Jak se natáčela nová fantasy pohádka Zakletá jeskyně (video)

Do kin vstupuje nová výpravná pohádka Zakletá jeskyně, která se natáčela na řadě lokací napříč třemi zeměmi, obsahuje desítky trikových i kaskadérských záběrů a mezi nejdůležitějšími herci jsou i vycvičení vlci.

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní mohou vzít jen tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Přes den smí zůstat v jeskyni, ale když ji chce opustit, promění se ve vlka, strážce pokladů.

Původně si proměněnou Lenu měl zahrát maďarský vlk, toho však předtím natáčel jiný projekt na Sibiři a majitelé museli jít po návratu do povinné karantény. Tvůrci Zakleté jeskyně ale nemohli čekat a našli jiné zvíře v Čechách. Nakonec na natáčení přijelo šest vlků kvůli nutnosti jejich střídání při opakování jednotlivých záběrů.

Natáčení, které probíhalo v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, trvalo 39 dní, bylo ale potřeba jej třikrát přerušit. Jednou se štáb vracel ze slovenských Kysúc a dvakrát z hradu Pernštejn. Důvodem byl koronavirus, který se objevil navzdory předcházejícímu testování všech členů štábu, herců, komparzistů a ostatních.

Navzdory pandemickým útrapám a tehdejším omezením pohybu se ale podařilo pohádku dotočit, a na plátně tak diváci mohou vidět neokoukané lokace jako slovenský skanzen Vychylovka, osada Podšíp, Súľovské skály nebo Slovenské opálové doly v Červenici. Část filmu pak vznikala i v ateliérech MA FILM ve městě Fót u Budapešti, nechybí ale ani český hrad Pernštejn a Křivoklátsko.

Vchod a východ z jeskyně se natáčel na Súľove, interiér představuje jeskyně Domica. Poslední záběry filmu se natáčely v jeskyni Driny, protože Domicu postihly rozsáhlé záplavy, které neumožnily vní absolvovat potřebné natáčecí dny. Natáčení probíhalo i v proslulé Demänovské jeskyni.

Velmi se mi líbí i syrovost tohoto příběhu, že to není žádná načančaná pohádka se sladkými kostýmy, kde by všichni byli nádherní a úžasní, ale je to opravdu tvrdý středověk,“ okomentoval Zakletou jeskyni jeden z představitelů princů, Ondřej Kraus, který musel spolu s kolegou Dominickem Benediktem zvládnout záběry historického šermu, cval na koních, pád do propasti a slaňování. V případě, kdy byl potřebný odborný dohled, byl připravený svou pomocnou rukou zkušený horský záchranář.

Velkou roli v záběrech, kdy princové visí nad propastí, pak sehrály digitální triky a zelené plátno. Triků je podle VFX producera Jiřího Forejta v pohádce více než sto. Jak vypadají na plátně se můžete dozvědět od 2. června.

-red-
zdroj: Petr Slavík, Alice Aronová
foto/video: CinemArt, Flamesite © 2022