Recenze: Šoumen Krokodýl je milý rodinný muzikál, ale nemá příliš čím překvapit

Když se rodina Primmových přestěhuje na Manhattan, život se jim otočí vzhůru nohama. Na půdě totiž narazí na krokodýla Lylea. Největší vášní zubatého plaza naštěstí není požírání svých lidských spolubydlících, jako spíš zpívání dojemných šlágrů. Společně pak rodina zjišťuje, že ke štěstí stačí se trochu uvolnit a nebrat se tak vážně, užívají si nového života v krásném domě na Upper East Side a… z nějakého důvodu i objevují krásy dumpster divingu.

Adaptace dětské knížky Lyle, Lyle, Crocodyle z 60. let u nás díru do světa neudělala, za oceánem ale patrně jde o dost populární pohádku, aby se dočkala modernizované celovečerní adaptace okořeněnou o muzikálová čísla od skladatele pět let starého Největšího šoumena.

Ačkoli krokodýl neumí mluvit, rád a často si totiž prozpěvuje… tedy dokud ho jeho zadlužený majitel s tváří Javiera Bardema, kouzelník a umělec s naštvanými lichváři na krku, s sebou nevezme na secvičené vystoupení s nadějí na dolarovou senzaci jen proto, aby nervózní krokodýl před publikem dostal trému. Nakonec se bude muset naučit svůj strach překonat, stejně jako jeho nový lidský kamarád, vyjukaný z přestěhování do města, které nikdy nespí.

Pohled z výšky ti sílu dá

Byť o muzikálovou revoluci asi úplně nejde a některé písničky prozíváte, obecně hudební čísla potěší hezkou kamerou i dynamickým střihem a alespoň ústřední song Top of the World si dost možná budete broukat ještě cestou z kina.

Čeští diváci v kinech nedostanou příležitost poslechnout si původní písničky v originále; Šoumen do našich kin vzhledem k rodinnému zaměření dorazil pouze v dabované verzi, přičemž do češtiny jsou přezpívány pouze původní skladby, které pro film vznikly. Díky tomu při sledování neuslyšíte v originále muzikálová čísla Javiera Bardema, můžete si ale porovnat obě verze u titulního krokouše.

Zatímco v originále se plaz chlubí hlasem kanadské popstar Shawna Mendese, u nás mu jej propůjčil muzikálový herec a hudební režisér Ondřej Izdný. Od produkce je to určitě velmi dobrá volba, protože jeho barva hlasu je – alespoň pro laické ucho – originálu nesmírně podobná. Dabing se zdařil celkově, byť nejen krokodýlí tlama občas při muzikálových číslech zaklape trochu naprázdno.

Děj je vzhledem k žánru samozřejmě poměrně jednoduchý; místy se v něm navíc objevují poněkud nepochopitelné momenty, u kterých je jen zatěžko hádat, co jimi chtěli scenáristé předat. Příkladem budiž večeře z vyhozených zbytků, kterým holduje nejen zmlsaný krokodýl, ale po seznámení s ním i lidská rodina, která si do té doby zakládala na zdravém stravování. Pokud mělo jít o upozornění na plýtvání, které je nepochybně nejen na Manhattanu velkým problémem, poradili si s ním tvůrci v pohádce o zpívajícím krokodýlovi trochu těžkopádně a pro děti jen ztěží srozumitelně.

Ale co už, od rodinného filmu chceme hlavně zábavu, ne nimrání v odpadcích nebo pár prchavých WTF scénách. Šoumen Krokodýl vás tedy asi svým příběhem moc neohromí, díky jeho dobrosrdečnosti ale o ztrátu času určitě nejde. Navíc je tu zmíněný Bardem, který se v roli kouzelníka evidentně dost vyblbnul a svou bezprostředností a charismatem si pro sebe krade všechny scény, kde se objeví. Třináctiletý Winslow Fegley si zaslouží pochvalu alespoň za to, že jako ústřední prcek nepřehrává ani není otravný a Brett Gelman se zde ve své tradičně podivínské poloze objevuje ve vedlejší roli prudérního souseda s poměrně zábavnou grumpy čičinou s citlivým zažíváním.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 60%
  60
 • Kamera - 65%
  65
 • Hudba - 65%
  65
 • Herci - 65%
  65

Šoumen Krokodýl (2022)

Na studiového příbuzného Králíčka Petra sice trochu ztrácí co do vtipu i roztomilosti, Šoumen Krokodýl je ale zcela bezproblémová rodinná pohádka s několika fajn momenty a minimálně jednou chytlavou písničkou. Na hodinky se možná při sledování jednou dvakrát podíváte a příběh je prostinký, pokud vás ale děti na tuhle milou blbinu do kina vytáhnou, přejuchaného patetického peklíčka ani úplných pitomostí se bát rozhodně nemusíte.

63 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Sony, Totalfilm Media © 2022

Šoumen krokodýl / Lyle, Lyle, Crocodile
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy / Muzikál
USA, 2022, 107 min
Premiéra: 26. 10. 2022 Falcon
Režie: Josh Gordon, Will Speck
Scénář: William Davies
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Benj Pasek, Justin Paul
Hrají: Javier Bardem, Constance Wu, Scoot McNairy, Brett Gelman, Shawn Mendes, Winslow Fegley, Sal Viscuso, Don DiPetta
Produkce: Hutch Parker, Josh Gordon, Will Speck
Střih: Richard Pearson
Scénografie: Kathy Orlando
Kostýmy: Kym Barrett