Nepřehlédněte

Zkouška umění: Ve Varech soutěží dokument o měřitelnosti výtvarného umění (video)

V Soutěži Proxima se ve Varech objeví ve světové premiéře v úterý odpoledne novinka režisérů Adély Komrzý a Tomáše Bojara Zkouška umění (Art Talent Show). Film ve třech ateliérech sleduje přijímací talentové zkoušky na AVU a klade si otázku, jak a na základě který kritérií se v 21. století hledá talent? Jakou roli má umělec a umění v dnešním světě? A jak vůbec umění učit?

Umělecká tvorba není soutěž, přesto se při přijímacích zkouškách na akademii musí dospět k pořadí uchazečů. Jak lze ale měřit výtvarné nadání? A jakou roli může mít v dnešním světě umění? Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem se rozhodli natáčet talentové zkoušky na tři ateliéry AVU. Svým observačním dokumentem kladou prosté otázky, jež se zpravidla bojíme vyslovit; možná proto, že v jiných případech vedou k neuspokojivým, až banálním odpovědím. Zároveň ukazují, že portrét instituce dokáže nabídnout i odlehčenou generační výpověď, v níž má význam se ptát, proč má člověk potřebu umělecky tvořit, stejně jako se dozvědět, že chleba za 14 korun může vydržet čerstvý celý týden.

Na loňském ročníku festivalu zaujala Adéla Komrzý výrazným dokumentárním počinem o paliativní péči Jednotka intenzivního života, za který si z Varů odvezla Zvláštní uznání a získala i Českého lva či Cenu české filmové kritiky za Nejlepší dokumentární film.

5D5 Úterý 5.7. 16:00 Karlovarské městské divadlo
6C2 Středa 6.7. 12:00 Kino Čas
7L2 Čtvrtek 7.7. 13:00 Lázně III
853 Pátek 8.7. 14:00 Kinosál B

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Falcon © 2022

%d blogerům se to líbí: