Nepřehlédněte

Jan Žižka ve Varech poodhalil zákulisí, tvůrci vysvětlili historický kontext

Petr Jákl letos konečně uvede do kin svůj dosud největší projekt, historické akční drama Jan Žižka. Stejně jako vloni, i letos se diváci dovídají nové střípky o očekávaném projektu na festivalu v Karlových Varech. Zatímco vloni byl za přítomnosti Michaela Cainea novinářům v hotelu Thermal představen teaser, letos tvůrci poodhalili nové informace o filmu a přiblížili, nakolik bude odpovídat historické realitě. 

Jákl se netají tím, že inspirací pro Jana Žižku mu bylo kultovní Statečné srdce s Melem Gibsonem. Ruku v ruce s adaptováním několik staletí starých skutečných událostí v historickém velkofilmu vždycky jde i potřeba najít rovnováhu mezi dějepisnými záznamy a diváckou atraktivitou. „Snažil jsem se držet reality co nejvíce, ale určitá míra filmové fikce je samozřejmě nezbytná. Jako ve Statečném srdci, kde si tvůrci také skutečnost hodně upravili. William Wallace neměl modrý obličej, nikdo mu nepodřízl manželku. Tyhle dějové prvky ale pomohly filmu, aby fungoval,“ vysvětloval režisér potřebu scenáristického koření.

Určitá dramatizace není na škodu ani podle odborníků: „Někdy ta materie je tak suchá a nevypovídající, že by diváka nemohla nikdy bavit, kdyby realitu zobrazovala naprosto věrně,“ potvrzuje prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc. „O Žižkovi a jeho názorech do roku 1418 nevíme v podstatě nic. Jeho životní příběh v mládí by se klidně mohl stát podobným způsobem, jak líčí film, protože ta doba byla plná zlomů a nečekaných situací,“ dodává historik k filmem zobrazovanému období několik let před Husitskými válkami, kdy byl Žižka ještě psancem a žoldákem, a vojevůdce se v něm teprve rodil.

Rok 1402 jsem si vybral, protože politická situace tehdy byla hrozně podobná té naší. Politici se hádali, chtěli si pro sebe urvat co nejvíc moci a peněz…“ vysvětluje Jákl historický kontext, do kterého se rozhodl svůj příběh o zrození vojevůdce zasadit. „V té době začal kázat i Jan Hus a rozeběhly se události, které vedly k jeho upálení,“ dodává.

Žižkovy žoldácké hodnoty se právě touto dobou otřásají v základech. Právě v téhle době se z nájemného žoldnéře stává vůdce, který se zapíše do učebnic. „Tento rok je pro jeho příběh velmi vhodně zvolený, protože situace byla konfliktní a Žižka do ní vstupuje jako nový člověk a etabluje se v ní,“ souhlasí profesor Čechura.

První diváci Žižku uvidí v českých kinech od 8. září, v amerických o den později.

-red-
zdroj: Jana Šafářová
foto/video: Bioscop, Totalfilm Media © 2022

zizka-plakat

%d blogerům se to líbí: