Nepřehlédněte

Total Week #27,28/22 – Zlom ve streamovacích válkách, nálož novinek u Marvelu a sáhodlouhý Avatar

Tom Cruise oslavil šedesátku, Harrison Ford osmdesátku. Vary skončily, rozdaly se nominace na Emmy. HBO zařízlo lokální obsah, Stranger Things shodily Netflixu servery. Marvel se rozjel s novinkami všeho druhu. Jsme po dvou týdnech zpátky s naším pravidelným shrnutím filmových a televizních novinek.

HBO zastavuje lokální výrobu a stahuje obsah

Nedávná fůze společností Warner Bros. a Discovery a změna vedení společnosti přináší další viditelné následky, byť asi ne takové, jaké by si diváci představovali. Po stopce mnoha komiksovým seriálům ze streamovací služby HBO v jednotlivých teritoriích mizí spousta obsahu a šéf firmy David Zaslav navíc kvůli plánovaným úsporám v sumě zhruba tří miliard dolarů pozastavuje nejen expanzi na nové trhy, ale i tvorbu nových regionálních pořadů z Evropy. Výjimkou jsou španělsky mluvené projekty kvůli velkému komerčnímu potenciálu latinské Ameriky.
V praxi to pro tuzemské předplatitele znamená ztrátu seriálů, jako je thriller Bez vědomí nebo lifestylového gastropořadu Spolu a hladoví. Bezdomovcem se dočasně stává i již dotočený slovenský seriál Víťaz, který se teprve na HBO Max měl dočkat své premiéry.

Děje se tak ve chvíli, kdy Česká televize rovněž aktuálně osekává rozpočty kvůli inflačně znehodnocené hodnotě koncesionářského poplatku. HBO spolu s ČT platili za producenty toho nejlepšího, co na našem televizním trhu vzniká, česká audiovize tedy současnou situací nepochybně utrpí.

Ze strany předplatitelů HBO Max v Česku se jedná o další vadu na kráse jinak nadějné služby, která se od svého startu potýká s různými technickými problémy. Služba sice aktuálně plánuje velké seriály jako Rod draka nebo Last of Us, implementaci obsahu získaného nabytím knihovny Discovery či vyladěnější rozhraní a aplikace, zásahy do obsahu ji ale nepochybně budou stát řadu předplatitelů. Nepochybně jde o další zajímavou kapitolu streamovacích válek.

Stranger Things boří rekordy, Netflix má radost

HBO není jedinou streamovací službou potýkající se s různými problémy, patrně největším letošním otloukánkem zůstává Netflix. Ten si nicméně může po uplynulých dvou týdnech připsat alespoň pár menších či větších vítězství.

Tím nejzásadnějším je fenomenální úspěch finále čtvrté řady Stranger Things, která takříkajíc rozbila internety a jeho sledovanost dokonce na několik minut po premiéře shodila servery Netflixu. Stopáž posledních dílů je sice podle mnohých diváků i kritiků kapku nesoudná, službě se ale zřejmě vyplácí. Seriál nasbíral přes miliardu zhlédnutí, což se dosud v rámci Netflixu podařilo pouze jihokorejské Hře na oliheň. Zároveň zbořil hned několik rekordů ve sledovanosti. V přípravě již jsou finální pátá série a několik spin-offů, ze kterých se nepochybně stanou rovněž obří hity.

Možná i díky tomu akcie Netflixu po několika týdnech konečně mírně povylezly nahoru, na tom má nicméně hlavní díl spíš oznámená spolupráce s Microsoftem. Kravaťáci obou technologických gigantů společně mají do rozhraní služby zapracovat reklamní obsah, díky kterému by mělo zlevnit předplatné. Otázkou nicméně zůstává, jak na tuto změnu zareagují stávající odběratelé služby.

Nálož marvelových novinek

Marvel se sice možná s vlažnými reakcemi na nového Thora, seriálovou Miss Marvel a pokračujícím tápáním co do směřování čtvrté fáze svého filmového universa ocitá v jisté krizi, to ho ale nijak neomezuje v plánování a připravování nových projektů. Uplynulých pár dní pak bylo obzvlášť bohatý na nové střípky informací i budoucnosti MCU i zajímavé drby.

Herců, kteří by se ještě ve světě Avengerů neobjevili, už v Holywoodu moc nezbývá; jedním z takových výraznějších jmen nicméně je Ryan Gosling. Ten byl tento týden v rozhovoru dotázán na klepy o tom, že by se měl objevit jako vesmírný hrdina Nova, ty ale popřel. Místo toho se ale se zájmem přihlásil o roli démonického motorkáře Ghost Ridera, a internet to s nadšením kvituje. Jak víme, šéf studia Kevin Feige rád podobným fanouškovským přáním naslouchá, tak uvidíme. Možná se Gosling hořícího skalpu a motorky dočká.

Mezitím se i čile spekuluje o novém představiteli Wolverina, kterého roky ztvárňoval ve foxovských X-Menech Hugh Jackman, po sloučení studií ho ale čeká restart. Podle nových indícií bychom se představení jeho nové tváře mohli dočkat už na blížícím se Comic-Conu a dost možná by se jí měl stát britský herec Taron Egerton, známý především díky sérii Kingsman.

Co již není spekulací, ale realitou, je obsazení režijního postu čtvrtého Captaina Ameriky s Anthonym Mackiem. Natočí jej rodák z Nigérie Julius Onah, jehož jediným výraznějším projektem je podprůměrný The Cloverfield Paradox. Podle škarohlídů jej Marvel najal jako submisivního řemeslníka, který pro ně film natočí na klíč… a možná mají pravdu.

Poslední novinka se týká seriálu Echo. Tenhle spin-off o vedlejší postave z loňského Hawkeye nechávala fandy převážně chladnými, na zajímavosti mu ovšem dodává před pár dny potrvzený návrat záporáka Kingpina s tváří Vincenta D’Onofria a Daredevila ztvárněného Charliem Coxem. Ten by dokonce měl v seriálu pátrat po své kolegyni Jessice Jones, kterou na Netflixu hrála Kristina Ritter; Marvel tak dost možná v tichosti chystá návrat seriálových Defenders.

Cameron hájí délku Avatara a nevylučuje předání otěží

Když si James Cameron, dost možná nejmaniakálnější holywoodský puntičkář, před lety usmyslel ukout z Avataru pětidílnou ságu, možná si ukousl velké sousto. V prosinci se po nekonečných třinácti letech dočkáme dvojky s podtitulem Way of Water. Ta se natáčela souběžně s třetím dílem, který by měl do kin dorazit o rok později. S dalšími dvěma to ale bude o něco složitější.

Cameron totiž vůbec poprvé připustil, že by otěže s jejich přípravou a režií předal někomu dalšímu. Avatar je totiž podle něj extrémně náročný projekt, vzhledem k režisérově věku 67 let by jej tak falší filmy dost možná zaměstnaly na celý zbytek jeho kariéry. Tvůrce Titanicu, Vetřelců nebo Terminátora 2 má ale údajně v hlavě i další vzrušující projekty, dobrodružství modrých mimozemšťanů Na´vi tedy kvůli nim přivede na plátna kin pod Cameronovým dohledem jiný tvůrce.

Na náročnosti nových dílů Avataru má nepochybně lví podíl i mamutí délka jednotlivých filmů – blížící se Way of Water má diváky držet v sedačkách skoro tři hodiny. Pro ty z vás, kterým se při té představě podlamují kolena, má ale režisér poměrně prozaický vzkaz. Budeme-li parafrázovat, máte si trhnout nohou, přestat brečet a klidně se ze sálu odejít vyčůrat; když vydržíte celá odpoledne sjíždět doma na gauči seriály, vydržíte i tři hodiny v kině. No, něco na tom je.


Na co se chodilo

Top Gun vesele a vytrvale sbírá další a další dolary k již vydělané miliardě, díky čemuž se začínají objevovat první spekulace o trojce, která víceméně záleží už jen na zelené od čerstvého šedesátníka Toma Cruise. A to všechno bez kdysi lukrativního ruského trhu, odkud nebohý ruský fanoušek musí za hollywoodskými blockbustery pokoutně jezdit do Kazachstánu.

I druhý z covidem dlouho zdržených studiových blockbusterů, druzí Mimoni, se ukázali být zásahem do tržební hlavičky. Zatímco boomeři chodili na stíhačky a mladí zírali doma na Stranger Things, žlutí neřádi nalákali do kin jen za první víkend prcky s kapesným v hodnotě 108 milionů dolarů. V Česku Mimoně již vidělo přes čtvrt milionu diváků, celkově a celosvětově pak vydělali přes čtvrt miliardy dolarů, a dost možná ji do konce léta i stihnou nahromadit celou.

Mezitím čtvrtý Thor si stihl připsat druhý nejlepší letošní start po avengeřím kolegovi Doctoru Strangeovi. Láska jako hrom v Americe vydělala za víkend kolem 140 milionů dolarů, u nás nalákat kolem 140 tisíc diváků a bude zajímavé sledovat, jak se její návštěvnost v následujících týdnech popere s chabými recenzemi a rozpačitými ohlasy, vyčítajícími filmu nevyužitý potenciál postav, plytký scénář a přílišnou rozdováděnost. Tady miliarda asi nepadne, podobně jako u Mnohovesmíru šílenství, který se rovněž zastavil jen pár desítek milionů před její hranící.

Filmový tip

Tento týden máte na výběr hned ze dvou zajímavých premiér. Máte-li náladu na vztahovou konverzačku, určitě doceníte jeden z hitů letošního karlovarského festivalu. Hodně štěstí, pane Veliký je citlivá a estetická dramedie. Vypráví o bývalé učitelce Nancy. Nedávno jí zemřel manžel, její jediný sexuální partner, který navíc nebyl vzorem ohleduplného a šikovného milence. Proto se poprvé v životě otevře dobrodružství a zaplatí si sympatického profíka, kterého očekává v hotelovém pokoji. Emma Thompson a Daryl McCormack předvádí herecký koncert, který v kombinaci s nenásilným poselstvím a hezkým vizuálem za váš čas určitě stojí.

Z opačného žánrového soudku pak v programech kin vykukuje Černý telefon. Scott Derrickson se vrátil se ke svým žánrovým kořenům, aby natočil jeden z nejzajímavějších hororů poslední doby. Ten je na povrchu jednoduchým příběhem o únosci a chlapci, který se z jeho spárů a zajetí snaží utéct za pomoci hlasů předchozích obětí. Už to je základem pro slušnou žánrovku, režisér a Ethan Hawke v roli záporáka ale pod slupku hororu vnáší zajímavé nuance o znepokojivé realitě dětských únosů. Pro fandy žánru tedy jde o naprostou povinnost, thrillerová rovina filmu ale zaujme i ostatní diváky.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: HBO, Netflix, Marvel, Disney, 20th Century Studios, Falcon, CinemArt, Forum Film CZ © 2022