Bromance Sami doma bude v kinech od 16. listopadu, teď je k vidění v Jihlavě

Exkluzivní projekce dokumentární komedie o mužském přátelství s názvem Sami doma a unikátní hudební recitál Jan Foukala a Alberta Romanuttiho (Bert & Friends) bude možné zhlédnout v rámci speciální akce ve středu 16. listopadu v mnoha českých kinech. Foukal a Romanutti jako hlavní herečtí představitelé a zároveň autoři hudby k snímku natočili také klip ke skladbě Gejzír. Pestrobarevný snímek nabízí řadu komických situací vyplývajících ze spontánního rozhodnutí o spolubydlení dvou v lecčems odlišných kamarádů.

K filmu přezdívanému tvůrci jako „první česká bromance“, vyšla také stejnojmenná deska, v pátek měl film také předpremiéru na MFF Jihlava v soutěžní sekci Česká radost. Na festivalu v Jihlavě bude film k vidění ještě na dvou dalších projekcích (28. a 29. října), po nichž proběhne vždy diskuse s režisérem Janem Foukalem a hudebním skladatelem Albertem Romanuttim. Ti se oba ocitli při práci na tomto snímku hned v několika profesích – režisér, kameraman, herec, hudebník, komik nebo básník.

Už v tuto chvíli jsou v předprodeji lístky na speciální projekce 16. listopadu s živým hudebním vystoupením, kdy po skončení filmu proběhne přímý přenos debaty s tvůrci. Jan Foukal a Albert Romanutti zde zahrají songy z filmu a pokřtí novou desku Sami doma se třinácti skladbami, večerem provede herečka Anežka Kalivodová. Seznam kin vysílajících tento speciální program je zde: https://www.aerofilms.cz/microsite/sami-doma/.

Sami doma Foukal s Romanuttim natočili v době pandemie, kdy nebyly žádné koncerty ani vystoupení možné, takže není divu, že se do jejich snímku dostalo hned několik nově složených písní, z nichž vznikl stejnojmenný filmový soundtrack. Vir, který zavřel svět, se tak v jejich případě paradoxně stal příležitostí, jak objevovat radost ze života.

Sami doma (foto: Aerofilms)

V klipu ke skladbě Gejzír Foukal a Romanutti konečně ze svého bytu vystoupili na čerstvý vzduch a společně vzpomínají na čas strávený na třiceti osmi metrech čtverečních, podle jejich slov na „parketách, které znamenají svět“. Ty se pro ně v pandemické době staly ostrovem tvorby a radosti. Klip se stejně jako film nese na lehce surrealistické vlně, jen charakteristickou kulisou už není tapeta s motivem moře, ale skutečná řeka Vltava, jejímž proudem se na loďce nechávají Foukal s Romanuttim spolu s gejzírem vzpomínek unášet. „Písní Gejzír se hlásíme k zalíbení v tom nejkrásnějším československému šansonu, barvách klavíru a vůni inkoustu. Nejsme Hapka a Horáček, ale náš odvážný film je příspěvkem na scénu klasické pop music,“ říkají Foukal a Romanutti.

Sami doma (foto: Aerofilms)

Jan Foukal vystudoval dokument na FAMU, skládá písně, vyučuje hru na kytaru, píše básně a kreslí krátké gagy. Vloni měl na festivalu v Karlových Varech premiéru jeho hraný debut Marťanské lodě. Albert Romanutti absolvoval obory skladba a dirigování na Konzervatoři Jaroslava Ježka, je skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent. Několik let byl součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Své umělecké ambice a kreativitu vkládá především do vlastního hudebního projektu Bert & Friends, vloni oceněného v kategorii Videoklip na Cenách Anděl a na letošním ročníku Cen české hudební kritiky Apollo v kategorii Inovace v hudbě.

Film Sami doma vznikl v produkci společnosti Film Kolektiv, producenty jsou Silvie Michajlova, Ondřej Zima a Jan Foukal.
Snímek vstupuje do českých kin 16. listopadu.

-red-
zdroj: M. Reková, K. Bobková
foto/video: Film Kolektiv, Aerofilms © 2022