Kvík pobaví děti i dospělé, půvabný animák z Nizozemí se představuje v traileru

V listopadu se do českých kin chystá hravý animovaný film Kvík z nizozemské provenience. Dojemný, dramatický i vtipný příběh o přátelství holčičky a prasátka vznikl technikou stop-motion animace a premiéru měl na letošním Berlinale. Film do našich kin vstoupí s českým dabingem. Slavnostní premiéra se bude konat 12. listopadu v pražském Biu Oko v rámci festivalu Malé oči.

Stop-motion je technika animace, při níž je animovaný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o maličké úseky tak, aby po následném spojení vyvolala animace během projekce dojem spojitosti. Výhodou této techniky je možnost animovat prakticky cokoliv. Nevýhodou pak je její velká časová náročnost (například britský celovečerní animovaný film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka se točil celých 5 let). Mezi české tvůrce využívající ve svých dílech stop-motion animaci patřily legendy jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Barta.

Kvík (foto: AČFK)

„Mascha Halberstadová vyšvihla stop-motion zázrak, který bude bavit děti (hlavní „prasátková“ linie) i dospělé (černý humor). A pak je tu takřka freudovská fixace na exkrementy, která bude bavit úplně všechny… Inteligentního rodinného obsahu je v českých kinech zatracené málo a našim cílem je, aby Kvík s elegancí sobě vlastní splatil tento dluh…,“ říká Jan Jílek, programový ředitel AČFK.

Tvůrkyně filmu na place

Hrdinkou filmu je devítiletá Babs, kterou o prázdninách čekají hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto… dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu klobás. Má s tím snad něco společného blížící se soutěž o nejlepší klobásu?

Film vstupuje do českých kin 10. listopadu.

-red-
foto/video: AČFK © 2022

Článek jsme oštítkovali takto: