V kinech od 1. září (přehled a ukázky)

Svůj excelentní herecký výkon představil Johnny Depp přesně před rokem na festivalu v Karlových Varech. Nyní se snímek Minamata podle skutečné události dostává konečně do českých kin. Čínské drama Jedna sekunda vypráví dramatický příběh vězně z pracovního tábora. A nakonec klasika, která se vrací do kin – Čelisti jsou exkluzivně uváděny na obřím plátně v pražském kině IMAX.

Minamata (USA, 2020)

William Eugene Smith (Johnny Depp) se proslavil jako jeden z nejuznávanějších fotoreportérů druhé světové války. Na začátku sedmdesátých let ale žije samotářsky, odloučený od společnosti a rezignující na svou kariéru. Změna nastane, když jej redaktor slavného časopisu Life Robert Hayes (Bill Nighy) tajně vyšle do japonského rybářského města Minamata. Zdraví a život jeho obyvatel a především dětí je zde totiž po desetiletí ohrožováno jedovatou rtutí, kterou do moře bezohledně vypouští chemická továrna Chisso Corporation. Smith se ponořuje do místní komunity, dokumentuje svými fotoaparáty jejich úsilí žít a přežít, jejich vášnivé tažení za uznání viny a odškodnění ze strany Chisso Corporation. Smith vyzbrojen pouze svým fotoaparátem a silou obrazu dává svým snímkům z toxické vesnice srdcervoucí lidský rozměr a jeho počáteční úkol se mění v životní poslání. Film Minamata, který vychází ze strhujícího skutečného příběhu, je vykupitelským a emotivním příběhem o vítězství nad nepřízní osudu a o tom, že každý z nás má v sobě sílu něco změnit.

Minamata
Drama
USA, 2020, 115 min
Režie: Andrew Levitas
Scénář: David Kessler
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Rjúiči Sakamoto
Hrají: Johnny Depp, Bill Nighy, Minami, Hirojuki Sanada, Džun Kunimura, Tadanobu Asano, Rjó Kase, Masayoshi Haneda, Lily Robinson, Katherine Jenkins


Jedna sekunda (Čína, 2020)

Čína během kulturní revoluce. Útěk vězně z pracovního tábora. Riskuje vše při hledání ukradeného filmového kotouče, na němž se na vteřinu objeví jeho dávno ztracená dcera. Brzy se setkává se zlodějkou, osiřelou dívkou, kterou pronásleduje vlastní strašlivá ztráta. Nádherná, dojemná a hluboce osobní pocta vykupitelské síle kinematografie v duchu filmu Cinema Paradiso od Zhang Yimoua, třikrát nominovaného na Oscara® za nejlepší cizojazyčný film.

Jedna sekunda
Yi miao zhong
一秒钟
Drama / Historický
Čína, 2020, 104 min
Režie: Yimou Zhang
Scénář: Yimou Zhang, Jingzhi Zou
Kamera: Xiaoding Zhao
Hrají: Yi Zhang, Wei Fan, Ailei Yu, Haocun Liu, Yang Yu, Yan Li, Rui Cao


Čelisti (USA, 1975)POUZE V IMAX PRAHA

Šéf místní policie Martin Brody společně s policistou Hendricksenem na pláži objeví hlavu a část ženského trupu. Lékař je přesvědčen, že žena byla napadena žralokem. Brody si uvědomuje nebezpečí a chce nechat zavřít pláže, což se ovšem nelíbí starostovi. Městečko, zcela závislé na krátké turistické sezóně, si podle něj nemůže dovolit takový luxus. O pár dní později se další obětí stane šestiletý chlapec. Přestože starosta stále odmítá vydat zákaz koupání, zpráva pomalu prosakuje na veřejnost. Do pátrání se zapojí nejen policie a ichtyolog Matt Hooper, ale také desítky amatérských lovců, kteří se do městečka sjeli pod vidinou odměny, kterou za dopadení žraloka nabídla matka zabitého chlapce. Teprve když je přímo před očima stovek turistů v mělké zátoce napaden další muž, je starosta přinucen přiznat vážnost situace a pod nátlakem Brodyho najmout profesionálního lovce Quinta. Společně s ním se na moře vydává i Hooper a přes svůj strach z moře i Brody. Když se jim konečně podaří žraloka přilákat, jsou šokováni jeho velikostí?

celisti

Budeme potřebovat větší loď (foto: CinemArt)

Čelisti
Jaws
Thriller / Dobrodružný / Drama
USA, 1975, 118 min
Režie: Steven Spielberg
Předloha: Peter Benchley (kniha)
Scénář: Peter Benchley, Carl Gottlieb
Kamera: Bill Butler
Hudba: John Williams
Hrají: Roy Scheider, Robert Shaw, Richard Dreyfuss, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Carl Gottlieb, Jeffrey Kramer, Susan Backlinie, Steven Spielberg, Jay Mello, Chris Rebello, Lee Fierro, Jeffrey Voorhees, Craig Kingsbury, Robert Carroll, Beverly Powers, Fritzi Jane Courtney, Alfred Wilde, Ayn Ruymen, Ted Grossman, Dorothy Fielding, Jonathan Filley