco přes deset tisíc diváků, což je smutné překvapení kopírující trend ze světa.

I v Americe totiž příjemné pixarovské sci-fi citelně propadlo a kosmonaut zůstal až na tržebním třetím místě za stíhačkami a dinosaury s přibližně padesáti miliony dolary. Tržební analytici přitom předpovídali dvojnásobek, Rakeťák tedy bude rád, pokud se studiu vůbec zaplatí. Velká škoda. Tržební Nadvláda Jurského světa mezitím po celé planetě sice drží špičky žebříčků, souhrnných 600 milionů dolarů je ale také za očekáváním a bude zajímavé sledovat, jestli vůbec vydělá kýženou miliardu, o které ještě před pár měsíci skoro nikdo nepochyboval. Cruisovi naproti tomu do ní zbývá už jen asi sto milionů, což by naopak před časem nepředpovídal nikdo.

Filmový tip

Za svého života se stal králem, po smrti legendou. Nyní se s jeho biopicem vrací na scénu extravagantní režisér Moulin Rouge nebo Velkého Gatsbyho. Buz Luhrmann se v Elvisovi prozoomovává a prošvenkovává v podstatě celým dospělým životem rokenrolové ikony a leckomu může jeho styl připadat přespříliš melodramatický, až přepálený.

Životopis silně okořeněný Luhrmannovým autorským rukopisem a divokou prací s vizuálem krále rokenrolu nedekonstruuje, spíš jeho popkulturní mýtus ještě více upevňuje. Jeho film je podobně oslavný, jako Bohemian Rhapsody bylo vůči Freddymu Merkurymu; podobně dobře se zapíše i oživením ústředního hudebníka díky skvělému herci v hlavní roli. Divák totiž ani nemusí mít encyklopedické znalosti Elvisových nahrávek a záznamů jeho koncertů, aby cítil, že Austin Butler zpěvákovy manýry, hlas i tanec vystihuje naprosto autentickým a elektrizujícím způsobem.

připravil Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: HBO, Disney, Marvel, Pixar, Warner Bros., Falcon, Vertical Ent., archiv redakce © 2022