Nepřehlédněte

Na Finále Plzeň míří předpremiéry televizních projektů, soutěžit budou úspěšné tituly sezóny

Finále Plzeň, které tradičně nabízí průřez českou a slovenskou tvorbou uplynulé sezóny, začne už v pátek 23. září. V programu nechybí výrazné zastoupení televizních a internetových počinů, z nichž některé uvidí diváci vůbec poprvé. K těm pravděpodobně nejočekávanějším patří minisérie Davida Ondříčka Král Šumavy, Docent s Ivanem Trojanem od režiséra Jiřího Stracha nebo koprodukční Zločin na hranicích. Soutěžní přehlídka potrvá v Plzni do 28. září.

Král Šumavy (foto: Skupina Nova)

Pravděpodobně největší pozornost se v sekci předpremiér dostane nejnovějšímu počinu Davida Ondříčka (Zátopek). Třídílná minisérie o legendárním převaděči Král Šumavy byla produkována pro VOYO. Odehrává se na jaře 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý Josef Hasil. Divoký kluk, který touží po svobodě a o politiku se vůbec nezajímá… Diváci budou mít tendenci srovnávat s legendárním tendenčním stejnojmenným filmem z padesátých let, podle tvůrců s ním ale nová minisérie nemá v podstatě nic společného.

Docent (foto: Česká televize)

Ivan Trojan jako docent Stehlík v hlavní roli třídílné kriminální minisérie se vydá po stopě chladnokrevného vraha jako vyšetřovatel s netradiční, ale o to více fungující strategií. Novinku z produkce České televize napsali scenáristé Josef Mareš a Jan Malinda (Případy I. oddělení), minisérii Docent režíroval Jiří Strach.

Zločin na hranicích (foto: Česká televize)

Novinka České televize Zločin na hranicích vznikla v koprodukci s rakouskou ORF. Při zásahu na nelegální rave party v pohraničí tragicky zahyne mladá policistka Johanna. Její kolega Standa si brzy uvědomí, že náhlá smrt nebyla nehoda a rozhodne se případ za každou cenu vyšetřit. Podporu na straně české policie nemá, ale snad by mu mohla pomoci čerstvě penzionovaná rakouská policistka Grete. Česko-rakouský detektivní thriller je zasazený do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.

V obou televizních a internetových soutěžích (seriál nebo film a minisérie) se v Plzni utkají o Zlaté ledňáčky třeba seriály Devadesátky Petera Bebjaka, Stíny v mlze Radima Špačka nebo Národní házená Vladimíra Skórky a Michala Suchánka.

Šanci má třeba i minisérie Iveta Michala Samira, Jitřní záře Dana Wlodarczyka, Podezření Michala Blaška nebo Pozadí událostí Jana Hřebejka, které právě vysílá Česká televize.

-red-
foto/video: Skupina Nova, Česká televize, Totalfilm Media © 2022