Zlín Film Festival udělil ceny vítězným filmům 62. ročníku

Na slavnostním galavečeru 62. ročníku, který mohli sledovat i diváci ČT Art se ve středu večer udělovaly ceny vítězným filmům letošního ročníku. Zlaté střevíčky získaly indický snímek Gándhí a spol. jako nejlepší celovečerní film pro děti, tuniský Nový život jako nejlepší celovečerní film pro dospívající, Olga jako nejlepší celovečerní film pro mládež a český animovaný film Zuza v zahradách. Dvě české osobnosti byly oceněny Zlatým střevíčkem za přínos kinematografii. Na závěrečném večeru jej obdržel z rukou prezidenta festivalu Karel Heřmánek, na začátku to byl Pavel Zedníček.

Gándhí a spol.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti získal indický film Gándhí a spol. režiséra Manishe Sainiho.
Porota na něm ocenila láskyplný, pravdivý a lidský příběh, který dětskému i dospělému divákovi s přesnou dávkou humoru a bez podbízivých klišé, zdůrazňuje univerzální hodnoty, které jsou tolik potřebné pro cely náš svět.

Nový život

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro dospívající získal tuniský film Nový život režiséra Anise Lassoueda.
Film podle poroty klade obtížné otázky a odmítá jednoduché odpovědi na to, jak dosahujeme morální rovnováhy mezi právy dětí a povinnostmi jejich rodičů. Tiše troufalá struktura a styl vyprávění tohoto filmu nám pomáhají zažít dezorientující a destruktivní účinky rodinných tajemství a pochopit, že taková tajemství často postihují především nejmladší členy rodiny.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež získal film Olga režiséra Elieho Grappea.
Podle poroty vypráví působivě o naší současnosti hned několika způsoby. Na úrovni příběhu tento film sdílí inteligentní a důležitou analýzu dlouhodobých politických kořenů současné krize na Ukrajině. Jeho sofistikované kinematografické možnosti ale také ilustrují složité způsoby, jakými jsou současná obrazovka a sociální média schopny odříznout a také propojit jednotlivce a celé kultury od sebe navzájem.

Zlín Film Festival 2022

Mile nás překvapil zájem porotců i diváků o filmy z exotických zemí, jako je Indie, Chile nebo Tunisko. Není také překvapením, že si několik cen odnáší francouzsko-švýcarsko-ukrajinský film Olga, který se dotýká současné geopolitické situace. Jeho kvality ocenila odborná porota, v jejím hodnocení se odrazil i zájem diváků. Snímek kromě zmíněného Zlatého střevíčku a ceny mládežnické poroty zároveň získal diváckou Cenu Patrona dětí, která je novinkou letošního ročníku festivalu,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. Uspěla i francouzská Dračí princezna, která si odváží Cenu Karla Zemana i ocenění od dětské poroty.

Dračí princezna (foto: Zlín Film Festival)

Do čela poroty, která hodnotila soutěž celovečerních filmů pro děti, zasedla letos herečka Jitka Čvančarová. Své dvě hvězdy na Chodníku slávy před Velkým kinem v tomto roce odhalili herci Barbora Seidlová a Jan Šťastný.

Kromě nich zavítaly do Zlína i další osobnosti ze světa filmu, mnohé z nich uvedly své snímky v kinech. Delegace doprovodily například filmy Cesta do Tvojzemí, Stezka odvahy, Můj bratr robot, Bigman nebo Zakletá jeskyně. Na festival se po roce vrátila i delegace k filmu Tajemství staré bambitky 2, tentokrát už s hotovým filmem.

Letošní Young Star Jan Nedbal přijel s filmem Zpráva a Brigita Cmuntová se snímkem Město na řece. Celkem osm filmů bylo na festivalu uvedeno ve světové premiéře nebo distribuční předpremiéře.

Velmi nás těší, že jsme letošní festival mohli prožít naplno a společně. Po dvou letech strávených převážně online jsme přivítali diváky v kinosálech i zónách s doprovodným programem v hojném počtu. A podle jejich nadšení je patrné, že i oni se na setkání s festivalem opravdu těšili. Svědčí o tom také čísla návštěvnosti kin. Zájem o filmová představení byl trvalý, jak v dopoledních hodinách na projekcích pro školy, tak odpoledne, kdy k nám chodily rodiny s dětmi,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Zlín Film Festival 2022

Festival se letos setkal s velkým zájmem diváků, a to jak filmových profesionálů a dalších akreditovaných hostů, tak i z řad veřejnosti. Akreditováno bylo celkem 2 264 lidí. Na filmové projekce do kinosálů dorazilo 22 500 diváků, což znamená bezmála 90% obsazenost kin. Do doprovodného programu se pak po dobu festivalu zapojilo podle našich odhadů více než 100 tisíc návštěvníků. Uspořádali jsme také 87 workshopů, které navštívilo 1 688 dětí,“ uvedla výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová. „Mezi festivalové lokace jsme nově zařadili zónu zámku Svobody s programem připraveným zejména pro teenagery. Zahrnoval virtuální realitu, e-sport, parkour, projekci filmů, besedy a další. Podle ohlasů soudíme, že jsme se do vkusu teenagerů trefili.“

Zlín Film Festival 2022 – letní kino

Zvýšený zájem zaznamenal festival také o návštěvu kina ze strany škol. Přivítal celkem 408 školních kolektivů z 58 škol, a to jak zlínských, tak mimozlínských. Dorazily například děti z Přerova nebo Litomyšle.

Rekordního výsledku dosáhla dražba 25. Salonu filmových klapek. Do jeho kolekce přispělo umělecky ztvárněnými klapkami 123 výtvarníků.  Celkový výnos činil 3 572 000 Kč. Z výtěžku podpořil Nadační fond FILMTALENT Zlín 30 projektů mladých filmařů, mezi které rozdělí 2,2 milionu korun.

Během festivalového programu byly tradičně představeny i projekty, které ještě na plátnech kin promítány nebyly a do kin se teprve chystají. Mezi nimi třeba připravovaná pohádka Princ Mamánek Jana Budaře, která se právě dokončuje a do kin zamíří 27. října.

Letošní Zlín Film Festival končí, do úplného závěru se ale dostane až koncem června. Nejprve se s vybranými filmovými projekcemi představí od 9. do 12. června v rámci Mikulovských ozvěn, nově poté bude ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka v Praze promítnuto od 25. do 26. června speciální pásmo animovaných filmů pro nejmenší děti pod názvem Animáky u Spejblů.

63. ročník Zlín Film Festivalu plánují organizátoři na termín od 1. do 7. června 2023.

-red-
zdroj: K. Martykánová, Zlín Film Festival
foto/video: Zlín Film Festival, Totalfilm Media © 2022