Exkluzivně: Jak Dwayne Johnson vydupal ze země adaptaci Black Adama a chtěl změnit filmové DC

Dwayne Johnson je Black Adam. Co by jinde bylo ohranou marketingovou floskulí je v případě nové komiksovky od DC nerozporovatelný fakt. Přivést na plátna temného antihrdinu pro někdejšího wrestlera a jednu z největších hereckých hvězd vášní a projektem, jehož realizaci vydupal ze země.

Role snů

Total Film si s Johnsonem popovídal v červnu 2022, u příležitosti vydání prvního traileru. “Táhlo se to asi dvacet let,” hádá v odpovědi na otázku, jak dlouho jeho obsese postavou trvá. “Už jako malej jsem inklinoval k postavám od DC, a padouchům obzvlášť. Nikdy jsem ale v sešitech ani sobotních seriálech nezahlédl žádnou, co by vypadala jako já. Až po letech na vejšce, když jsem se do komiksů ponořil hlouběji, jsem objevil Black Adama. Od té doby se mě nepustil.

Postava Black Adama dlouho žila v Johnsonových představách, asi patnáct let pak vážně zvažoval její filmovou adaptaci. Věci se daly do pohybu, když okolo roku 2006 v rozhovoru dostal dotaz ohledně Shazama, komiksového hrdiny, který s Black Adamem v sešitech opakovaně bojuje jako jeho hlavní nemesis. “Smál jsem se, že nechám na lidech, jestli bych jim víc sedl jako Shazam nebo jako on. Hardcore fandové na internetu okamžitě přišli s jasnou odpovědí a začali lobovat. Bylo to super,” vzpomíná Johnson.

Antihrdinský vyhnanec si ale navzdory internetovému zájmu musel na svůj vstup na plátna dost dlouho počkat. V jednu chvíli ve hře byla verze, ve které by se originy Shazama a Black Adama objevily v jednom filmu. Pracovalo se i na scénáři, nakonec se ale studio rozhodlo filmy rozdělit do dvou, aby obě postavy dostaly dostatečně prostoru. Shazam nakonec vyšel první, v roce 2019, za rok se pak dočká pokračování. Šlo o uvolněnou komedii, variaci na klasické schéma záměny těl, jen se superhrdinským twistem. Black Adam ale je ve své podstatě ale z daleko temnější látky.

Hrdina, nebo padouch?

Mám s ním spoustu společného, Black Adam ale bude zároveň trochu krok stranou od věcí, ve kterých mě diváci za poslední léta vídali,” dumá Johnson, zatímco z plechovky srká energiťák. “I proto jsem ho tolik chtěl ztvárnit já. Baví mě, jak jeho vnímání záleží na vaší perspektivě. Je to superpadouch, nebo superhrdina? Nebo snad antihrdina? Má svoje zásady. Když ubližujete jeho lidem, rodině nebo zájmu, doslova vás roztrhne na dva kusy.” Jak Johnson naznačuje, film se nebojí o něco násilnějších scén, než mainstreamové komiksovky obvykle sahají. Aby ne, když se protagonista neštítí praktik, ke kterým by ani klasický hrdina nesáhnul. Z toho, že jej nelze ovládat a že budoucnost lidstva může záviset na jeho dobrodružství, jsou ale lidi u moci nervózní.

Proto do děje Black Adama vstupuje superhrdinský tým, který jsme dosud na plátnech neviděli. Justice Society je nejstarší komiksová parta od DC, která se v sešitech poprvé objevila dlouhých dvacet let před debutem Justice League v roce 1940. Po tlamě si s Johnsonem díky tomu může dát nejen zvětšující se Atom Smasher, hrdinka Cyclone se schopnostmi tornáda a geniálním IQ, létající velitel týmu Hawkman a jeden z nejstarších superhrdinů, kouzelník a jasnovědec Doctor Fate, pod jehož zlatou maskou se skrývá bondovský matador Pierce Brosnan.

Dát filmovou šanci i méně známým komiksovým hrdinům ve vedlejších rolích bylo pro Johnsona dalším velkým lákadlem. “Black Adam je příležitost, kterou dostanete za kariéru jednou,” dumá Johnson. “Dostal jsem jednu šanci, takže je to tlak. Žánr komiksovek v posledních letech vystřelil tolika směry a přinesl tolik perfektních filmů. Laťka je vysoko.”

Dřina

Ačkoliv bývalý wrestler je jednou z mála hvězd, která si i v padesáti letech superhrdinskou formu udržuje nonstop, kvůli Black Adamovi chtěl svoji muskulaturu posunout jinam. “Chtěl jsem být v nejlepší formě v životě. Asi osmnáct měsíců před natáčením jsem začal trénovat. Ve fitku jsem byl dvakrát denně, zároveň jsem ale natáčel další dva filmy, Red Notice a Expedici: Džungle. V těch jsem se ale nijak nepromenádoval, takže jsem se mohl měnit a vysekávat i v průběhu nich. Byla to strašná dřina.”

Tahle dřina málem letěl do koše, když si Johnson poprvé zkusil svůj kostým, jehož součástí byly vycpávky. “Ihned jsme všichni viděli, že když ten kostým vycpeme, všechna moje práce byla k ničemu, a že to vypadá na hovno a divně,” vzpomíná se smíchem. “Vypadal jsem jako přefouklá parodie ze skeče Saturday Night Live.

Výsledný přepracovaný outfit bez vycpávek už zafungoval správně, dokonce herci i pomohl s ponořením se do postavy. “Jakmile mi zapnuli poslední zip, chtěl jsem vždycky být pár minut sám, než jsem vylezl na set. Nutilo mě to se soustředit. Ať už jsem si mimo práci řešil cokoli, muselo to pryč. Ty hadry mě prostě přinutily stát se Black Adamem.”

Black Adam v Superman

Protagonista Rockových rozměrů samozřejmě vyžadovalo nový přístup k akčním scénám.Nejen že ten chlap je obrovskej, on i ví, co a z jakých úhlů vypadá dobře,” vzpomíná režisér Jaume Collet-Serra. Tradiční kaskadérská lana ale nestačila k tomu, aby Johnsona zvedly ze země, tvůrci tedy museli přijít s robotickou paží, pomocí které točily jeho létající scény.

Jeho schopnosti nám umožnily se hodně vyřádit, je jako chodící atomovka” tetelí se režisér. I proto Johnson už nějakou dobu slibuje, že Black Adam otřese mocenskou hiearchií ve filmovém světě DC – tedy toho točícího se okolo Ligy spravedlnosti nebo Sebevražedného oddílu. “Chceme si všechno dobře promyslet. Máme představu, jak diváci na film budou reagovat, takže chceme být o krok napřed,” usmívá se Johnson, který se nikdy netajil tím, že by se jako Black Adam chtěl jednou utkat se Supermanem Henryho Cavilla.

V podstatě mají podobné schopnosti, největší Supermanovou slabinou je ale magie, kterou Black Adam naopak ovládá. Baví mě střet jejich rychlosti, síly, ale i intelektu a morálky. Superman je jeden z nejlepších hrdinů, co kdy kdo vymyslel; má silný etický kodex, v něco věří. Black Adama miluje jeho lid jako svého šampiona a je něco jako policajt, který se zákonem svazovat nenechává. Jejich střet má v sobě tolik vrstev… a proto ho od začátku nahazuju v DC jako další směřování našeho projektu.

Budoucnost

Protože v dnešní době nic utajit nelze a potitulková scéna Black Adama se již několik dní válí na internetu, možná ani vám neuniklo, že Johnsonovi se návrat Henryho Cavilla do role Supermana po několika letech, kdy jsme jeho ikonického hrdinu neviděli, vylobovat podařilo. Druhý Muž z oceli se posunul do fáze raných příprav, v což rozčarovaní fanoušci ještě nedávno ani nedoufali, a dochází tak i na slova Davida Zaslava, nového šéfa Warner Bros. Discovery, který Supermana nedávno označil jako nejžhavější želízko v ohni studiového portfolia, okolo kterého by se budoucnost DC logicky měla opět začít točit.

Vznik zajímavých crossoverů v budoucnu je tedy nasnadě, a zadaří-li se Black Adamovi komerčně, lze i čekat, že okolo Johnsonova kreativního dohledu se řada projektů v budoucnu bude točit podobně, jako svou odnož v rozšířeném universu DC má stavět marvelovský přeběhlík James Gunn.

Jsem optimista,” těší se už teď s širokým úsměvem Johnson. “Já jsem od přírody optimista, zvlášť co se týče kreativity a filmů. Máme úžasný filmový panteon hrdinů a padouchů od DC, přes ulici se natáčí příběhy o jejich konkurentech od Marvelu… a podle mě by měli nejen koexistovat, ale jednou se i porvat mezi sebou,” směje se, možná vlastnímu bezbřehému optimismu. Podobný projekt si v tuto chvíli asi neumíme nikdo představit, ale jestli se něco podobného někomu může podařit vydupat ze země, tak…

Black Adam je právě v kinech.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
zdroj: Total Film
foto/video: DC, Warner Bros. Discovery, Vertical Ent., The Direct, Men’s Health © 2022