Král Šumavy: Jak a proč se kriminální minisérie Davida Ondříčka vrací k propagandou zatížené legendě

Je jaro 1948. Rány se ještě nestihly zahojit, radost z míru usadit, a svět se už bojí další světové války. Hranicí mezi Západem a Východem se stává železná opona, procházející šumavskými lesy. V tamní kuchyni SNB slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil, který stihl už zažít válku v německém lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě a dobrodružství, místo toho se ale stává převaděčem lidí z komunistického Československa. Legendární poválečný film Král Šumavy režiséra Karla Kachyni měl premiéru v prosinci 1959, stejnojmenná minisérie Davida Ondříčka se ovšem k poutavému příběhu ze zcela jiného úhlu vrátí už tento podzim na Voyo, v předpremiéře diváci první díl uvidí už na Finále Plzeň.

David Ondříček se vrací k šumavské poválečné legendě (foto: Voyo)

Navzdory ideologické zastaralosti původní Král Šumavy dodnes zůstává velmi populární, vyprodává speciální projekce a opakovaně potvrzuje svůj status jednoho z nejúspěšnějších českých filmů. Výjimečný ostatně byl jeho úspěch už v době svého uvedení. Ve druhé polovině 50. let návštěvnost kin zaznamena značný boom. V souladu s předúnorovými veselohrami se stále daří československé komedii, distribuční nabídka se ale rozšiřovala i o západní tituly jako Hrabě Monte Christo a poprvé se do našich kinosálů dostávaly i barevné filmy. Král Šumavy do téhle situace na první dobrou úplně nezapadá, paradoxně k situaci se mu ale podařilo vyplnit hlad po napínavějších žánrovkách.

Karel Kachyňa svou kariéru v 50. letech vystavěl na „chlapských“ tématech, jejichž nositeli byli pohraničníci či vojáci. Kromě nepřehlédnutelných řemeslných dovedností v nich režisér projevil i cit pro živou psychologii svých postav. Původní film je dodnes po formální stránce výjimečnou podívanou a jakýmsi “socialistickým westernem,” ze zjevných dobových důvodů ovšem maximum prostoru věnoval fanatickým pohraničníkům, které vykresloval jako vítěze příběhu a jeho hrdiny.

Propagandu nicméně schoval do žánrové zábavy v souladu s tehdy teprve rodicím se trendem diváka i bavit, nikoli pouze školit či vychovávat. Odklon od průhledných vymýváren moztů příznačného pro raná padesátá léta se vyplatil – do konce roku 1960 si na do kin zašly více než tři miliony diváků, což je návštěvnost, před kterou závisí blednou i dnešní blockbustery.

„Když dávali Krále Šumavy před revolucí v televizi, bylo na ulicích vylidněno. Nikomu příliš nevadilo, že šlo o pokřivenou propagandu. Je až nepochopitelné, že tolik let po sametové revoluci stále není zfilmován opravdový příběh Krále Šumavy,“ komentuje to David Ondříček, který jej po letech v minisérii oživuje.

Hrdinný pohraničník v původním filmu (foto: NFA)

Nová variace na příběh dvou mužů vzdorujících nejtvrdší komunistické diktatuře se má blíže zaměřit na osoby převaděčů, které musí vést člověk, který se vyzná v místní přírodě a ví, jak překonat Šumavské slatě a neutopit se v nich.

Skutečný Král Šumavy, Josef Hasil, zemřel v roce 2019 v USA, kde po emigraci strávil téměř půl století svého života. Legendu třetího odboje Kachyňův film, který jeho pravé jméno ani neuvádí a v nesouladu s realitou končí jeho dopadením, značně pokřivil. Ondříčkova minisérie by naproti tomu měla vycházet i z literární rekonstrukce Návrat Krále Šumavy od prachatického rodáka Davida Jana Žáka. Spisovatel Hasila navštívil v Chicagu a vycházel z mnoha hodin společných rozhovorů; pátral i mezi pamětníky a v archivních dokumentech. Výsledná kniha boří řadu mýtů, které okolo postavy Krále Šumavy Kachyňův snímek vystavěl.

Dobová fotka Josefa Hasila (foto: Paměť národa)

Zatímco ve světě jsou návraty k povědomým látkám běžnou praxí, v Česku tyto předělávky zas tak obvyklé nejsou; novinka tedy na sebe strhává dost pozornosti. Ondříček, držitel několika Českých lvů a režisér Samotářů nebo nedávného Zátopka poválečný filmový příběh rozvede v delším formátu minisérie, která se streamovací platformě Novy už osvědčila s Případem Roubal nebo Ivetou.

„Josef Hasil byl dobrodruh. Jako mnoho jeho vrstevníků žil svůj život naplno bez ohledu na rizika, která to přináší,“ uvedl Ondříček: „Ale kdo se v tak mladém věku pustí do nočních močálů? Chci Krále Šumavy natočit jako strhující, dobrodružný thriller o klukovi, co by ze všeho nejraději jezdil po své milované Šumavě na motorce za holkama, jenže doba, okolnosti a jeho svérázná, tvrdohlavá povaha z něj udělají až mytického superhrdinu československého pohraničí. Jde o nadčasový příběh o mládí, střetu hodnot a touze po lásce, dobrodružství a svobodě.“

Hasila si v nové minisérii střihne Oskar Hes, jeho bratra a pomocníka pak Jan Nedbal. Talentovaní mladí herci jsou v osobním životě dobrými přáteli a jejich skoro až sourozenecké synergie si všimli i producenti právě natáčeného a tematicky příbuzného filmu Bratři, kde pro změnu ztvární Josefa a Ctirada Mašína.

Hasilovu snoubenku Marii, matku jeho jediného syna, si zahraje Gabriela Heclová. V roli Vlastičky, jedné z Hasilových milenek, se objeví Kristýna Podzimková a Kláru, agentku americké tajné služby, hraje Judit Bárdos.

Hes a Nedbal znovu hrají bratry (foto: Voyo)

Natáčení probíhalo do letošního května a trvalo 25 dní, z toho se sedmkrát filmovalo v noci. „Když jsem se kdysi táty ptal, co by dělal, kdyby měl točit noční scénu v lese, bez zdroje světla, řekl mi, že by takový film nevzal. My takových scén v Králi Šumavy máme spoustu,“ okomentoval to cynicky Ondříček.

Štáb se pohyboval mj. v reálných šumavských lokacích, kde k vyobrazovaným skutečnostem na přelomu 40. a 50. let docházelo. Produkce dodržovala principy udržitelného natáčení, aby přírodu a životní prostředí co nejméně zatížili. „Náš green captain Adam se dokonce staral o to, abychom lokace opouštěli v ještě lepším stavu, než jsme do nich přišli a v prostojích mezi natáčením čistil přilehlé lesy a louky od odpadků, které tam zanechali turisté. Bereme to jako drobný příspěvek ke zlepšení nejen prostředí kolem nás, ale i povědomí o filmařích – co to znamená pustit si nás do města, vesnice či do lesa,” vysvětlila záměr vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova a Voyo Hana de Goeij.

Předpremiéra Krále Šumavy na Finále Plzeň: 28.9.2022, 17:00, Malý sál Měšťanské besedy

Na place uprostřed lesa (foto: Voyo)

Voyo s minisérií přichází v době, kdy se HBO stahuje z tuzemské tvorby původního obsahu kvůli škrtům domovského studia Warner Bros. Discovery a Česká televize kvůli nerostoucím koncesím zatíženým inflací rovněž bude nucena původní produkci omezit. Streamovací služba televize Nova již nyní nabízí největší nabídku domácích seriálů a po odpadu konkurence si v místní tvorbě aktuálně tvoří solidní monopol. Ten může narušit až nová streamovací služba televize Prima, která by měla rovněž dorazit na podzim.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
s přispěním Šárky Gmitterkové

foto: Paměť národa, Nova, Voyo, NFA © 2022