Do kin míří drama o gay prostitutech v Číně, film Moneyboys se ale točil na Tchaj-wanu (trailer)

Ve čtvrtek 29. září vstoupí do českých kin napínavé drama Moneyboys, které zaujalo jak loni v Cannes, tak na českém queer festivalu Mezipatra. Debutový snímek od čínsko-rakouského režiséra C. B. Yi do kin uvede distribuční label Mezipater Queer Kino. Snímek nás zavede mezi čínské prostituty a východosijskou gay komunitu a kritizuje tamní společnost. Z toho důvodu samozřejmě nemohl být natočen přímo v Číně a vznikal na Tchaj-wanu v koprodukci s Rakouskem, Francií a Belgií. Podívejte se na trailer.

Snímek vypráví příběh o mladém Feiovi, který se v čínském velkoměstě živí jako moneyboy, tedy sexuální pracovník pro bohaté muže. To však kromě štědrého přivýdělku přináší i problémy se zákonem. Po jednom takovém incidentu se Fei vrací do rodné vesnice, kde vyjde najevo, že jeho tradičně smýšlející rodiče mladíkovu sexualitu a profesi nikdy nepřijmou – syna vnímají pouze jako příhodný zdroj financí. Zlomený Fei se tak vrací zpět do velkoměsta, kde se setkává s dávnou láskou. Podaří se mu postavit minulosti a urovnat vztahy s blízkými, aniž by potlačil svou identitu?

Moneyboys (foto Queer Kino)

Z naší recenze

Ač by ústřední téma mohlo svádět k přemrštěné sexuální explicitnosti, za sexuálními scénami se do kina nehrňte. Film jich sice pár obsahuje, avšak naštěstí žádná z nich není samoúčelná. Více než prostituce samotná totiž režiséra C.B. Yiho zajímá její sociologický a psychický dopad. Většina filmu se tak koncentruje na Feiovy snahy vyrovnat se se svou rodinou, svými blízkými a především se sebou samotným.
C.B. Yi vystudoval vídeňskou filmovou akademii pod vedením Michaela Hanekeho (Bílá stuha, Láska) a nelze se tak divit, že Hanekeho vliv je ve filmu velice patrný. Snímek se tak vyznačuje delšími, téměř statickými záběry s minimálním počtem střihů v jednotlivých scénách.
Celá recenze ve středu 28. září.

Moneyboys (foto: Queer Kino)

Režisér Yi skrze Feiův příběh upozorňuje na řadu problémů nejen čínské společnosti. Velká města se zdánlivě bezbřehou svobodu staví do kontrastu k chudým vesnicím, kde člověka svazují tradice a rodinná očekávání. Ústředním tématem snímku je pak hodnota štěstí a to, zda obětování vlastní spokojenosti pro rodinu, ve které se setkáváme pouze s nepochopením, má vůbec smysl. Jak upřesnil režisér: „Na prvním místě musíte milovat a přijímat na sami sebe, abyste na oplátku mohli dávat lásku a úctu druhým.“

Drama Moneyboys uvede režisér Yi osobně na slavnostní premiéře 29. září ve 20:30 v Kině Lucerna.
Vstupenky na premiéru s režisérem jsou k dostání zde.

-red-, P. Bárta
zdroj: K. Dvořáková
foto/video: Queer Kino © 2022