Do kin vstupuje horor Úsměv, který na sebe strhnul pozornost děsivým marketingem (film o filmu)

Na velké blockbustery je druhá polovina letošního roku nebývale chudá, program kin je ale plný menších filmů, v jejichž záplavě by vám mohl utéct relativně nenápadný psychologický horor Úsměv, který otevírá tradiční strašidelnou podzimní sezonu. Kombinace děsu a smíchu je originálním konceptem, na kterém celý film stojí. Když se někdo směje od ucha k uchu, nenapadne vás, že by se už za pár vteřin mohl přímo před vašima očima zabít. 

Studio Paramount původně plánovalo film uvést jen online na své streamovací službě, po velmi spokojených diváckých reakcích na testovacích projekcích se nicméně rozhodlo pro klasickou premiéru v kinech.

Pozornost na sebe strhává i marketing filmu, zejména najatými herci, kteří se s charakteristickým zlověstným úsměvem začali objevovat na baseballových utkáních či v pozadí zpravodajství. Perfektní jsou ale i oficiální plakáty.

Úsměv vychází z dva roky starého jedenáctiminutového kraťasu Laura nespala, který posbíral několik cen i spokojené divácké ohlasy. Vypráví o rozrušené mladé dívce, která se svému terapeutovi svěří se znepokojivými sny. V jeho hlavní roli se objevila herečka Caitlin Stasey, jejíž démonické křenění se ale probojovalo i na plakát a většinu vizuálů Úsměvu, ačkoliv se v něm objeví jen na pár minut na začátku. Z hlavy ji ale jen tak nedostanete.

I v Úsměvu vystupuje Stasey jako žena na pokraji nervového zhroucení. Trpí halucinacemi, pronásledují ji velmi znepokojivé vize… a pak se jí během sezení po tváři rozlije podivný úsměv a s bohorovným klidem si střepem z rozbité vázy přímo před svou terapeutkou podřízne od ucha k uchu.

Psychiatrička Rose se tak stává hlavní hrdinkou znepokojivého příběhu. Přestože ji všichni uklidňují, že sebevraždě nemohla zabránit, vracejí se jí psychické problémy z mládí a dětství. Pronásledují ji zneklidňující vize, pod jejichž vlivem se čím dál častěji chová jako blázen. Aspoň její blízcí to tak vnímají. Rose si navíc v hlavě přehrává poslední slova mrtvé pacientky a uvědomuje si, že to, co před smrtí prožívala ona, jí právě klepe na dveře.

Zjištění, že mrtvá byla zatím posledním článkem v podivném řetězci sebevražd těhle usměvavých lidí jí také na klidu nepřidá. Je to iracionální, nevysvětlitelné a šílené, ale Rose dojde k závěru, že pokud se jí nepodaří najít začátek řetězce a zlo zastavit, je další na řadě. Že s touhle teorií nenajde u nikoho pochopení, asi nepřekvapí. Jenže zoufalé Rose jde o život a zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Děsivé věci.

Režisérem obou hororů je Parker Finn, pro kterého je Úsměv celovečerní debut, díky Lauře ale už teď je považovaný za jeden z největších hororových talentů současnosti. Ve svém novém filmu skládá nenápadnou vizuální poctu osmdesátkovým hororům, diváky ale zaujme i divokou prací s kamerou a nejvydařenějšími lekačkami za hodně dlouhou dobu, ačkoli film jimi neplýtvá a spoléhá především na nepříjemnou, táhlou atmosféru. Palec nahoru si zaslouží i mrazivá hudba, která rytmicky pracuje se zkreslenými zvuky smíchu.

Kromě Stasey se ve filmu objevuje Sosie Bacon, dcera Kevina Bacona, v hlavní roli psychiatričky Rose, která má za sebou sama traumatizující rodinnou minulost. Jejího snoubence si zahrál Jessie T. Usher, kterého můžete znát jako A-Traina v Bandě, bývalého přítele a policistu Joela si střihl tradiční hororový herec Kyle Gallner z posledního Vřískotu.

Usmívat se do kina můžete zajít od od 29. září.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Paramount, CinemArt © 2022