Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Exkluzivně: Jak si fanoušci i tvůrci vysnili adaptaci nezfilmovatelného Sandmana

Pokusů zfilmovat kultovní komiks Sandman v posledních třiceti letech bylo už několik, než tento měsíc konečně na Netflix dorazila dlouho vyhlížená seriálová adaptace. Total Film při té příležitosti vyzpovídal autora komiksu, Neila Gaimana, showrunnera Allana Heinberga a herce Toma Sturridge. Jde o splněný fandovský i tvůrčí sen?

Pán snů konečně vládne i z obrazovek (foto: Netflix)

Sandman začal vycházet v roce 1988, kdy uznávaný komiksový autor Neil Gaiman drasticky proměnil původní polozapomenutou postavu od DC, o které vyšlo několik sešitů v sedmdesátých letech. Pán říše Snění, Morpheus, se po století v zajetí vrací, aby obnovil pořádek ve světě spících i bdících i sám v sobě. Temné fantasy s prvky hororu, ve kterých se Sen setkává se starými přáteli i nepřáteli a zkoumá sny všech existujících bytostí, se od ostatních sešitů o superhrdinech v pláštěnkách dost liší; už jen tím, že šlo o průkopníka inkluzivního komiksu s jinými než heterosexuálními postavami.

Seriál přesně cituje některé komiksové panely (foto: DC)

Snažit se zkrotit Gaimanovu komiksovou předlohu se ještě nedávno zdálo být bojem s větrnými mlýny, pro účely adaptace se jedná o dost obtížný a nesmírně rozsáhlý materiál. Prvních osm sešitů jsou v podstatě uzavřené příběhy, ve kterých Pán snů hledá svou ztracenou moc. „Do televizního ani filmového formátu se to vůbec nehodí,“ říká showrunner aktuálního seriálu Allan Heinberg. „Pán snů je jedinou postavou, která se objevuje ve všech příbězích. Každý z nich se odehrává ve specifickém světě, který musíte divákům představit, a s novým osazenstvem. Není jednoduché něco takového smysluplně zkondenzovat.

Scenáristé předchozích pokusů Sandmana zfilmovat se proto většinou upínali na druhou knihu Domeček pro panenky, ve které by postava dívky Rose Walker v podstatě byla divákovým průvodcem. „Pán snů se s ní spojí, aby spolu čelili rebelujícím nočním můrám. Jde o něco přímočařejší superhrdinský příběh, i tak ho ale nebylo možné nacpat do zhruba dvouhodinové stopáže.

Lewitt měl Sandmana hrát i režírovat (foto: ScreenRant)

Okolo roku 2013 naděje budila slibně se jevící adaptace od Warner Bros, na které se podílel výkonný producent aktuálního seriálu David S. Goyer, scenárista Jack Thorne a herec Joseph Gordon-Lewitt; o tři roky později si ale na projektu i oni vylámali zuby a Lewitt se nechal slyšet, že několikatisícistránkový Sandman je příliš rozsáhlý i pro celou filmovou sérii. Fanoušci si tedy o projektu mohli zase nechat jen zdát… dokud vynikající audiokniha z roku 2020 nezažehla nové naděje pro fanoušky i Heinberga.

Tomu totiž tou dobou skončila smlouva s ABC Studios a mohl se tak zamyslet nad novými možnostmi. „Někdy do té doby se debaty neustále stáčely k filmové adaptaci. když jsme ale začali projekt nabízet streamovacím službám jako námět na seriál, měli jsme to štěstí být v pravou chvíli na pravém místě,“ popisuje Heinberg, jak spolu s Gaimanem a Goyerem zakotvili u Netflixu, kde projekt zarezonoval s velkým nadšením.

Autor komiksu Neil Gaiman (foto: NG’s Journal)

Inspirací tvůrcům přitom měla být Hra o trůny, která na HBO po několik sérií úspěšně převáděla nesmírně rozsáhlou knižní sérii Píseň ledu a ohně. Gaiman přitom dle svých slov dlouho chvíli, kdy se stream a televize stane pro Sandmana vhodným médiem, vyhlížel. „Když jsem ukázal trailer svému asistentovi, zeptal se mě, jestli bych si nepřál, abych se toho dočkal dřív. Řekl jsem, že ne, protože dřív by to prostě nešlo,“ vypráví. „Bylo by super natočit náš seriál před dvaceti lety, tehdy by to ale zvládlo jenom HBO, a to na to tehdy nemělo peníze. A i kdyby, nebyli by na to připraveni diváci.“

Tvůrci zachovali ducha původních komiksů, zároveň je ale přizpůsobili médiu moderního seriálu. „Sandman se stal takovým kultem i proto, že předběhl svou dobu. Je na něm super, že jsme nemuseli skoro nic měnit, aby v roce 2022 obstál.“ Rozhodnutí zasadit příběh do dnešní doby namísto komiksových osmdesátek žádné zásadní změny nepřineslo. „Zkrátka nebyl důvod dělat z toho dobovku. Odehrává se to v současnosti, ať už to znamená, co chce.“

Pro Sturridge je role splněný sen (foto: DC, Netflix)

Představitel hlavní role se našel už v první desítce kandidátů, přesto proběhl casting asi 1500 uchazečů, než se tvůrci vrátili k divadelnímu herci Tomu Sturridgeovi. „Tom skvěle chápe, kým jeho postava je,“ říká Heinberg. „Morpheus není někdo, kdo by mluvil o tom, jak se cítí nebo co si myslí. Nechává si to pro sebe, je ztělesněním kolektivního podvědomí. Kdyby to byť na vteřinu nezvládl, tak se celé podvědomí zhroutí. Pán snů je ztělesněním naší touhy spojovat se s ostatními i s rizikem, že vám někdo zlomí srdce. Tom tohle ztvárňuje skvěle.“

Sturridgeovi čekání na telefon po konci castingu s rolí pomohlo. „Cítil jsem v tom velkou, ale krásnou zodpovědnost. To, že trvalo tak dlouho, než se rozhodli, mi dalo najevo, že si moje obsazení pořádně rozmysleli. Uklidňovalo mě to a mohl jsem se o to opřít, když jsem se na roli začal chystat,“ popisuje s odstupem. Natáčení epického seriálu ve fantasy kulisách si užil: „Všechno vypadalo tak reálně, hmatatelně. Hrozně mi to herecky pomohlo, protože u podobné produkce musíte neustále předstírat.

Sturridge měl při přípravě co načítat (foto: Netflix)

Nabízí se otázka, jestli se vůbec v dnes tak přecpaných programech streamovacích služeb najde čas snít; již několik dní trvající pozice Sandmana jako nejsledovanějšího seriálu v aktuálním žebříčku Netflixu ale ukazuje, že ano.

Všichni tvůrci, kteří už stihli fandům nadělit i speciální bonusovou dvouepizodu, ostatně věří, že pracovali na něčem výjimečném. „Každá epizoda je jiná. Když už si myslíte, že jste seriálu přišli na kloub, zase vás překvapí. Věřím, že diváky ohromíme,“ dumal Heinberg pár dnů před premiérou. „Nejde o klasické fantasy, jako spíš o emotivní drama. Vlastně je to prostý příběh o otcích a synech a snaze lidí se najít a dát znovu dohromady. Myslím, že i diváci, co nečetli komiksy a o Sandmanovi nikdy neslyšeli, si ty postavy zamilují a budou jim fandit. Je to zážitek plný naděje a lásky, proto má takovou sílu. Učí nás být člověkem velice radostným a pospolitým způsobem.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film 327
foto: Netflix, DC, Neil Gaiman’s Journal, Screen Rant © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast