První dojmy: Ve Varech rezonuje citlivá dramedie Hodně štěstí, pane Veliký

Učitelka Nancy prožila normální život. Nikdy v ničem nevybočovala, vždycky zvedne zvonící telefon, má ráda pořádek a své dvě dospělé děti. Nedávno jí zemřel manžel, její jediný sexuální partner, který navíc nebyl vzorem ohleduplného a šikovného milence. Proto se poprvé v životě otevře dobrodružství a zaplatí si sympatického profíka, kterého očekává v hotelovém pokoji. Setkání s krásným mladým mužem, který vždycky ví, co říct a jak se zachovat, na její život ovšem zapůsobí podstatně víc, než čekala.

Britská dramedie do českých kin vstoupí za pár dní, 14. července, už nyní se ale představuje divákům ve Varech. Film jim ukáže čtyři setkání ústředního páru, během kterých sledujeme prohlubování jejich intimity a vzájemného vztahu… nebo tomu alespoň spolu s postavami věříme. Prozradit cokoli bližšího by znamenalo spoiler poměrně silného zvratu.

Emma Thompson a Daryl McCormack předvádí herecký koncert po celý film, v této zlomové scéně ovšem obzvlášť. V uvěřitelnosti a obnaženosti projevu, ať už jde o roztomilou nesmělost Thompson nebo nenuceně elegantní McCormackův swag, pomáhají příjemně napsané dialogy. Osobní starosti a chmury obou postav jsou pak dostatečně každodenní, aby se s nimi kdekdo ztotožnil, ale i dost zajímavé, aby vyprávění o nich a o proměnách sexuality s věkem i generacemi diváka nenudilo.

Zejména intimní scény věkově rozkročeného páru jsou natočeny nesmírně citlivě, esteticky a hezky. Hodně štěstí, pane Veliký je primárně ale minimalistickou konverzačkou; dvě lidské bytosti a protnutí jejich životních cest v kombinaci s nenásilným poselstvím, hezkým vizuálem a skvělými hereckými výkony za váš čas ale určitě stojí.

Poslední projekci filmu v Karlových Varech můžete stihnout v sobotu v 15:00 v Malém sále hotelu Thermal. Recenzi vám přineseme před distribuční premiérou.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Forum Film © 2022