Nepřehlédněte

Mysteriózní Arvéd bude poprvé k vidění na Letní filmové škole

Přesně jeden týden zbývá do začátku letošního 48. ročníku festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště. Organizátoři nyní představili zakončovací film. Režisér a scenárista Vojtěch Mašek přiveze do Uherského Hradiště spolu s početnou delegací očekávanou novinku Arvéd. Snímek vyprávějící o skutečně žijící kontroverzní postavě Jiřího Arvéda Smíchovského bude na Letní filmové škole k vidění vůbec poprvé. Na Filmovku dorazí také oceňovaný režisér a scenárista Jim Sheridan.

Světová premiéra očekávaného filmu Arvéd, který vypráví příběh Jiřího Arvéda Smíchovského, hermetika, okultisty a vyznavače černé magie, jenž byl ochotný zajít až k hranicím samotného pekla se odehraje na samém závěru festivalu.
„Arvéd byl poté, co spolupracoval s okupanty, i spolutvůrcem vznikající komunistické tajné bezpečnosti. Byl využit v řadě procesů se skutečnými kolaboranty, ale i pro nastupující režim nepohodlnými osobami. Svědčil údajně u asi čtyř set poválečných soudů a na cele tvrdil, že zapříčinil smrt desítek lidí. Hrál hru, která se mu posléze vymkla z rukou, a tak se snažil za pomoci černé magie přivolat na pomoc i ďábla. Pro mě to znamenalo pokusit se Arvéda pochopit a za pomoci faktů, dobových reálií a fantazie vytvořit příběh,“ říká spoluscenárista filmu Jan Poláček. Film v Uherském Hradišti představí početná delegace tvůrců včetně režiséra Vojtěcha Maška, kameramana Dušana Husára či herců Michala Kerna a Vojtěcha Vodochodského.

Arvéd (foto: CinemArt)

Vzácným hostem festivalu bude Jim Sheridan, autor filmů jako Moje levá noha, Boxer, In America či Bratři, držitel pěti oscarových nominací a Zlatého medvěda z Berlinale, převezme na festivalu cenu Asociace českých filmových klubů, povede lekci filmu a osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímků. Na LFŠ budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara. Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer (obě opět s Danielem Day-Lewisem) i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

Jim Sheridan

„Jim Sheridan je bezpochyby jedním z nejzásadnějších evropských režisérů posledních dekád. Jeho filmy posbíraly celkem 16 nominací na Oscara a 12 nominací na Zlaté glóby. I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií. Svou účastí na LFŠ se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních 15 ročnících festivalu,“ řekl programový ředitel Jan Jílek.

Letní filmová škola nabízí bohatý filmový, odborný i doprovodný program. Retrospektivu věnuje Luisi Buñuelovi a Martinu Fričovi, zaměří se i na Britskou novou vlnu, virtuální realitu nebo portugalský film.

Vstupenky, akreditace a další informace najdete zde.

-red-
zdroj: Lenka Horáková
foto/video: CinemArt, Totalfilm Media, LFŠ © 2022

%d blogerům se to líbí: