Stanislav Fišer, dabér Vinnetoua nebo inspektora Clouseau, zemřel ve věku 90 let

Herecká tvář mnoha filmů, nespočtu seriálů a především jeden z předních českých dabérů, kterého diváci mohli slýchat jako Vinnetoua nebo inspektora Closeaua v původních Růžových panterech. Stanislav Fišer dnes v noci ve věku 90 let po dlouhém boji s nemocí zemřel.

fiser

Narodil se divadelní herečce a sám s herectvím začínal už po druhé světové válce. Jako divadelního ředitele zažil Jana Wericha, objevoval se v Divadle pro mládež, na Vinohradech, v Divadle Jiřího Wolkera a v Burianově Divadle D34. Znám byl ale i z filmových a televizních rolí, ať už šlo o Pěničku a paraplíčko, Pana Tau nebo seriál Hřísní lidé města pražského.

V roce 1999 byl oceněn Cenou Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, ranou pro Fišerovu kariéru se ale v roce 2004 stala rakovina hrtanu, kvůli které ztratil svůj pověstný hlas; nadále se nicméně objevoval v divadle ABC v několika němých rolích a pomáhal si elektronickým mluvítkem. Jeho nezaměnitelný projev s námi dál zůstává jako české znění mnoha známých postav, třeba kresleného Asterixe, Zazuho ze Lvího krále, Bugse Bunnyho, hned několika rolí Joea Pesciho nebo zmíněného Vinnetoua a inspektora Closeaua.

-red-
foto: archiv © 2022