Startuje 56. ročník karlovarského festivalu, potrvá do 9. července

Letošní festival ve Varech se počínaje dneškem odehrává v tradičním červencovém termínu, 1. – 9. července. Po dvou letech se festival díky uvolnění covidových opatření odehrává v normálním návštěvnickém režimu. Při té příležitosti si shrňme, co je letos nového, co za hvězdy přiletí nebo jaké jsou zásadní body v programu.

Zahraničními hvězdami, které se letos na červeném koberci pozdraví s diváky a převezmou festivalové ceny, jsou letos Benicio del Toro, Geoffrey Rush a před pár dny oznámený Liev Schreiber. Ten se na festival vrací po osmnácti letech a přítomen bude na jeho dnešním slavnostním zahájení.  Ostatní dva pánové pak budou zdobit jeho zakončení. K poctě Geoffreho Rushe festival uvede filmy Králova řeč, Quills – Perem markýze de Sade a Záře. Herec na zakončení festivalu obdrží od prezidenta Jiřího Bartošky Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.  Jako poctu Del Toro budou uvedeny filmy Traffic – Nadvláda gangů a Obvyklí podezřelí. Na zakončení festivalu obdrží cenu prezidenta festivalu.

kviff-hvezdy-2022

Cenu prezidenta určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získáletos herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Festival mu uvede jako poctu film Zapomenuté světlo.

bolek-polivka

Kompletní program najdete zde; mezi třiatřiceti tituly uváděnými ve světových (27), mezinárodních (3) a evropských (3) premiérách budou k vidění filmy z pěti světadílů.

Mezi nejsledovanějšími položkami programu jsou tradičně snímky z hlavní mezinárodní soutěže celovečerních hraných a dokumentárních filmů uváděných ve světové nebo v mezinárodní premiéře. Objeví se v ní například filmy z Bulharska, Řecka, Izraele, Německa, Kanady, Španělska, Litvy; zastoupeno je ale i Česko. V žánrově pestrém výběru se objeví melodrama, dystopická sci-fi, romantická komedie nebo dokumentární esej.

Členy poroty jsou letos mj. argentinský producent Benjamin Domenech, německý filmař Jan-Ole Gerster nebo polský distributor a festivalový organizátor Roman Gutek.

Vedle hlavní soutěže se na 56. ročníku představí nová soutěžní sekce Proxima, exkluzívní prostor pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Na rozdíl od své předchůdkyně, soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa.

Na festivalu se odehraje i sedm premiér českých snímků – Slovo, Hranice lásky, A pak přišla láska…, Banger, PSH Nekonečný příběh a Velká premiéra.

Zahajovacím filmem bude letos novinka Paola Genovese Superhrdinové. Romantický film vás nechá na chvíli žít vztahový kolotoč radostí a strachů dvojice, kterou dala dohromady náhoda. Nebo osud? Vyprávění skládá historii vztahu ze dvou dějových linek: vztah na začátku versus deset let vzdálená současnost. Film Tři tisíce let touhy, výstřední fantasy snímek George Millera s hvězdnou ústřední dvojící, letošní ročník festivalu 9. července uzavře.

Novou aktivitou je v letošním roce pilotní ročník projektu KVIFF Talents. Celoroční program má za cíl nacházet talentované tvůrce a podporovat vznik kreativních audi- ovizuálních projektů s vysokou mírou originality a mezinárodní ambicí. V rámci programu budou vybraným tvůrcům poskytnuty finanční prostředky na vývoj, mentoring od odborníků i možnost prezentovat na MFF Karlovy Vary projekt potenciálním producentům, partnerům a investorům.

Karlovarský festival pochopitelně připomene dlouholetou uměleckou ředitelku Evu Zaoralovou. Připravena je výstava fotografií, která přiblíží její celoživotní sepětí s filmem, působení v čele karlovarského festivalu i jedinečné spojení s prezidentem MFF Karlovy Vary Jiřím Bartoškou a mimořádná setkání s desítkami světových filmařských osobností. Výstava bude k vidění po celou dobu festivalu v 1. patře hotelu Thermal.

Karlovarský festival letos podpoří i ukrajinské filmaře a zdejší filmový průmysl jedinečnou spoluprací s Mezinárodním filmovým festivalem v Oděse. Válečná agrese na Ukrajině má za následek také zásadní omezení kulturního života. Karlovarský festival vyjadřuje plnou podporu ukrajinským filmařům a festivalovým organizátorům, a proto bude hostitelem programu Works in Progress 13. ročníku filmového festivalu Oděsa, který se vzhledem k válce na Ukrajině nemůže konat.

Novinkou letošního karlovarského festivalu je multifunkční prostor KVIFF.TV Park. Nachází se přímo vedle hotelu Thermal a jeho podoba je budovou hotelu inspirována. Budou se tu konat besedy s tvůrci, divácké soutěže, prostor ale poslouží i jako odpočinková zóna spojená s občerstvením. Autory této modulární stavby, která má svou formou připomínat kolonádu, jsou architekti renomovaného studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. ​

Zajímavostí je samotný vizuál letošního ročníku festivalu. „Letošní plakát festivalu je nejen černobílou, ale i barevnou ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě mezi hotely Thermal a Pupp. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ říkají autoři Jonatan Kuna a Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

-red-
foto/video: KVIFF, archiv, Bontonfilm, MGM © 2022

kviff-56-plakat