Nepřehlédněte

V kinech od 15. září (přehled a ukázky)

Do kin se vrací hvězdná dvojice Julia Roberts a George Clooney. Budou se snažit společně zabránit osudové chybě své dcery v komedii Vstupenka do ráje. Po úspěchu na karlovarském festivalu vstupuje do českých kin historické drama Slovo. Islandské, místy dost drsné, drama o dospívání nabízí koprodukční film s českou účastí Krásné bytosti. V kinech najdete také dokument o Davidu Bowiem Moonage Daydream, českých letcích RAF Good Old Czechs i restaurovanou verzi trezorového filmu Karla Kachyni Ucho.

Vstupenka do ráje (USA, 2022)

Když vám dcera, která tráví prázdniny na Bali, oznámí, že se tam zamilovala a bude se vdávat, pravděpodobně skočíte na první letadlo a poletíte jí to rozmluvit. Přesně to se stalo Georgi Clooneymu a Julii Roberts v rolích šokovaných rodičů, kteří se rozhodnou zachránit svou dceru Lily před následky letní lásky. V tomto směru mají koneckonců bohaté zkušenosti. Před devatenácti lety se po podobném vzplanutí vzali, před čtrnácti lety pochopili, že to nebyl dobrý nápad, a ukončili to dobrodružství rozvodem. Od té doby se snaží jeden druhému vyhýbat, co to jde, protože vědí, že každé jejich setkání skončí hlasitou hádkou. Teď však vyhlásili dočasné příměří, aby vysvobodili svou dceru „ze spárů“ chytrého, hezkého a podnikavého domorodce, který se živí pěstováním a prodejem mořských řas. V přípravě rafinovaných pastí, jež mají jejich dceři sundat růžové brýle, jsou sice velmi dobří, žádná z nich však nesklapne tak, jak naplánovali. Co je ovšem horší, kulisy mořského ráje začínají probouzet vzpomínky na tu hezkou část jejich společné minulosti. A i když se brání zuby nehty, nebezpečí, že do toho znovu spadnou, doslova visí ve vzduchu. Tahle záchranná operace se zkrátka vyvíjí naprosto nečekaně.

Vstupenka do ráje
Ticket to Paradise
Komedie / Romantický
USA, 2022, 104 min
Režie: Ol Parker
Scénář: Daniel Pipski
Kamera: Ole Bratt Birkeland
Hrají: Julia Roberts, George Clooney, Billie Lourd, Kaitlyn Dever, Lucas Bravo, Maxime Bouttier


Slovo (Česko, 2022)

Film sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si dali slovo, že budou stát vždy při sobě a nepřekročí své morální hranice. Doba kolem roku 1968 ale vystavuje jejich vzájemný slib těžkým zkouškám.

Slovo
Drama
Česko, 2022, 104 min
Režie: Beata Parkanová
Scénář: Beata Parkanová
Kamera: Tomáš Juríček
Hudba: Jan P. Muchow
Hrají: Martin Finger, Gabriela Mikulková, Jenovéfa Boková, Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Taťjana Medvecká, Ján Jackuliak, Marek Geišberg, Antonie Formanová, Markéta Hrubešová, Gabriela Míčová, Martin Pechlát, Jaroslava Pokorná, Juraj Nvota, Berenika Panešová


Krásné bytosti (Island, Česko, 2022)

Čtrnáctiletý Balli je bytostný outsider z rozvrácené rodiny. Marně hledá oporu doma i ve škole, kde je obětí šikany. Vše se mění ve chvíli, kdy potkává skupinku tří problematických teenagerů, kteří ho nečekaně vezmou mezi sebe. Parta, ve které dominuje násilnický Konni a inteligentní Addi, nabídne Ballimu chybějící domov. Druhý snímek Guðmundura Arnara Guðmundssona vypráví s poetickým citem i syrovostí o vztazích, které mohou trvat věčně a pomáhají nás formovat v těch nejdůležitějších chvílích, o krutosti i něze, které se rodí na magické hranici mezi dětstvím a dospělostí.

Krásné bytosti
Berdreymi
Drama
Island / Dánsko / Švédsko / Nizozemsko / Česko, 2022, 123 min
Režie: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Scénář: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Kamera: Sturla Brandth Grøvlen
Hudba: Kristian Eidnes Andersen
Hrají: Birgir Dagur Bjarkason, Áskell Einar Pálmason, Viktor Benóný Benediktsson, Snorri Rafn Frímannsson, Anita Briem, Ísgerður Elfa Gunnarsdóttir, Ólafur Darri Ólafsson, Blær Hinriksson, Kristín Ísold Jóhannesdóttir, Aðalbjörg Emma Hafsteinsdóttir, Sólveig Guðmundsdóttir, Daníel Hans Erlendsson


Moonage Daydream (USA, 2022)

Davidu Bowiemu se dařilo víc než padesát let ovlivňovat svět svou hudbou, životním stylem a názory, které často předbíhaly dobu nebo přímo ovlivňovaly její budoucí tvář. V roce 2018 správci umělcovy pozůstalosti umožnili dokumentaristovi Brettu Morgenovi přístup do Bowieho archivu, ve kterém nalezl dosud neviděné záběry z jeho soukromí, nepublikované záznamy z vystoupení, sbírku obrazů, které namaloval, jeho vlastní poezii a audionahrávky postřehů a názorů. Čtyři roky se tím jedinečným archivem probíral, aby z něj vyšel s unikátním zvukovým a obrazovým dílem, ze kterého se dozvíte mnohé nejen o samotném Bowiem, ale i o tom, jak „přežít život“ v čím dál turbulentnější době. Nečekejte film, kde na Bowieho vzpomínají jeho známí a kolegové, v tomto filmu na sebe vzpomíná především on sám.

Moonage Daydream
Hudební / Dokumentární
USA, 2022, 140 min
Režie: Brett Morgen
Scénář: Brett Morgen
Hrají: David Bowie


Good Old Czechs (Česko, Slovensko, 2022)

Příběh českých letců RAF a jejich cesta z okupovaného Československa, přes Francii, bitvu o Británii a východní frontu zpět do osvobozené Prahy. Příběh jedinečným způsobem vystavěný pouze na dobových archivních záběrech skrze osobní zkušenost a vyprávění obou letců umožňuje divákům prožít dějinné události i chvíle válečného života a vidět je očima obou hrdinů, jako by se odehrávaly tady a teď.

Good Old Czechs
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2022, 83 min
Režie: Tomáš Bojar
Scénář: Tomáš Bojar, Marek Šindelka


Ucho – restaurovaná verze (Československo, 1970, 2022)

Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990.
Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho” zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice – vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje…

Ucho
Drama / Psychologický / Thriller
Československo, 1970, 91 min
Režie: Karel Kachyňa
Předloha: Jan Procházka (kniha)
Scénář: Jan Procházka, Karel Kachyňa
Kamera: Josef Illík
Hudba: Svatopluk Havelka
Hrají: Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Gustav Opočenský, Miloslav Holub, Lubor Tokoš, Bořivoj Navrátil, Jiří Císler, Jaroslav Moučka, Karel Vašíček, Ladislav Křiváček, František Němec, Jan Teplý st., Josef Šulc, Bronislav Poloczek, Alois Mottl, Ladislav Krečmer, Jindřich Narenta, Karel Vlček, Miroslav Nesvadba, Ivan Palúch, Vladimír Zátka, Daniela Bartáková, Alice Auspergerová, Jan Bartoš, Jana Hana Duffková, Milica Kolofíková, Galina Kopaněva, Zdeněk Hradilák, Hynek Kubasta, Senta Vollnerová