Matematika zločinu: Bebjak točí minisérii pro Voyo o justičním omylu

Režisér oceňovaných televizních i filmových hitů a nositel dvou Českých lvů Peter Bebjak začal pro Voyo natáčet novou třídílnou minisérii s pracovním názvem Matematika zločinu. Ta je inspirována stejnojmenným podcastem, za nímž stojí dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensen. V hlavních rolích se představí Lucie Štěpánková, Jan Nedbal, Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková, Miloslav Pecháček a Jiří Bartoška. Bebjak má s kriminálními seriály velké zkušenosti, na kontě má mimo jiné Případy I. oddělení nebo Devadesátky.

Matematika zločinu – Jan Nedbal (foto: Mikuláš Křepelka)

Příběh odstartuje zpráva, kterou novinářka Magdalena Sodomková (Lucie Štěpánková) dostává od Tomáše Tomana (Jan Nedbal). Ten je přesvědčený o tom, že za smrt mladíka v jednom z pražských klubů, za kterou byl odsouzen ke dvanácti a půl letům vězení, nemůže a bojuje o to, aby se jeho případ znovu otevřel. Toman si myslí, že soud rozhodl v jeho neprospěch jen kvůli chybnému posudku biomechanika Krause (Jiří Bartoška), jedné z největších kapacit oboru. Po rozsudku tak raději prchá z České republiky do Indonésie, bojuje o oživení svého případu prostřednictvím médií a spolu se svou rodinou (Zuzana Bydžovská, Kristýna Boková) se snaží o obnovu procesu za pomoci nejdražšího a nejvyhlášenějšího pražského advokáta (Tomáš Maštalír). Sodomkovou případ zaujme a postupně zjišťuje, že narazila na mnohem hlubší problém, než je jeden zpackaný rozsudek.

„Všichni lidé touží po skutečné spravedlnosti,“ říká režisér Peter Bebjak a dodává: „A když se náhodou dostanou do nějaké špatné situace, věří tomu, že systém funguje, že zkrátka fungovat musí. A pokud někde dojde k pochybnostem, tak je to špatně.“

„Fascinuje mě, když je příběh inspirován skutečnými událostmi. Magdalena Sodomková, kterou hraji, je velmi inspirativní osoba, takže něco jsem si z ní ráda vzala, ale finální ztvárnění je už čistě na mně,“ říká představitelka hlavní role Lucie Štěpánková.

„Neváhal jsem, protože minisérii točí Peter Bebjak a tohle je už několikátý projekt, který spolu děláme. Nevím, co by se muselo stát, abych mu řekl ne,“ přibližuje představitel hlavní role Jan Nedbal a pokračuje: „Také mě zaujalo, že vůbec poprvé ztvárňuji reálnou a stále žijící postavu. S Tomášem Tomanem jsem se mohl osobně setkat, poslechnout si ten příběh z jeho strany, dělat si poznámky a zkusit jeho charakter převést na plátno.“

Matematika zločinu – Jan Nedbal a Kryštof Bartoš (foto: Mikuláš Křepelka)

„Podcast Matematika zločinu byl ve své době fenomén a otevřel velmi důležité téma justičních omylů v českém soudním systému. Je děsivé, že se to může týkat kohokoliv z nás. Jsme rádi, že nám Tomáš Toman, Magdalena Sodomková a Brit Jensen dali svou důvěru příběh zpracovat, je to ohromný závazek a těšíme se, až příští rok minisérii představíme divákům Voya,“ říká kreativní producentka TV Nova Iva K. Jestřábová.

Baví mě to velice, člověk zná příběh, který je true story a následně i sleduje, jak dalece je kvůli dramatičnosti přepracován a přepsán,“ říká o své roli biomechanika Krause jeho představitel Jiří Bartoška a k natáčení dodává: „Toto je myslím už naše třetí spolupráce, dělali jsme spolu dokonce i jednu krimisérii na Slovensku. Peter Bebjak je strašně pohodový, má postavený výborný štáb, takže vše jde rychle a byl jsem rád, když jsem jím byl osloven.“

Matematika zločinu – Kristýna Boková, Zuzana Bydžovská a Tomáš Maštalír (foto: Mikuláš Křepelka)

V dalších rolích se představí Miloslav Pecháček, Bára Bočková, Radek Žák, Kryštof Bartoš, David Matásek, Martin Stránský, Adrian Jastraban, Jan Vondráček, Karel Heřmánek ml. a Kateřina Winterová.

Seriál vzniká z velké části v reálných lokacích a tvůrci tak třeba za přísných bezpečnostních podmínek natáčeli ve vazební věznici Praha Pankrác, za plného provozu na pražském letišti Václava Havla, v Chemickém ústavu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nebo v sídle jednoho z tuzemských mediálních domů. Poslední klapka by měla padnout v polovině prosince.

-red-
foto: Skupina Nova © 2022