Nepřehlédněte

Hit z Varů, komediální drama Trojúhelník smutku míří do kin (trailer)

Novinka Rubena Östlunda Trojúhelník smutku byla jedním z nejsilnějších a nejvíc rezonujících titulů uplynulého karlovarského festivalu. Švédské komediální drama o partě zbohatlíků na luxusní zaoceánské lodi sbírá po světě jednu skvělou recenzi za druhou. Uznávaný švédský filmař ale spanilou jízdu své novinky započal na festivalu v Cannes, kde mu film vynesl jeho už druhou Zlatou palmu. Snímek do kin vstoupí 6. října. V září bude běžné distribuci předcházet série tematických předpremiér.

Trojúhelník smutku sleduje pár influencerů a modelů Carla a Yayu, kteří jsou díky Yayině mediálnímu vlivu a jejím půvabům pozvání na plavbu na luxusní jachtě. Na palubě se setkávají nejen s vybranou smetánkou, cílevědomou posádkou a podnapilým kapitánem, ale především s limity vlastního úspěchu a společenského postavení. Östlund si ve svém snímku střílí nejen z bohatých a krásných lidí, nit suchá nezůstane ani na těch chudších a méně privilegovaných.

Trojúhelník smutku (foto: Aerofilms)

Inspirací pro Trojúhelník smutku byla spolupráce se švédskou módní značkou, pro kterou Östlund vytvořil jednu z kolekcí, a především pak historky jeho manželky Siny, která je módní fotografkou. „Náš vzhled je jednou ze základních věcí, se kterými se jako lidské bytosti musíme vypořádat. To, jak vypadáme, ovlivňuje každé společenské setkání, že vzhled hraje ve společnosti tak klíčovou roli, je něco jako všeobecná nerovnost,“ popisuje svou fascinaci lidským vzhledem švédský tvůrce. Svůj příběh tak rozehrává ve světě, kde tvář má cenu milionů eur a krása upozaďuje ostatní lidské vlastnosti. Autentickou atmosféru pomohlo snímku dotvořit duo hlavních představitelů ztvárňujících Carla a Yayu, kteří se oba ve světě módy aktivně pohybují. „Věřím, že krása ve společnosti je rozhodně měnou s klesající hodnotou, a proto prokletím, pokud jí přikládáte příliš velkou hodnotu,“ komentuje prchavost úspěchu ve světě módy Charlbi Dean Kriek, která se z módního mola podívala před kameru vůbec poprvé.

Trojúhelník smutku (foto: Aerofilms)

Jednu z důležitých rolí hraje ve filmu i jachta, na které se důležitá část filmu odehrává. Její prostředí dopomohlo k tvůrčí a imerzivní atmosféře na samotném filmovém place. „Exteriéry jsme natáčeli na Christině O, staré jachtě Onassisových. Loď je velice silným symbolem elity 60. a 70. let, svůj čas tu trávilo obrovské množství slavných lidí jako Kennedy či Churchill, což se ukázalo jako docela zábavná meta rovina,“ dodává k natáčení na pobřeží Středozemního moře dvojnásobný držitel Zlaté palmy.

V tomto týdnu zasáhla fanoušky filmu i přátele herečky a modelky Charlbi Dean smutná zpráva. Představitelka influencerky Carly náhle zemřela ve věku 32 let na plicní sepsi. Šokující zpráva obletěla filmový svět 29. srpna.

Trojúhelník smutku

z naší recenze

Nejnáročnější diváci se budou ofrňovat nad jeho doslovností, nejlínější konzumenti mainstreamu se jím budou cítit poučováni, Trojúhelník smutku ale přesně trefuje zlatý střed mezi uměleckým vyjádřením a diváckou atraktivitou. Östlundovi se daří filmem bavit, velmi hořce rozesmávat i znechutit, zároveň ale předat jeho prostřednictvím svou skepsi o stavu lidstva. (číst celou recenzi zde)

-red-
foto/video: Aerofilms © 2022