Nejen horor, ale i popkulturní kapitola: Halloween končí po čtyřiceti letech (trailer)

Přes čtyřicet let se Michael Myers marně snaží připravit o život Laurie Strode. Navzdory tomu, že výčet jeho obětí připomíná telefonní seznam, Laurie se vždycky podařilo vyklouznout. Z role bezbranné čekatelky na smrt se navíc během let transformovala v neohroženou bojovnici, která ví, že nejlepší obrannou je útok. Přestože na Michaela připravila celou řadu pastí a některé z nich dokonce úspěšně sklaply, vyřešit problém jednou provždy se jí nepodařilo. Co se týče vzájemné konfrontace, mají prostě oba neskutečnou smůlu. Jenže i ta musí jednou skončit. Stejně jako celý Halloween.

Zatímco poslední dva díly se odehrávaly hned po sobě, během jediného dne a sakra dlouhé noci, Halloween končí tradici série bourá čtyřletým skokem dopředu. Laurie, poznamenaná brutální vraždou své dcery, je tedy na tom dost jinak, než když jsme ji posledně viděli. Vyhledala terapeutickou pomoc, žije v odlehlém domě se svou vnučkou, která jako jedna z mála přežila Michaelovo řádění v předchozím díle, a navzdory traumatům a násilí po dlouhé době vidí před sebou naději. Žije se svou vnučkou a učí se se svou ztrátou a traumaty pracovat.

Curtis popsala práci na posledním Halloweenu nepřekvapivě jako „nejemotivnější zážitek z celé série.“ Postava Laurie Strode koneckonců v roce 1978 nakopla její kariéru a ovlivňuje ji dodnes, zásluhu na tom ale má i příběh posledního filmu, který by měl Halloween ukončit nečekaným způsobem. „Laurie zažila extrémní násilí, a myslím si, že lidé ji mají tak rádi, protože každý z nás se nějakým způsobem s násilím setkal, a ona ztělesňuje naději. V posledním filmu ji všechnu ztratila, ale teď je připravena jít zase dál.“

Matadorka série Laurie a filmová vnučka Allyson (foto: CinemArt)

Hrozně mě nudí se filmařsky opakovat,“ komentuje to režisér David Gordon Green, který je podepsaný pod celou novou trilogií. „Nechtěl jsem, aby tenhle díl byl jen další krvavý masakr. Když s Michaelem poměřilo síly několik obyvatel Haddonfieldu, byl to zábavný a něčím i dost katarzní zážitek, ale nikdo nechce více téhož. Středobodem jsou tentokrát vztahy, překvapivě i láska mezi postavami. Hrozně nás to bavilo, zároveň jsme ale nervózní, protože řada diváků by možná přímočarému krváku dala přednost.

Nová postava Correy Cunnigham roztáčí nové kolo vražd (foto: Screen Rant)

A kde vlastně Michael poslední čtyři roky byl? Tvůrci záměrně mlží; tajemno je ostatně nezbytnou ingrediencí Halloweenu. „V Čelistech taky nevidíme, kam žralok chodí spát,“ směje se Green. „Chci ho vidět, když je vzhůru a když chce žrát.

Pozornost městečka se nicméně stočí od Michaela a spekulací o tom, kam se poděl a jestli dokonce nejde o nadpřirozenou entitu, k mladému Correy Cunnighamovi, nové postavě s tváří Rohana Campbella. Za nejasných okolností totiž během jeho hlídání zemře malý kluk. „Krveprolití v Haddonfieldu začíná vypadat jako infekce,“ vysvětluje Green. „Naděje ze začátku filmu se tak hodně rychle rozboří.“ Právě Cunnigham se stane tím, kvůli komu se cesty Michaela, Laurie a její vnučky Allyson po čtyřech letech znovu protnou.

Zleva Castle a Courtney (foto: Yahoo Movies)

V roli ikonického zabijáka zůstává James Jude Courtney, který se pod jeho maskou schovával poslední tři filmy a volné chvíle na place rád tráví nehybným a mlčenlivým stáním v rohu, čímž členy štábu občas dost vyděsí. „Jsem metodický herec,” směje se Courtney, který je podle všech kolegů v rozporu s rolí nejmilejším člověkem v okolí. Michaelovo přerývané dýchání pak obstarává jeho tradiční představitel Nick Castle, který ho hraje už 44 let.

Michael se nepíše snadno, protože nemluví a postrádá i tradiční záporáckou motivaci,“ zamýšlí se Green. „Nemá jakékoli emoce, jakýkoli výraz. Jakýchkoli dramat je o to těžší docílit. Nechceme ale začít pitvat jeho psychiku, to by tajemnost postavy Michaela úplně zradilo, ale hledat nové inovativní cesty, jak s tou postavou pracovat, je proto nutnost.

Halloween zabíjí podle tvůrců je příslibem být nejriskantnějším a nejinovativnějším projektem série, tedy alespoň od nechvalně proslulé původní trojky ze začátku osmdesátek. Jestli Michaela nenechaví producenti nechají u ledu navždy samozřejmě není jisté… Jamie Lee Curtis, původní postavy ani tvůrci aktuálních filmů u toho ale podle už určitě nebudou.

Jak celkem třináctý film série a završení rebootové trilogie dopadne, se dozvíme v kinech 13. října.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film 329
foto/video: CinemArt, Paramount Pictures, Screen Rant, Yahoo Movies © 2022