Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Filmovka uvede novinku Jana Švankmajera, festival odtajnil hosty

48. Letní filmová škola oznamuje další světovou premiéru – vůbec poprvé zde bude k vidění Kunstkamera Jana Švankmajera. K dalším českým novinkám do Uherského Hradiště dorazí režiséři Šimon Holý, Beata Parkanová či Jiří Havelka. V sekci LFŠ uvádí budou představeny tři nové tituly, z nichž návštěvníci vyberou vítěze, který zamíří do kin. V rámci doprovodného programu vystoupí Bratři Ebenové, Midi Lidi či Zrní, číst ze svých knih budou Jáchym Topol nebo Pavel Klusák, k vidění a poslechu budou aktéři podcastů Čelisti i Buchty. Poprvé se představí mezioborová sekce Nová realita. Festival se koná od 29. července do 4. srpna.

Kocáb – rocker versus politik

Ve světové premiéře uvede festival kromě již dříve oznámeného dokumentu Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik i poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera, ve kterém režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace. Snímek uvede dvorní producent Jana Švankmajera Jaromír Kallista.

Jan Švankmajer

Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger, čerstvě ocenění z festivalu v Karlových Varech, představí divákům v Uherském Hradišti dobové rodinné drama Slovo, které pojednává o dvojici manželů, jimž se na konci 60. let rozpadne všechno, co doposud budovali.

Šimon Holý uvede dva své filmy – v předpremiéře novinku A pak přišla láska…, ve které zpracovává témata ženství, mateřství a ezoteriky, a společně s Alenou Dolákovou i svoji prvotinu Zrcadla ve tmě.

Režisér Jiří Havelka přiveze na Letní filmovou školu dokudrama Očitý svědek a v Respekt stanu bude diskutovat o vztahu filmu a divadla.

Pošesté na Letní filmové škole budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři pozoruhodné tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.

Velká svoboda (foto: FreibeuterFilm)

Na webových stránkách Letní filmové školy je již zveřejněn program po jednotlivých dnech i sekcích, které se letos budou věnovat například španělskému géniovi Luisi Buñuelovi, Britské nové vlně, japonskému režiséru Šindžimu Sómaiovi, portugalské kinematografii, novinkám z Česka, Slovenska, Polska i východní Evropy.

Letní filmová škola (foto: AČFK)

Z pestré nabídky českých novinek se diváci osmačtyřicátého ročníku festivalu mohou těšit na Velkou premiéru Miroslava Krobota, BANGER. Adama Sedláka nebo třeba na Slovo Beaty Parkanové.

V rámci doprovodného programu nebude chybět ani tradiční Stan České televize, který ve Smetanových sadech návštěvníkům nabídne speciální projekce či debaty s filmovými tvůrci,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Velkou radost mám i z letošního zahajovacího filmu. Dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi, u jehož vzniku jsme rovněž stáli, se divákům v Uherském Hradišti představí ve světové premiéře.“

Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupenek i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému https://moje.lfs.cz/.

-red-
zdroj: Lenka Horáková
foto/video: CinemArt, archiv, Bontonfilm, Aerofilms, FreibeuterFilm, Falcon © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast