Začíná Finále Plzeň, soutěžní přehlídku zahájí český nominant na Oscara

V západočeské metropoli začíná soutěžní přehlídka české filmové a televizní tvorby Finále Plzeň. Potrvá až do 28. září. Během šesti dnů nabídne přes sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se (nejen) v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové, celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně devíti premiér či předpremiér. Zahajovacím filmem bude historická novinka s Vojtěchem Dykem o skladateli Myslivečkovi nazvaná Il Boemo.

Letošní Finále Plzeň potěší všechny milovníky žhavých filmových novinek. V programu se objeví hned devět nových titulů, které budou moci vidět mezi prvními diváky,” láká programový ředitel Peter Badač. Prvním z nich je film Šimona Holého s názvem A pak přišla láska…, kde v niterném tématu hledání štěstí a lásky přivádí Pavlu Tomicovou v hlavní roli za kartářkou, která jí pomůže pochopit komplikovaný vztah ke svému okolí, své dceři i sobě samé. Tento druhý celovečerní snímek mladého režiséra měl světovou premiéru na MFF v Karlových Varech v nové soutěžní sekci Proxima.

Psychologické koprodukční drama Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, které mělo premiéru na festivalu v Benátkách, sleduje vypjaté osudy tří žen, které nečekaně propojí nevysvětlitelné výbuchy pohlcující město.

Ivan Trojan se objeví v roli vyšetřovatele s netradiční vyšetřovací strategií  v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach. Drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou, je celovečerním debutem Jana Březiny. Třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček pro Voyo v Plzeňském kraji, představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila.

Král Šumavy

Finále rovněž promítne nový dokumentární portrét Olgy Sommerové o jednom z nejvýraznějších mužů českých novodobých dějin, jehož celým životem se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii – Michael Kocáb – rocker vs. politik.

Režiséři David Laňka a Martin Müller si do svého psychologického dramatu Spolu o složitém vztahu autistického chlapce s jeho matkou a sestrou vybrali do netradiční role Štěpána Kozuba, který zde exceluje po boku Veroniky Žilkové.

Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové Světlonoc o ženách a tajemstvích ukrytých hluboko ve slovenských horách měl mezinárodní premiéru na MFF v Locarnu, odkud si odvezl cenu Zlatého leoparda.

Česko-rakouský detektivní thriller Zločin na hranicích, který vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF, diváky zavede do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.

Kdo si odnese Zlatého ledňáčka?

Snímky v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. V soutěži se objeví filmy jako koprodukční drama Michala Blaška Oběť, které mělo svoji premiéru v Benátkách nebo výrazný snímek BANGER. s Adamem Mišíkem v hlavní roli natočený kompletně na mobilní telefon.

Soutěžit bude i zahajovací historický velkofilm s Vojtěchem Dykem Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, který premiéroval v San Sebastianu a autobiografický příběh Slovo o prarodičích režisérky Beaty Parkanové, který si z Karlových Varů přivezl cenu za režii a Martin Finger za herecký výkon.

Ve výběru je i zbrusu nová komedie Alice Nellis Buko s Petrou Špalkovou, Janem Cinou a dalšími či Hranice lásky s Hanou Vagnerovou, která se na snímku, jenž obdržel cenu Mezinárodní asociace filmových kritiků na KVIFF, podílela i scenáristicky.

Z dokumentů můžeme zmínit PSH Nekonečný příběh Štěpána FOKa Vodrážky, který na MFF v Karlových Varech vyhrál cenu diváků.

Tvůrci vítězných snímků převezmou 28. září na slavnostním zakončení festivalu ocenění Zlatý ledňáček.

Pětadvacet nejzajímavějších snímků uplynulého roku se představí v sekci nazvané V síti. Osm let připravovaný velkofilm Jan Žižka překročil svůj rozpočet z původně plánovaných osmdesáti milionů na půl miliardy a stal se tak dosud nejdražším filmem české kinematografie.

Další životopisný snímek Arvéd se věnuje kontroverzní postavě 20. století Jiřímu Arvédu Smíchovskému jehož život a smrt jsou obestřeny mnoha tajemstvími, Arvéd rozehrál nebezpečnou hru s mocí dvou zločinných režimů, aby živil svou největší vášeň – černou magii.

Na své si přijdou i příznivci oddechovější podívané. Přichystána je nová komedie Miroslava Krobota Velká premiéra o herci, který dostane životní příležitost, aby režíroval novou hru, která se má stát událostí sezóny. Tou se nakonec stane, ale trochu jinak, než předpokládal.

V příběhu nelítostného obchodníka Karla Rodena, který se bude muset vyrovnat s mravními otázkami svého života poté, co do něho omylem vstoupí duch starého Indiána, se objeví i nová moderátorka festivalu Ester Geislerová.

Mladší generaci jistě potěší Vyšehrad: Fylm Jakuba Štáfka, Tři tygři ve filmu: JACKPOT oblíbené ostravské komediální skupiny v čele se Štěpánem Kozubem či letní masakr Párty Hárder: Summer Massacre v režii Martyho Pohla, alias rapera Řezníka a autora Martyho frků.

Své místo v programu mají i pohádky a filmy pro děti. Kromě hraných snímků Tajemství staré bambitky 2 a Zakletá jeskyně, můžete zajít i na animovanou dobrodružnou Petra Budinského Cestu do Tvojzemí, která vznikala dlouhých 11 let, či Mimi a Líza. Úspěch u dětí bude jistě mít i Planeta Praha o nečekaných zvířatech ve městech.

Vstupenky a akreditace

Všechny filmy na Finále mohou návštěvníci vidět za téměř symbolické vstupné 100 Kč za projekci. A při pořízení akreditace pak vyjde lístek na 40 Kč. Spoustu výhod také přinese nová festivalová aplikace, ve které je k nalezení kompletní program i spousta dalších zajímavostí. Lze přes ní nakoupit i další vstupenky, či se prokázat u sálu.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz. Vstupenky zakoupíte rovněž přes goout.cz.

-red-
zdroj: Vladana Brouková
foto/video: Totalfilm Media, Finále Plzeň © 2022