V kinech od 10. listopadu (přehled a ukázky)

Skromný počet velkých blockbusterů nás letos provází celým filmovým rokem. A tak jsme rádi, že můžeme v kinech přivítat velmi očekávané pokračování Black Panthera. Jak všichni víme, Wakanda nechť žije se musí obejít bez Chadwicka Bosemana. O to zajímavější může být, jak si s předčasným odchodem hlavní hvězdy tvůrci poradili. Roztomilý animák pro celou rodinu Kvík je příběhem holčičky, která si pod určitou podmínkou může nechat doma roztomilé prasátko. V nabídce je drama slibného slovensko-českého režiséra Michala Blaška Oběť, dokument o legendárním newyorském hotelu Dreaming Walls: Hotel Chelsea, drama o sériovém vrahovi z Teheránu Svatý pavouk a dokument o Michaelu Kocábovi, za kterým stojí Olga Sommerová. Na chorvatský ostrov Hvar v 16. století nás vezme historický film Rybaření a rybářské rozprávěníLáska to nebyla zase nabízí neobvyklý příběh lásky mezi vězenkyní v koncentráku a nacistickým dozorcem.

Black Panther: Wakanda nechť žije (USA, 2022)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong’o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda.

Black Panther: Wakanda nechť žije
Black Panther: Wakanda Forever
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2022, 161 min
Režie: Ryan Coogler
Scénář: Joe Robert Cole, Ryan Coogler
Kamera: Autumn Durald
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong’o, Winston Duke, Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman, Tenoch Huerta, Michaela Coel, Florence Kasumba, Dominique Thorne, Curtis Bannister, Daniel Kaluuya, Isaach De Bankolé, Mabel Cadena, Hari Nef, Rebecca Quin, Gigi Bermingham, Grace Junot, Kamaru Usman


Kvík (Nizozemí, Belgie, 2022)

Devítiletou Babs čekají tyhle prázdniny hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán s velkým kufrem, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček, o kterém nikdy neslyšela. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík, jak se tenhle dáreček jmenuje, je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto… dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu sekané. Má s tím snad něco společného blížící se soutěž o nejlepší klobásu?

Kvík
Knor
Animovaný
Nizozemsko / Belgie, 2022, 72 min
Režie: Mascha Halberstad
Scénář: Fiona van Heemstra
Hudba: Rutger Reinders
Hrají: Jelka van Houten, Kees Prins, Henry van Loon, Loes Luca, Alex Klaasen, Remko Vrijdag, Matsen Montsma, Hiba Ghafry, Johnny Kraaijkamp jr.


Oběť (Slovensko, Česko, Německo, 2022)

Irina (40) je svobodná matka původem z Ukrajiny žijící na českém maloměstě. Pro svého syna Igora (14) by udělala cokoliv. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se snaží pro oba získat české občanství. Když Irina odjede na několik dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, Igor zůstává v Čechách sám. Na Ukrajině ji ale zastihne nečekaná zpráva. Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavním podezřelým ze zdánlivě bezdůvodného útoku jsou místní Romové, což Igor po probuzení z umělého spánku potvrdí. Irina se rozhodne bojovat za spravedlnost a její boj mobilizuje celou společnost. V mnoha případech ale jednostranně. S rostoucí nenávistí a útoky vůči Romům, se Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo…

Oběť
Obeť
Drama
Slovensko / Česko / Německo, 2022, 92 min
Režie: Michal Blaško
Scénář: Jakub Medvecký
Kamera: Adam Mach
Hrají: Vita Smačeljuk, Gleb Kuchuk, Alena Mihulová, Igor Chmela, Klaudia Dudová, Gabriela Míčová, Inna Žulina, Viktor Zavadil, Elizaveta Maximová


Dreaming Walls: Hotel Chelsea (Belgie, Francie, Nizozemí, 2022)

Legendární newyorský hotel Chelsea býval v 60. letech minulého století útočištěm nejslavnějších undergroundových umělců své doby. Stopy tu zanechala Patti Smith, Janis Joplin, Jim Morrison, Dylan Thomas, Allen Ginsberg, Bob Dylan nebo Jimi Hendrix. O nich ale tento film není. Temně poetický film s pohlcující atmosférou zachycuje možná jejich stíny, především je ale melancholickým portrétem fascinujícího, umírajícího ducha samotného hotelu, jehož udržují při životě jeho současní obyvatelé. Svérázné postavičky roztodivných nájemníků – umělců, pamětníků, šílenců a podivínů, kteří odmítli opustit hotel během jeho téměř desetileté rekonstrukce do podoby fádního „trendy“ místa. Díky nim zůstal Chelsea hotel ještě chvíli zachovaný jako svébytný organismus, v němž stále přežívají sny, přestože jeho zdi už trochu páchnou hnilobou a něco nového se z něj teprve rodí…

Dreaming Walls: Hotel Chelsea
Dreaming Walls – de sista gästerna på Chelsea Hotel
Dokumentární
Belgie / Francie / Nizozemsko / Švédsko, 2022, 80 min
Režie: Amélie van Elmbt, Maya Duverdier
Scénář: Amélie van Elmbt, Maya Duverdier
Kamera: Joachim Philippe, Virginie Surdej
Hudba: Michael Andrews


Svatý pavouk (Dánsko, Německo, Švédsko, 2022)

V noci řádí v Mašhadu sériový vrah, který láká oběti do své sítě. Zabíjí ženy, prostitutky. Zatímco policie zločiny ignoruje, Rahim, novinářka z Teheránu, bloudí temnými čtvrtěmi svatého města a hledá pravdu. Svatý pavouk je natočen podle skutečné události, přičemž název filmu odkazuje na přezdívku sériového vraha. V roce 2001 Saeed Hanaei zabil ve městě Mašhad šestnáct prostitutek, protože je považoval za „nečisté“. Jeho soudní proces vyvolal v Íránu velký rozruch, a to nejen kvůli hrůznosti toho, co se stalo, ale také proto, že některá média a konzervativní skupiny z něj udělaly hrdinu.

Svatý pavouk
Holy Spider
Krimi / Drama / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko / Francie, 2022, 115 min
Režie: Ali Abbasi
Scénář: Ali Abbasi
Kamera: Nadim Carlsen
Hudba: Martin Dirkov
Hrají: Zar Amir Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Sara Fazilat, Sima Seyed, Alice Rahimi, Forouzan Jamshidnejad


Michael Kocáb – rocker versus politik (Česko, Slovensko, 2022)

Plakat_Michael Kocab

Životní etapy Michaela Kocába postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí. Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová tato témata vyvolává a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor. Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivosti“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.

Michael Kocáb – rocker versus politik
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2022, 102 min
Režie: Olga Sommerová
Scénář: Olga Sommerová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Hrají: Michael Kocáb, Zuzana Čaputová, Vilém Čok, Michal Horáček, Jiří Hrubeš, Klaudius Kryšpín, Jan Nedvěd, Michal Pavlíček, Richard Scheufler, Ondřej Soukup, Jiří Stivín, Ondrej Šoth


Rybaření a rybářské rozprávění (Chorvatsko, 2020)

Příběh se odehrává v 16. století. Šlechtic a básník Petar Hektorović trpí různými neduhy, které přišly se stářím. Léto tráví ve svém sídle na ostrově Hvar. Z dlouhého nicnedělání i z péče, kterou se mu dostává od jeho služebnictva, je unaven, proto se rozhodne, že místo čekání na smrt vypluje se dvěma rybáři na moře. Při rybaření se mu vybavují vzpomínky na mládí, na bouřlivé události, jichž byl svědkem i aktérem a na jeho tragickou mladickou lásku.

Film je adaptací stejnojmenného klasického díla chorvatské literatury, jenž v 16. století napsal Petar Hektorović. V něm popisuje třídenní rybářskou cestu na ostrovy Brač a Šolta ve společnosti rybářů Paskoje a Nikoly. Milanovi Trencovi, který je podepsán pod scénářem i režií, se jej podařilo převést neuvěřitelně poutavým až magickým způsobem do filmu. K tomu přispěli i představitelé hlavních rolí, především Rade Šerbedžija v roli Petara Hektoroviće.

Rybaření a rybářské rozprávění
Ribanje i ribarsko prigovaranje
Životopisný / Drama
Chorvatsko, 2020, 97 min
Režie: Milan Trenc
Scénář: Milan Trenc
Hrají: Rade Šerbedžija, Leon Lučev, Filip Mayer, Romina Tonkovic


Láska to nebyla (Izrael, Rakousko, 2022)

Love It Was Not je tragický milostný příběh mezi vězeňkyní a nacistou. Helena Citron, krásná a plná života, je jako mladá žena odvezena do Osvětimi, kde brzy nachází nepravděpodobnou útěchu pod ochranou Franze Wunsche, důstojníka SS, který se do ní a jejího magnetického zpěvu zamiluje. Riskovali popravu, kdyby je chytili, ale pokračovali v zakázaném vztahu až do konce války a osvobození tábora. O třicet let později přichází Heleně dopis od Wunschovy manželky, v němž ji žádá, aby jí „oplatila laskavost“ a svědčila ve prospěch Wunsche. Tváří v tvář nemožnému rozhodnutí si Helena musí vybrat. Pomůže muži, který zmařil tolik životů, ale zachránil ten její?

Trailer distributor do zveřejnění článku nedodal.

Láska to nebyla
Ahava Zot Lo Hayta
Dokumentární
Izrael / Rakousko, 2020, 86 min
Režie: Maya Sarfaty
Scénář: Maya Sarfaty
Kamera: Itay Gross, Ziv Berkovič, Christian Roth