Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Do kin míří drama o gay prostitutech v Číně, film Moneyboys se ale točil na Tchaj-wanu (trailer)

Ve čtvrtek 29. září vstoupí do českých kin napínavé drama Moneyboys, které zaujalo jak loni v Cannes, tak na českém queer festivalu Mezipatra. Debutový snímek od čínsko-rakouského režiséra C. B. Yi do kin uvede distribuční label Mezipater Queer Kino. Snímek nás zavede mezi čínské prostituty a východosijskou gay komunitu a kritizuje tamní společnost. Z toho důvodu samozřejmě nemohl být natočen přímo v Číně a vznikal na Tchaj-wanu v koprodukci s Rakouskem, Francií a Belgií. Podívejte se na trailer.

Snímek vypráví příběh o mladém Feiovi, který se v čínském velkoměstě živí jako moneyboy, tedy sexuální pracovník pro bohaté muže. To však kromě štědrého přivýdělku přináší i problémy se zákonem. Po jednom takovém incidentu se Fei vrací do rodné vesnice, kde vyjde najevo, že jeho tradičně smýšlející rodiče mladíkovu sexualitu a profesi nikdy nepřijmou – syna vnímají pouze jako příhodný zdroj financí. Zlomený Fei se tak vrací zpět do velkoměsta, kde se setkává s dávnou láskou. Podaří se mu postavit minulosti a urovnat vztahy s blízkými, aniž by potlačil svou identitu?

Moneyboys (foto Queer Kino)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Z naší recenze[/pullquote]Ač by ústřední téma mohlo svádět k přemrštěné sexuální explicitnosti, za sexuálními scénami se do kina nehrňte. Film jich sice pár obsahuje, avšak naštěstí žádná z nich není samoúčelná. Více než prostituce samotná totiž režiséra C.B. Yiho zajímá její sociologický a psychický dopad. Většina filmu se tak koncentruje na Feiovy snahy vyrovnat se se svou rodinou, svými blízkými a především se sebou samotným.
C.B. Yi vystudoval vídeňskou filmovou akademii pod vedením Michaela Hanekeho (Bílá stuha, Láska) a nelze se tak divit, že Hanekeho vliv je ve filmu velice patrný. Snímek se tak vyznačuje delšími, téměř statickými záběry s minimálním počtem střihů v jednotlivých scénách.
Celá recenze ve středu 28. září.

Moneyboys (foto: Queer Kino)

Režisér Yi skrze Feiův příběh upozorňuje na řadu problémů nejen čínské společnosti. Velká města se zdánlivě bezbřehou svobodu staví do kontrastu k chudým vesnicím, kde člověka svazují tradice a rodinná očekávání. Ústředním tématem snímku je pak hodnota štěstí a to, zda obětování vlastní spokojenosti pro rodinu, ve které se setkáváme pouze s nepochopením, má vůbec smysl. Jak upřesnil režisér: „Na prvním místě musíte milovat a přijímat na sami sebe, abyste na oplátku mohli dávat lásku a úctu druhým.“

Drama Moneyboys uvede režisér Yi osobně na slavnostní premiéře 29. září ve 20:30 v Kině Lucerna.
Vstupenky na premiéru s režisérem jsou k dostání zde.

-red-, P. Bárta
zdroj: K. Dvořáková
foto/video: Queer Kino © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast