Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

V kinech od 20. října (přehled a ukázky)

Přehled čtvrtečních premiér otevírá český nominant na Oscara, historický film Petra Václava Il Boemo. Následuje jej vztahová komedie Za vším hledej ženu a komiksová adaptace ze světa DC Black Adam. V nabídce kin je také bolívijské drama z tamních nekonečných plání a dokument o knížeti Karlu Schwarzenbergovi Můj otec, kníže, ve kterém známého politika zpovídá jeho dcera. Do kin se vrací také další restaurovaná klasika režisérů Kadára a Klose Obžalovaný.

Il Boemo (Česko, 2022)

Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění.

Il Boemo
Drama / Hudební / Historický / Životopisný
Česko / Itálie / Slovensko, 2022, 140 min
Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Diego Romero Suarez-Llanos
Hrají: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Lana Vlady, Lino Musella, Philippe Jaroussky, Cristiano Donati, Martina Babišová, Zdeněk Godla


Za vším hledej ženu (Česko, 2022)

Tři kamarádky, tři osudy. Krásná Alex, sympatická Marta a svéhlavá Irena. Tři naprosto jiné příběhy a jiný pohled na život. Přesto je mezi nimi to nejpevnější pouto, které nic nemůže přetrhnout. Ani muž. Každá z nich má sen. Irena touží to vlastním domě a tomu podřizuje vše. Marta touží po moderování v rádiu, ale je lékárnice, která si strašně moc chce povídat s lidmi. A Alex? Ta neprožívá zrovna šťastné období s přítelem. Chtěla by normální vztah s bezva mužským… Jenže se bezhlavě a vášnivě zamiluje do o dost staršího, avšak velice charismatického šéfa velké nadnárodní firmy. Podlehne jeho šarmu, ovšem brzy narazí na jeho tvrdou slupku. V tu chvíli přicházejí na pomoc kamarádky a vymyslí na Alberta past, do které se postupně chytá… ovšem osud si občas se vztahy zahrává a přináší překvapení. Když příběh spěje k happy endu, zasáhne osud… Osobitá vztahová komedie, která nabízí velké herecké příležitosti pro tři skvělé herečky, a také mnoho slovního i situačního humoru.

Za vším hledej ženu
Komedie / Drama
Česko, 2022, 108 min
Režie: Miloslav Šmídmajer
Scénář: Dagmar Šťastná
Kamera: Martin Čech
Hudba: René Rypar
Hrají: Hana Vagnerová, Marek Vašut, Tereza Rychlá, Zlata Adamovská, Daniela Kolářová, Igor Orozovič, Marek Němec, Zuzana Pillmann, Jiří Vyorálek, Albert Čuba, Marie Viková, Vladimír Polák, Petr Kubala, Alžbeta Stanková


Black Adam (USA, 2022)

Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů – a stejně rychle uvězněn – je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti.

Black Adam
Akční / Sci-Fi
USA, 2022, 125 min
Režie: Jaume Collet-Serra
Předloha: Charles Clarence Beck (komiks), Otto Binder (komiks)
Scénář: Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani
Kamera: Lawrence Sher
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Viola Davis, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Aldis Hodge, Quintessa Swindell, Odelya Halevi, Joseph Gatt, Marwan Kenzari, Mohammed Amer, Bodhi Sabongui, James Cusati-Moyer, Angel Rosario Jr., Natalie Burn, Uli Latukefu, Derek Russo, Patrick Sabongui, Christopher Matthew Cook, Jalon Christian


Utama (Bolívie, Uruguay, Francie, 2022)

Stárnoucí indiánský pár z kmene Quechua žije na bolivijských pláních roky a roky tu samou rutinu oklopen stádem lam a majestátními horami. Nezvykle dlouhé sucho ale postaví Virginia a Sisu před obtížně řešitelné dilema. Co když se celý jejich způsob života chýlí k neodvratnému konci? Co když pro ně ve vyschlé krajině neexistuje žádná budoucnost? Do malé usedlosti na planině přijíždí jejich vnuk Clever a nabízí jim útočiště ve městě. Zároveň ale své prarodiče nedokáže ponechat napospas osudu, a tak se trojice indiánů po svém vypořádává s umíráním krajiny, nevyhnutelností změny a hledáním smyslu bytí tváří v tvář konci. Utama je pokorným žalozpěvem za mizející kulturu bolivijských indiánů i tichou, ale naléhavou připomínku dopadů globálních klimatických změn na místa, kterým říkáme domov.

Utama
Drama
Bolívie / Uruguay / Francie, 2022, 87 min
Režie: Alejandro Loayza Grisi
Scénář: Alejandro Loayza Grisi
Kamera: Bárbara Álvarez
Hrají: Santos Choque, Luisa Quispe, José Calcina, Candelaria Quispe, Placide Ali, Félix Ticona


Můj otec, kníže (Rakousko, Česko, 2022)

„Nejsi tu proto, abys byla šťastná,“ říká otec své dceři v závěru dokumentárního filmu, který vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla. V průběhu pěti let se dcera a otec opakovaně setkávají, aby si povídali na místech, která formovala jejich životy. V Praze a na Orlíku v jižních Čechách, ale také ve Vídni a ve štýrském Murau. Prostřednictvím rozhovorů prozkoumávají dosud utajená zákoutí společné rodinné historie. Sledujeme příběh otce, svědka velkých událostí 20. století, jehož dětství bylo poznamenáno vyvlastněním rodinného majetku a následným útěkem do zahraničí. Později se z něj stal jeden z nejpozoruhodnějších evropských poválečných politiků, státník, aristokrat a revolucionář v jedné osobě. Příběh jeho dcery poznamenalo dětství a dospívání v rodině, které dominují dědičná knížata. Záhy se začala vzpírat etiketě a aristokratickým predikátům, později sklouzla k drogové závislosti, jíž se později zbavila a dokázala si vybudovat vlastní život v Londýně, přičemž stíny minulosti zanechala za sebou. V průběhu natáčení Lila Schwarzenbergová opakovaně čelí otázkám svého spolurežiséra Lukase Sturma na téma vlastní minulosti. Film ukazuje, jak se Lila opakovaně pokouší překonat odstup od svého zdánlivě přezíravého otce. Výsledkem je velmi intimní portrét dvou lidí, kteří jsou si blízcí i cizí zároveň. Navzdory bouřlivé rodinné historii poznamenané ranami osudu se oba upřímně snaží k sobě najít cestu. Dokument Můj otec, kníže vypráví příběh mnoha dcer, synů, otců a matek o jejich vzájemné, často ovšem marné, touze po uznání, ocenění a blízkosti.

Můj otec, kníže
Mein Vater, der Fürst
Dokumentární
Rakousko / Česko, 2022, 88 min
Režie: Lukas Sturm, Lila Schwarzenberg
Scénář: Lukas Sturm, Lila Schwarzenberg
Kamera: Christoph Beck, Georg Diemannsberger, Nino Leitner, Christian Stolz
Hudba: Walter Werzowa
Hrají: Karel Schwarzenberg, Lila Schwarzenberg


Obžalovaný (Československo, 1964, 2022)

Ján Kadár a Elmar Klos spolu natočili celkem osm filmů. Trojice těch nejoceňovanějších vznikla v šedesátých letech. Po dramatizaci románu Ladislava Mňačka Smrt si říká Engelchen (1963), ohlížejícím se bez idealizace za činností slovenských partyzánů za druhé světové války, se vrátili do přítomnosti se soudním dramatem Obžalovaný. Adaptace novely spisovatelky Lenky Haškové se odehrává v soudní síni a vyprávění je z velké části tvořeno svědeckými výpověďmi. Titulním obžalovaným je ředitel elektrárny Kudrna, obviněný na základě pomluv ze zpronevěry. Svou vinu zpočátku odmítá. Postupně mu ale dochází, že ne všechny jeho kroky byly tak čestné, jak si namlouval. Příběh o vině, trestu, osobní zodpovědnosti a varovném propojení vládnoucí strany se soudní mocí na více úrovních odkazoval k politickým procesům z padesátých let. To byl také jeden z důvodů, proč film v roce 1969 skončil v trezoru. V hlavní roli se objevil tehdy nepříliš známý slovenský herec Vlado Müller, Kudrnova obhájce si zahrál režisér Jiří Menzel. Již Obžalovaný sklidil převážně pochvalné ohlasy a obdržel řadu ocenění (mj. cenu Trilobit), vrcholem spolupráce Kadára a Klose se nicméně o rok později stane oscarové drama Obchod na korze (1965).

Obžalovaný
Drama / Psychologický
Československo, 1964, 91 min
Režie: Ján Kadár, Elmar Klos
Předloha: Lenka Hašková (kniha)
Scénář: Ján Kadár, Elmar Klos, Vladimír Valenta
Kamera: Rudolf Milič
Hudba: Zdeněk Liška
Hrají: Vlado Müller, Zora Jiráková, Martin Štěpánek, Jaroslav Blažek, Pavel Bártl, Milan Jedlička, Miroslav Macháček, Jiří Menzel, Kamil Bešťák, Jiří Schulz, Pavel Spálený, Richard Lederer, Jiří Michný, Stanislav Fišer, Štefan Petrák, Vladimír Ptáček, Ota Sklenčka, Jaroslav Dufek, Jindřich Narenta, Josef Somr, Blanka Bohdanová, Jiří Bruder, Vlastimil Fišar, Otakar Žebrák, Elmar Klos, Stanislav Zindulka, Gustav Vondráček, Iva Skaláková, Marta Richterová, Marcela Sedláčková, Sylva Byšická, Jiří Chalupa, Vladimír Hrabánek, Emanuel Kovařík, František Suk, Míla Svoboda, Miloslav Šindler, Luděk Marold, Otto Ohnesorg, Ladislav Zápotocký, Mária Secová, Čestmír Řanda st.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast