Filmovku otevře portrét Michaela Kocába, bilancuje rockerství s politikou (trailer)

Dokument Michael Kocáb – rocker versus politik zahájí v pátek svou světovou premiérou letošní Letní filmovou školu. Osobně ho uvedou režisérka Olga Sommerová, hlavní protagonista Michael Kocáb a kreativní producentka České televize Alena Müllerová. Film má nabídnout portrét výrazné osobnosti, hudebníka a politika, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. 

Životní etapy Michaela Kocába postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí.

kocab

Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová tato témata vyvolává a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor. Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivosti“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.

Mojí ambicí bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét muže, pohybujícího se mezi hudbou a politikou, který nebyl dosud v tak komplexní míře prezentován,“ říká režisérka Olga Sommerová. „Pro film o Michalovi jsem se rozhodla proto, že jsem obdivovala jeho nepřehlédnutelnou renesanční osobnost, jeho hudbu a především to, že byl od samého počátku výrazným iniciátorem odsunu sovětských vojsk. Invaze ruských tanků v roce 1968 byla pro mě zásadním životním zlomem, který ovlivnil moje občanské postoje.

Do běžné distribuce dokument vstoupí 10. listopadu.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto/video: CinemArt © 2022

Plakat_Michael Kocab