Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Spolu: Štěpán Kozub v netypické roli autisty míří ve čtvrtek do kin (ukázka)

Nová ukázka ze společné večeře filmové rodiny s tvářemi Štěpána Kozuba, Veroniky Žilkové a Kamily Janovičové je další pozvánkou na film s netypickým tématem autismu. Snímek Spolu natočili režiséři David Laňka a Martin Müller. Do kin novinka vstupuje už ve čtvrtek 29. září.

Diváky bych pozval na film, který je zavede do specifického světa autismu, který jim ukáže, že tenhle svět není takový, jak by se mohli bát. A taky bych je pozval na film, který se nebojí být zábavný tam, kde by jiní byli dramatičtí, a který víc než cokoliv jiného nabízí naději, že i když se někdy může zdát, že všechno stojí za prd, vždycky se dá žít hezký život s lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás,“ říká David Laňka a Martin Müller dodává:Za pozornost určitě stojí skvělé výkony herců, ze kterých mám velkou radost. Plus samozřejmě kamera, hudba, střih, kostýmy, výprava a jak to všechno do sebe hezky zapadlo.“

Film Spolu se natáčel v Praze v srpnu a září 2021. Na natáčení se přijel podívat i francouzský herec Fabio Marra – autor stejnojmenné divadelní předlohy, ze které David Laňka a Martin Müller při psaní scénáře vycházeli, a jenž se ve filmu také objeví.

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy (Kamila Janovičová), která se po rozchodu s přítelem (Marek Němec) vrací domů ke své mámě (Veronika Žilková) a bratrovi Michalovi (Štěpán Kozub), desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl.

Tento filmový scénář je jeden z nejhezčích, které jsem kdy četla,“ svěřuje se Veronika Žilková. „Svět lidí s jakýmkoliv postižením dává možnost nového pohledu na běžný život. Situace, které řeší Michal a jemu zcela oddaná matka, jsou pro zdravého diváka běžné, ale psychické omezení Michala vyžaduje atypické řešení. Pro herce je to skvělá příležitost vyzkoušet si netradiční polohy.

Spolu – Veronika Žilková a Štěpán Kozub

Role autistického Michala je velikou hereckou výzvou i pro Štěpána Kozuba. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Dělal jsem hned na několika filmech najednou a věděl jsem, že potřebuju odpočinek a taky jsem se bál, že to nezvládnu zahrát. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci a to mě baví,“ říká Štěpán a doplňuje: „Pro mě je SPOLU filmem o rodině. O tom, jak moc potřebujeme jeden druhého.

Delegace na probíhajícím Finále Plzeň, kde film představili Veronika Žilková, David Laňka, Martin Müller, Štěpán Kozub a Kamila Janovičová

To potvrzuje i Kamila Janovičová. „Při čtení scénáře jsem neustále myslela na to, jak bych mohla postavám příběhu pomoct. Jak moc se jejich problémy týkají mého osobního života. Nemohla jsem to týden dostat z hlavy a neustále si kladla otázky. Je lepší naslouchat nebo násilím pomáhat? Má cenu pomáhat někomu, kdo o to nestojí? Je to ještě pomoc? Není někdy nejlepší pomoc pochopení? Co když chce někdo pomoci a místo toho se obětuje? Vztahy a komunikace, to je věčné téma, které bývá v běžném životě opomíjené a o to víc je důležité si ho stále připomínat. A tenhle film o tom moc hezky vypráví.

-redakce a M. Faustová-
foto/video: No Stress Production, Totalfilm Media © 2022

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast