Total Week #35/22 – Druhá dračí série, režisér pro Fantastickou čtyřku a #VinettouToo

Dlouho očekávaná, byť mnohými obávaná událost je tady. Na Amazon Prime právě startuje seriálový Pán prstenů s podtitulem Prsteny moci, konečně si tedy můžeme udělat obrázek o tom, jestli si projekt všechny ty hejty na internetu zasloužil. První reakce jsou každopádně poměrně pozitivní. Kromě návratu do Středozemě tento týden tradičně poznamenaly i nové události v telenovelovém dění okolo Warner Bros. Discovery, stahování kultovních filmů s Vinettouem z německých televizí a bohužel i smrt talentované mladé herečky a modelky Charlbi Dean, která po náhlé nemoci zemřela ve svých 32 letech pár dní před premiérou geniálního filmu Trojúhelník smutku, který mohl být jejím velkým kariérním průlomem.

Pokračování warnerovské telenovely, díl třetí

Před pár týdny zrušená Batgirl v centrále Warner Bros. dostala pohřeb. Soukromého promítání se měli účastnit hollywoodští insideři, management studia a především tvůrci a herci, kteří na filmu utopili několik měsíců práce a života. Poté měl být film zamknut v trezoru nebo dokonce kompletně a nenávratně smazán, aby ho šetřivé studio mohlo odepsat z daní.

Jde o symbolickou ukázku toho, jak napjatá situace ve společnosti Warner Bros. Discovery stále panuje. Od minulého týdne navíc došlo k odsunům premiér vyhlížených dvojek Shazama a Aquamana z letošního podzimu na příští březen a prosinec, protože na další velkofilmy studio letos zkrátka nemá peníze a snaží se část marketingových nákladů odlifrovat na příští rok. Z už tak dost chudé podzimní sezony tedy vypadají dva komerčně zajímavé tituly, z čehož určitě nemají radost kinaři.

Minulý týden jsme spekulovali, že náhlé rušení filmů a smluv se Warnerům z dlouhodobého hlediska nemusí vůbec vyplatit, a tyhle spekulace se začínají potvrzovat. Tak akorát nekolegiálních účetních kliček začínají mít v produkční společnosti Legendary, která pro studio vyrábí druhou Dunu, čerstvě oznámené pokračování Godzilly s Kongem a další masivní blockbustery. Podle zákulisních informací tenhle zlatý důl tedy dost možná přejde pod konkurenční studio; horkými adepty jsou údajně Paramount nebo Sony. Po ztrátě filmů Christophera Nolana by odchod Legendary byl pro warnerovské portfolio další velmi nepříjemnou ztrátou.

Snad jediná pozitivní zpráva od kdysi milovaného hollywoodského studia se týká potvrzení příprav scénáře druhého Batmana od Matta Reevese, který navíc podepsal exkluzivní smlouvu na několik filmů a seriálů ze světa DC, k jejichž tvorbě prý dostal naprostou kreativní volnost. Snad se tedy ve světě DC skutečně blýská na lepší časy.

Režisér Star Treku utíká k Fantastické čtyřce

Jednou z vlajkových lodí dalších fází marvelovského filmového vesmíru by měla být nová Fantastická čtyřka, která se konečně má brzy přidat do světa Avengers pod vedením Kevina Feigeho. O režii se původně měl postarat autor nových Spider-Manů, John Watts, ten nicméně od projektu nedávno kvůli únavě po několika letech kočírování nákladných komiksových produkcí odešel.

Otěže by po něm podle čerstvých zpráv měl převzít talentovaný Matt Shakman, který pro Marvel a Disney+ již dal dohromady jejich dosud bezkonkurenčně nejkvalitnější seriál WandaVision. Převážně televizní tvůrce sice měl původně režírovat čtvrtý Star Trek, od projektu ale tento týden odešel kvůli překrývajícím se termínům a pokračování legendární sci-fi se tak dál zmítá v roky trvajících preprodukčních problémech. Vydává se tedy tam, kam se dosud nikdo nevydal – vstříc kvalitní adaptaci Fantastické čtyřky.

Ta by měla dorazit do kin v listopadu 2024, což je stále poměrně realistický termín. Zatím se nic neví o obsazení první marvelovské rodinky, Marvel ale již pomalu rozjíždí castingová soukolí. Zatímco pro role Mr. Fantastica a Invisible Woman údajně chce studio lovit mezi největšími hollywoodskými jmény, jejich kolegy Human Torche a Thinga by údajně měly ztvárnit zcela neznámé tváře.

A aby marvelovských novinek nebylo málo, ke konci natáčení dospěla seriálová Echo, Mark Ruffalo vzhledem k událostem v právě běžící She-Hulk volá po adaptaci komiksu World War Hulk a dočkali jsme se oznámení, že herec Trevor Slattery v podání Bena Kingsleyho se vrátí jako vedlejší postava v hollywoodské satiře Wonder Man.

matt-shakman

Míří showrunner WandaVision k F4? (foto: Unseeked)

#VinettouToo

Když německé vydavatelství Ravensburger stáhlo z pultů knihkupectví dvě nové dětské knihy na motivy Karla Maye a pozastavila i veškerou distribuci jeho knih, řadu fandů indiánských klasik to nadzvedlo ze židle. Jen o pár dní později pak veřejnoprávní televize ARD oznámila, že kultovní vinnetouovské filmy z 60. let vyřazuje ze svého vysílání.

Společnost se pak tradičně rozdělila na dva tábory. Zatímco část z nich cenzuru kvituje, protože Vinettou je podle nich plný zkreslujících a znevažujících stereotypů o halekajících původních Američanech oděných v broušené kůži a peří, ta druhá za zásadní na mayovkách i jejich adaptacích považuje spíš zobrazované hodnoty spravedlnosti, mírumilovnosti a přátelství a jejich stahování z pultů i vysílání považuje za woke nesmysl. Podle některých informací by nicméně celá novinka zas tak šťavnatá být neměla a Vinettou má být z ARD stažen kvůli vypršení vysílací licence, jejíž neobnovení je čistě ekonomické rozhodnutí.

Karel May samozřejmě nebyl etnolog a jeho příběhy z romantického dobývání Divokého západu vycházejí výhradně z jeho fantazie, nikoli dobových reálií; tuhle neveselou etapu amerických dějin ovšem nějakým způsobem přikrašlují téměř všechny klasiky o ní vyprávějící. Vinnetou má se skutečnými indiány společného asi tolik, jako Čelisti se skutečným chováním žraloků. Nezbývá tedy než doufat, že za pár let nepřipluje parybí aktivista, který bude požadovat zákaz Spielbergova filmu kvůli umělecké nadsázce.

vinnetou

Pokrevní bratři se stěhují na ZDF (foto: archiv)

Draci dostanou druhou sérii, zombíci ne

Zatímco Resident Evil na Netflixu pohořel, Rod draka na konkurenčním HBO boduje. Zatímco první seriál tedy byl měsíc od premiéry oficiálně zrušen, druhý se dočkal odklepnutí druhé série teprve pár dní po svém začátku.

Možná je na vině i neschopnost Netflixu pohlídat si termíny, když zombie řežbu nasadil během největšího hajpu okolo Stranger Things, možná je to ale i otřesným scénářem a výpravou, že Resident Evil nepřesvědčil streamovacího giganta k investici do druhé série. Nikoho to asi nemrzí, pověst videoherních adaptací ale opět značně utrpěla.

Naproti tomu návrat do Západozemí sice hraje dost na jistotu, nové postavy, příběhy i audiovizuál si diváky rychle našel i získal. První díl se před dvěma týdny stal nejsledovanější premiérou v historii HBO Max, druhý díl jej dokonce ještě trochu překonalo. Seriál tak sledují různými cestami už desítky milionů lidí. Prequel o trampotách rodu Targaryenů tedy promptně dostal zelenou pro druhou sérii, u které Miguela Sapochnika v pozici showrunnera  vystřídá jiný trůnovský veterán, Alan Taylor. V budoucnu se nepochybně můžeme začít chystat i na lavinu dalších trůnovských spin-offů, jako nedávno oznámeného Sněha nebo Rytíře sedmi království.

Druhou sérii dostane slečna vpravo (foto: Netflix, HBO)


Na co se chodilo

Tržební nuda pokračuje a po většinu podzimu patrně pokračovat i bude. V Americe na první místo tržebního žebříčku stačilo sedm milionů dolarů sympatickému, ale podle reakcí dost nepovedenému hororu Pozvánka do pekla. Brad Pitt v Bullet Trainu se mezitím horkotěžko sápe k 200 milionům celosvětově a Idris Elba kasovně hoří hned nadvakrát. Nedařilo se ani jeho lvímu survivalu Bestie s 36 miliony ani fantasy komedii 3000 let touhy od George Millera s pouhými třemi miliony. Celovečerní adaptace anime Dragon Ball Super mezitím volným pádem spadla o 79 %, protože po prvotním návalu fandů dle očekávání diváky nezajímá.

V Česku kinařům nějakou radost můžou dělat alespoň teenage odstíny šedi. Čtvrtý díl After nalákal 26 tisíc slečen a jejich nepochybně nadšených partnerů, což je sice jen zhruba čtvrtinové číslo oproti startům předchozích dílů, ale i tak to suverénně stačilo na tržební špici. Pozvánka do pekla zaujala zhruba 4 000 českých diváků, podobně jako zajímavá historická hříčka Arvéd.

Thor a Maverick se pomalu zabydlují na streamu, podzim tedy bude potřebovat nové hity. U nás by jím mohl být nejdražší tuzemský film Jan Žižka, který do kin vstupuje příští týden.

Na co se podívat

Pokud po dokoukání Prstenů moci na Amazonu dostanete chuť zajít do kina, můžete si zaběhnout do IMAX na znovuobnovenou premiéru digitálně vyčištěných Čelistí. Pokud máte na Floru daleko, radost vám může udělat aspoň Johnny Depp v jedné ze svých nejlepších rolí.

Drama Minamata mohli diváci vidět už vloni na festivalu v Karlových Varech, až nyní ale konečně vstupuje i do běžné kinodistribuce. Depp v něm ztvárňuje legendárního fotografa Williama Eugena Smitha, který nachází nový životní smysl v dokumentaci komunity japonského městečka trpícího devastující chorobou. Obyvatelé byli vystaveni ve velkém chemikáliím z nedaleké továrny, což mnohdy končilo jejich ochrnutím, šílenstvím, kómatem či dokonce smrtí. Chemička zamořovala vody Minamaty v polovině minulého století po dlouhých třicet let, než byla přijata první odškodnění a protiepidemická opatření. Nezanedbatelnou roli v této změně sehrály právě i Smithovy fotografie.

Minamata je konvenční drama, které je nejsilnější, když se věnuje příběhům obětí. Není sice po stránce formy příliš objevné a po půlce tempo filmu kapku zpomalí, daří se mu ale plnit svůj cíl šířit povědomí o zásadních tématech a nešťastné historické události.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Ent., CinemArt, Falcon, Netflix, HBO, Unseeked, archiv © 2022