Nepřehlédněte

Téma: LFŠ přivítá jako hosta irského režiséra Jima Sheridana, odveze si cenu AČFK

Ve čtvrtek 29. července odstartoval 48. ročník festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Filmy už se vesele promítají, diváci se hrnou do sálů a několik dní před samotným začátkem festivalu byl oznámen i příjezd vzácných hostů. Jedním z těch, který se na letošní LFŠ přijede podělit o dlouholeté zkušenosti, představit své filmy a nakonec samozřejmě převzít zaslouženou cenu, bude světově uznávaný režisér irského původu Jim Sheridan.

lfs-sheridan

Přestože za svou filmařskou kariéru stihl třiasedmdesátiletý Sheridan posbírat celkem šest oscarových nominací, kinematografii se začal aktivně věnovat až téměř ve čtyřiceti letech. Umělecký duch mu ale nikdy nechyběl a než se přesunul za kameru, věnoval se hlavně divadlu. Po krátkých zkušenostech se studentskými hrami začal společně se svým bratrem psát vlastní představení.

Po nějaké době emigroval do Ameriky a vyučil se tu také filmovému řemeslu, načež se vrátil do Irska a v roce 1989 tu natočil svůj filmový debut Moje levá noha. Jednalo se o jeho vůbec první filmový počin, už jako začátečník ale prokázal nesmírný talent a sklízel za něj ovoce. Nejenže obdržel nominaci na Oscara za režii, ale také za scénář. Moje levá noha byla také velkým milníkem pro ikonického herce Daniela Day-Lewise, který zvládl svou nominaci za hlavní roli i proměnit. Kromě svého prvního Oscara Day-Lewis ale v Sheridanovi získal i častého budoucího spolupracovníka.

daniel-day-lewis-moje-leva-noha

Day-Lewis v Mojí levé noze (foto: archiv)

V Irsku Sheridan zůstal i se svým dalším filmem Pastvina, na němž spolupracoval s řadou tamějších hvězd jako s Richardem Harrisem nebo Brendanem Gleesonem.

Poté se přesunul do Ameriky a pro své nové životopisné drama Ve jménu otce znova povolala před kamery Day-Lewise. Tato vražedná kombinace si opět vysloužila řadu oscarových nominací nejen pro Sheridana a Day-Lewise, ale také ostatní herce a členy štábu. Všechny bohužel skončily neúspěšně. To ale dvojici nijak nezpomalilo a o pár let později spolu znova vesele natočili sportovní drama Boxer.

boxer-sheridan

Day-Lewis v Boxerovi (foto: archiv)

Po přelomu tisíciletí čekala na Jima Sheridana ještě jeho šestá šance na Cenu Akademie, a to za scénář pro romantický film In America. Zlatá soška se mu ale opět vyhnula. V následujících letech pak na své resumé přidal ještě například válečný thriller Bratři nebo svůj zatím nejnovější film, Tajný deník z roku 2016.

Letní filmová škola plánuje během svého týdenního programu uvést celkem čtyři filmy Jima Sheridana, včetně jeho slavného debutu Moje levá noha, a režisér samotný povede lekci filmu a domů si odveze cenu Asociace českých filmových klubů.

Petr Schön, spolupracovník redakce
foto/video: archiv redakce, LFŠ © 2022

%d blogerům se to líbí: