Přepíše Cameron znovu tržební historii? Nový trailer na druhý Avatar se noří do oceánů Pandory

Před třinácti lety oscarový režisér James Cameron představil divákům svět, jaký do té doby na plátnech nebyl nikdy k vidění. Avatar se stal synonymem pro jeden z nejimerznějších filmových zážitků historie a začátek nové éry kinematografie. V září si diváci i v Česku mohli připomenout sci-fi dobrodružství v remasterované kvalitě na velkých plátnech, v prosinci se pak po nekonečných třinácti letech dočkáme nového dílu s podtitulem Way of Water. Ten se konečně představuje v prvním traileru, který vám přinášíme v českém znění i s titulky.

Po krásném teaseru z letošního května jsme se dnes v pořadu Good Morning America konečně dočkali prvního plnohodnotného traileru na pokračování druhého nejnavštěvovanějšího filmu historie. Režisér James Cameron v pokračování vrací na scénu Jakea Sullyho (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana), aby spolu se svou rodinou znovu chránili Pandoru před cizím světem.

Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku bude posledním velkým blockbusterem, kterého se před Silvestrem dočkáme. V době, kdy studia chrlí jednu spotřební rychlokvašku za druhou, je množství času a prostředků, které studio Fox a následně po jeho odkupu i Disney Jamesi Cameronovi poskytli, zcela bezprecedentní, a projekt tak budí velké naděje. Několikrát odsouvaný a dlouho pilovaný velkofilm budí ale i obavy, zda vůbec může dostát očekáváním.

První Avatar byl technologickou revolucí, která spustila trend nepovedených 3D konverzí, které pečlivě komponovaným záběrům z planety Pandora často bohužel nesahaly ani po kotníky. Jeho znovuuvedení si letos v září v českých i světových kinech vedlo více než slušně, na diváky i tržby dokonce poráželo i nejžhavější aktuální novinky.

Strhující 3D podívaná u nás hned za první víkend přilákala 32 tisíc diváků, tedy skoro stejně, jako tehdy zbrusu nový Žižka; z celého světa se pak přisypalo jen za první dny promítání 30 milionů dolarů kdysi rekordní celkové sumě 2,84 miliard. Dvojka, na které obnovená premiéra lákala dechberoucím potitulkovým klipem, tak má na mamutí tržby pravděpodobně zaděláno a bude zajímavé sledovat, jestli Way of Water předstihne Avengers: Endgame jako nejvýdělečnější film historie.

Téma: Proč se Avatar před třinácti lety stal kinematografickou revolucí?

Way of Water se natáčel souběžně s třetím dílem, který by měl do kin dorazit o rok později. S dalšími dvěma to ale bude o něco složitější. Cameron totiž před pár týdny vůbec poprvé připustil, že by otěže s jejich přípravou a režií předal někomu dalšímu. Avatar je totiž podle něj extrémně náročný projekt, vzhledem k režisérově věku 67 let by jej tak falší filmy dost možná zaměstnaly na celý zbytek jeho kariéry. Tvůrce Titanicu, Vetřelců nebo Terminátora 2 má ale údajně v hlavě i další vzrušující projekty, dobrodružství modrých mimozemšťanů Na’vi tedy kvůli nim přivede na plátna kin pod Cameronovým dohledem jiný tvůrce.

Na náročnosti nových dílů Avataru má nepochybně lví podíl i mamutí délka jednotlivých filmů. Stopáž blížící se dvojky byla před pár dny po mnoha spekulacích potvrzena na masivních 190 minut. Cameron předem očekává v tomto ohlasu kritické ohlasy v recenzích, argumentuje ale současným trendem bingování obsahu streamovacích služeb, kdy diváci bez problémů vydrží u televizních obrazovek nalepení celé hodiny.

Ponořit se na dlouhé desítky minut do oceánů světa Pandora budete moci už 15. prosince.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Disney, Falcon © 2022