Nepřehlédněte

V kinech od 8. září (přehled a ukázky)

8Do kin konečně dorazil nejočekávanější český film roku. Je jím historická freska Petra Jákla Jan Žižka. Jde zároveň o nejdražší český film všech dob. Dokumentární novinka Řeka je příběhem důležitých vodních tepen naší planety. Komentář k vizuálně silnému filmu namluvila herecká legenda Willem Dafoe. Životopisné drama Já jsem Zlatan se vrací do dětství i k důležitým životním milníkům slavného fotbalisty Zlatana Ibrahimoviče.

Jan Žižka (Česko, 2022)

zizka-plakat

Film inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova, který se stal díky svým činům legendou. Evropa na konci 14. století. Vše, co vybudoval Karel IV., císař římský a zároveň český král, se rozpadá. Staleté pořádky se otřásají v základech. Císařův prvorozený syn a nástupce Václav IV. je příliš slabým panovníkem do takové doby. Přední magnát v zemi, pan Jindřich z Rožmberka, pohlcuje dvorce svobodných zemanů jeden po druhém. Ale jeden z nich se mu postaví, jeho jméno je Jan Žižka.

Jan Žižka
Medieval

Životopisný / Historický / Drama / Akční
Česko, 2022, 125 min
Režie: Petr Jákl
Scénář: Petr Jákl, Petr Jákl st., Marek Dobeš, Michal Petruš
Kamera: Jesper Tøffner
Hudba: Philip Klein
Hrají: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Matthew Goode, Roland Møller, William Moseley, Karel Roden, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Werner Daehn, Vinzenz Kiefer, Magnus Samuelsson, Jennifer Armour, Sean Connor Renwick, Roman Šebrle, Martin Kavan, Zdeněk Gloser, Petr Vágner, Laura Károlyi, Filip Antonio, David Svoboda, Ben Cristovao, Aneta Kernová, Romana Jákl Vítová, Christopher Rygh, Denisa Pfauserová, Bohuslav Hrdlička, Daniel Vávra, Alistair Brammer


Řeka (Austrálie, 2021)

Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé. Řeky jsou tepnami planety. Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Naše rané osudy formovala právě vůle řek. V průběhu času se staly cestami, po nichž se do vnitrozemí šířily obchod a technologie. Po řekách připlula poezie, příběhy, náboženství, politika a konflikty. Řeky vypěstovaly naše města a velkoměsta… Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.

Řeka
River
Dokumentární
Austrálie, 2021, 75 min
Režie: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti
Scénář: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti
Hudba: Piers Burbrook de Vere, Richard Tognetti
Hrají: Willem Dafoe


Já jsem Zlatan (Švédsko, Dánsko, 2022)

Zlatan Ibrahimović se narodil ve Švédsku a pochází z rodiny balkánských přistěhovalců. Přestože jeho dětství bylo velmi těžké, stal se jedním z nejúspěšnějších švédských fotbalistů. Aby dosáhl vysněných úspěchů, musel ale Zlatan čelit mnohým výzvám jak na fotbalovém hřišti, tak v osobním životě. Film Já jsem Zlatan ukazuje důležité milníky v kariéře světoznámého fotbalisty od jeho začátků ve Švédsku přes Ajax až po italské úspěchy.

Já jsem Zlatan
Jag är Zlatan
Sportovní / Drama / Životopisný
Švédsko / Dánsko / Nizozemsko, 2022, 100 min
Režie: Jens Sjögren
Předloha: David Lagercrantz
Scénář: Jakob Beckman
Kamera: Gösta Reiland
Hrají: Granit Rushiti, Dominic Andersson Bajraktati, Cedomir Glisović, Merima Dizdarević, Selma Mešanović, Linda Haziri, Emmanuele Aita, David S. Lindgren, Håkan Bengtsson, Gijs Naber, Duccio Camerini, Arend Brandligt, Helena Ellison, Matilda Limås, Per Larsson, Marco Cenaki, Dino Cosović, Sami Rabie, Vanja Kwiek, Adel Džafić, Mak Kovačević, Philip Skogberg, Jacob Bergman, Ann Engqvist, Irma Cupina Avsar, Emma Hansson Löfgren, Ola Selmén, Marcus Sahlén, Kristian Ärvström, Robert Bolmqvist Krstić, Miodrag Stojanovic, Björn Friberg