Když promluvila: #MeToo film o zločinech producenta Weinsteina má trailer

Film o novinářském investigativním vyšetřování, které vedlo k dopadení jednoho z nejznámějších hollywoodských sexuálních predátorů má název Když promluvila (She Said). Studio Universal natočilo adaptaci stejnojmenné knihy novinářek Jodi Kantor a Megan Twohey z deníku New York Times. V hlavních rolích se představí Carey Mulligan a Zoe Kazan jako reportérky Megan Twohey a Jodi Kantor. Podívejte se na právě zveřejněný trailer.

Film je adaptací knihy She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement (Rozluštění příběhu o sexuálním obtěžování, které pomohlo rozpoutat hnutí #MeToo), která odhaluje desítky let trvající nevhodné chování producenta Harveyho Weinsteina. Scénář napsala Rebecca Lenkiewicz (Ida, Colette), režie se ujala Maria Schrader.

Když promluvila (foto: Universal)

Investigativní reportáž o Weinsteinovi vyšla v říjnu 2017 v New York Times a nakonec vyvolala celosvětové hnutí #MeToo. Ženy po celém světě se najednou cítily dostatečně posíleny, aby začaly otevřeněji a upřímněji hovořit o sexuálních útocích a nevhodném chování, čímž se rozšířilo tolik potřebné povědomí o tom, jak je tento problém rozšířený a jak celá společnost zoufale potřebuje změnit způsob, jakým se tyto zločiny řeší a stíhají. Novinářky za svou reportáž obdržely Pulitzerovu cenu a Weinstein byl nakonec odsouzen k 23 letům vězení.

Odsouzený sexuální predátor Harvey Weinstein s herečkou Nicole Kidman (foto: archiv)

#MeToo

Další údajní predátoři v zábavním průmyslu – včetně Matta Lauera, Bretta Ratnera, Lese Moonvese a Kevina Spaceyho – se dostali pod drobnohled veřejnosti poté, co se přihlásili ti, kteří byli terčem jejich útoků, a jsou vyšetřováni nebo již byli usvědčeni z podobných zločinů. A nešlo jen o Hollywood. Hnutí velmi rezonovalo například ve Francii nebo Německu. Naopak velkou popularitu nezískalo v zemích bývalého východního bloku. Na pranýři se pak objevili svého času i velké herecké osobnosti, kteří se stavěli proti hnutí. Namátkou třeba francouzská herečka Catherine Denevue, která kritizovala ženy, které svá údajná zneužití hlásily náhle i po desítkách let.

Drama Když promluvila se do českých kin chystá 19. ledna 2023 v distribuci společnosti CinemArt.

-red-
foto/video: CinemArt, Universal, archiv © 2022