Běžná selhání míří z Benátek do Plzně (trailer)

Jak už od nás víte, režisérka Cristina Groșan si z italských Benátek odvezla Cenu za nejlepší režii pro umělce mladší 40 let. Dostala ji za nový český film Běžná selhání, který měl na prestižním festivalu světovou premiéru. Do českých kin zamíří film s Taťjanou Medveckou, Beátou Kaňokovou, Norou Klimešovou nebo Vicou Kerekes v hlavních rolích už 13. října. Ještě předtím jej diváci uvidí v rámci předpremiéry na právě probíhajícím festivalu Finále Plzeň.

Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy. Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, další ženu Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne.

Je to podle mě výjimečný film, moc podobných u nás nevzniká. Byla jsem nadšená už při čtení scénáře. Myslím, že spousta žen se v něm může najít,“ říká k filmu Beáta Kaňoková.

Scénář Kláry Vlasákové získal ocenění Filmové nadace, na jeho počátku stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. Na scénáři mě zaujala jeho podprahová znepokojivost, pocit, že se něco děje,“ říká k filmu Taťjana Medvecká. „Pro mě je úžasné, jak Cristina pracuje s pohledem na Prahu a její architekturou jinak, než jsme zvyklí. Myslím, že Běžná selhání by mohl být nejen český, ale evropský film,“ dodává Medvecká.

Producentem Běžných selhání je Xova Film, koproducentem je Česká televize. Film kromě Státního fondu kinematografie podpořili fondy slovenské, maďarské, italské ministerstvo kultury, televize Arte a fond Eurimages.

Do českých kin film uvede 13. října Bontonfilm. Snímek má zajištěn i mezinárodní distribuci.

Projekce na Finále Plzeň
Velký sál Měšťanské besedy
26. 9. 2022, 18:00

-red-
zdroj: L. Vedral
foto/video: Xova Film © 2022