Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Spolu: Štěpán Kozub jako autista v milující, ale zkoušené rodině (video)

Komorní snímek Spolu se zabývá tématem života rodiny s handicapovaným dítětem a také obecnějšími otázkami – například kdy člověk vlastně přestává žít svůj život a obětuje jej ve jménu služby a pomoci někomu druhému. Štěpán Kozub ve filmu ztvárnil pro něj zcela netradiční psychologickou roli autistického syna. Jeho matku si zahrála Veronika Žilková a sestru pak Kamila Janovičová. Mrkněte na nové video z focení plakátu, kde se herci rozpovídali o svých rolích a vztazích, které při natáčení nelehkého příběhu na place vznikaly. Spolu do kin vstoupí už za týden.

Na svou roli se Štěpán Kozub pečlivě připravoval. „Jsme přesvědčeni, že se Štěpánovi podařilo svoji roli zahrát velmi autenticky. V rámci přípravy navštívil spolek ADAM, který dlouhodobě pomáhá rodinám dětí s poruchou autistického spektra. Spolupracovali jsme také se spolkem ALFI z Ostravy, jejichž pomoc byla pro nás při přípravách klíčová,“ říká jeden z režisérů a producentů David Laňka. Spolu s Martinem Müllerem napsali scénář k filmu, který kombinuje dramatické situace s těmi humornými, podle divadelní hry francouzského herce a dramatika Fabia Marry. V tandemu ho pak i zrežírovali.

„V tom příběhu ale nejde jen o ztvárnění toho, co zažívá rodina, ve které je handicapované dítě, ale také o to, jak tenká je hranice mezi pomocí a sebeobětováním, jak snadné je pro lásku k jednomu dítěti ty druhé odsunout na vedlejší kolej a jak důležité je umět si v rodině říct, že se máte rádiKdyž jsme začali film chystat, byli jsme překvapeni, jak moc je tohle téma rozšířené. Kolik lidí kolem nás si z rodiny nese určitý pocit nemilovanosti. Kolik lidí zcela rezignuje na svůj život, protože ho projektuje do života svých blízkých,“ doplňuje kolegu Müller.

Martin Müller a David Laňka na place (foto: Totalfilm Media)

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy (Kamila Janovičová), která se po rozchodu s přítelem (Marek Němec) vrací domů ke své mámě (Veronika Žilková) a bratrovi Michalovi (Štěpán Kozub), desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl.

Spolu na Finále Plzeň: 25.9.2022, 18:00, Velký sál Měšťanské besedy

Tento filmový scénář je jeden z nejhezčích, které jsem kdy četla,“ svěřuje se Veronika Žilková. „Svět lidí s jakýmkoliv postižením dává možnost nového pohledu na běžný život. Situace, které řeší Michal a jemu zcela oddaná matka, jsou pro zdravého diváka běžné, ale psychické omezení Michala vyžaduje atypické řešení. Pro herce je to skvělá příležitost vyzkoušet si netradiční polohy.

Role autistického Michala je velikou hereckou výzvou i pro Štěpána Kozuba. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Dělal jsem hned na několika filmech najednou a věděl jsem, že potřebuju odpočinek a taky jsem se bál, že to nezvládnu zahrát. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci, a to mě baví,“ říká Štěpán a doplňuje: „Pro mě je Spolu filmem o rodině. O tom, jak moc potřebujeme jeden druhého.

To potvrzuje i Kamila Janovičová. „Při čtení scénáře jsem neustále myslela na to, jak bych mohla postavám příběhu pomoct. Jak moc se jejich problémy týkají mého osobního života. Nemohla jsem to týden dostat z hlavy a neustále si kladla otázky. Je lepší naslouchat nebo násilím pomáhat? Má cenu pomáhat někomu, kdo o to nestojí? Je to ještě pomoc? Není někdy nejlepší pomoc pochopení? Co když chce někdo pomoci a místo toho se obětuje? Vztahy a komunikace, to je věčné téma, které bývá v běžném životě opomíjené a o to víc je důležité si ho stále připomínat. A tenhle film o tom moc hezky vypráví.

V dalších rolích se objeví Marek Němec, Václav Kopta, Martina Babišová, Kristýna Podzimková a v malé roli také autor předlohy Fabio Marra. Za kamerou stál Václav Tlapák, o hudbu se postaral švédský skladatel Sven MikkelsenDo kin film vstoupí 29. září.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Bontonfilm, audio: Totalfilm Media © 2022

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast