V kinech od 17. listopadu (přehled a ukázky)

Do kin dorazilo vyhlížené pokračování úspěšné fantasy pohádky Princezna zakletá v čase 2. Podle tvůrců je pokračování mnohem atraktivnější a obsahuje stovky triků. Další českou novinkou je velmi povedená komedie Jana Prušinovského Grand Prix o výpravě na závodní okruh z ospalého severočeského městečka. Velmi nečekaný zážitek dostanou hosté restaurace na odlehlém ostrově z rukou šíleného šéfkuchaře ve filmu Menu. R.M.N. je příběh z mnohonárodnostní transylvánské vesnice v Rumunsku. Ve filmu JFK návrat: Za zrcadlem oživí Oliver Stone konspirační teorie kolem atentátu na prezidenta Kennedyho. Film Kunstkamera je procházkou zámkem a bývalou sýpkou v Horním Staňkově, ve kterých je  instalována Kunstkamera Jana Švankmajera. Dokument Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles vypráví příběh slovenského fotografa, jehož zajímavý příběh zná málokdo.

Princezna zakletá v čase 2 (Česko, 2022)

Mladá alchymistka Amélie (Eliška Křenková) získává zakázanou kouzelnou moc: dokáže částečně ovlivňovat tok času. Zneužívání nových schopností ji však rozštěpí v čase a Amélie ze současnosti se tak setkává s Amélií z minulosti, která ji od té chvíle provází na každém kroku. Z dávno zapomenutých temnot času navíc povstává nová hrozba, alchymista nazývaný Pán run (Ján Jackuliak), jenž touží získat vládu nad veškerou magií v Oberonu. Aby se mu to podařilo, musí Amélii připravit o vládu nad časem. Amélie se spolu se svými nerozlučnými přáteli princeznou Ellenou (Natalia Germani) a princem Janem z Calderonu (Marek Lambora) vydává do kouzelného města jménem Ayra, kde sídlí Společenstvo alchymistů, které se zapřísáhlo magii ochránit. Po jeho boku se Amélie musí postavit nejen dosud nejmocnějšímu protivníkovi, ale také svojí vlastní touze po zakázané moci.

Princezna zakletá v čase 2
Pohádka / Fantasy / Komedie
Česko, 2022, 134 min
Režie: Petr Kubík
Scénář: Petr Kubík, Lukáš Daniel Pařík
Kamera: Pavel Kopp
Hudba: Lukáš Daniel Pařík
Hrají: Eliška Křenková, Natalia Germani, Marek Lambora, Simona Zmrzlá, Vojtěch Kotek, Jan Révai, Martin Písařík, Jakub Ouvín, Veronika Freimanová, Roman Zach, Vladimír Polák, Pius Okaba, Karel Dobrý, Cyril Dobrý, Ján Jackuliak, Petra Nesvačilová, Petr Novotný Kadeřník, Bohuslav Hrdlička, Terezie Holá, Sára Korbelová, Sebastian Pöthe


Grand Prix (Česko, 2022)

 

Filmová komedie režiséra Jana Prušinovského (Most!, Okresní přebor) vypráví příběh dvou bratranců Romana (Kryštof Hádek) a Emila (Robin Ferro), jejichž snem je dostat se na závody Formule 1. Roman vede ušmudlaný autobazar na okraji města, má tři děti a živelnou manželku (Anna Kameníková). Emil, horlivý milovník pořádku, si piplá svou autodílnu v centru a o autech ví skoro všechno. Když jednoho dne Emil v televizní soutěži vyhraje vstupenky na Velkou cenu Španělska v Barceloně, netuší ani jeden z nich, že jejich výlet za snem se brzy změní na divokou jízdu napříč Evropou. Zvláště když se na ně nabalí Štětka (Štěpán Kozub), Romanův kamarád a místní magnet na problémy.

Grand Prix
Komedie / Drama / Road movie
Česko, 2022, 107 min
Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Jan Prušinovský
Kamera: David Hofmann
Hudba: Ondřej Sifon Anděra
Hrají: Kryštof Hádek, Robin Ferro, Štěpán Kozub, Anna Kameníková, Miroslav Donutil, Marek Daniel, Tatiana Dyková, Eva Hacurová, Cyril Drozda, Michal Režný, Nikola Janković


Menu (USA, 2022)

Mladý pár (Anya Taylor-Joy a Nicholas Hoult) cestují na odlehlý ostrov, aby se najedli v luxusní restauraci, kde šéfkuchař (Ralph Fiennes) připravil bohaté menu s několika šokujícími překvapeními.

Menu
The Menu
Hodnocení a fanklub
Komedie / Horor / Thriller
USA, 2022, 108 min
Režie: Mark Mylod
Scénář: Seth Reiss, Will Tracy
Kamera: Peter Deming
Hudba: Colin Stetson
Hrají: Anya Taylor-Joy, Ralph Fiennes, Nicholas Hoult, Arturo Castro, John Leguizamo, Hong Chau, Aimee Carrero, Janet McTeer, Judith Light, Paul Adelstein, Rob Yang, Christina Brucato, Reed Birney, Mel Fair, John Wilkins III, Peter Grosz, Mark St. Cyr, Adam Aalderks, Cristian Gonzalez, Rebecca Koon


R.M.N. (Rumunsko, 2022)

Po odchodu z práce v Německu se několik dní před Vánocemi vrací Matthias do své mnohonárodnostní transylvánské vesnice. Chce se více zapojit do výchovy svého syna Rudiho, který byl příliš dlouho svěřen do péče matky Any, a zbavit chlapce nevyřešených obav, které se ho zmocnily. Stará se o svého otce Ottu a také touží vidět svou bývalou milenku Csillu. Přijetí několika nových dělníků do malé továrny, kterou řídí Csilla, naruší klid komunity a dospělé začnou svírat skryté obavy. Přes tenkou slupku zdánlivého porozumění a klidu vyplouvají na povrch frustrace, konflikty a vášně.

R.M.N.
Drama
Rumunsko, 2022, 125 min
Režie: Cristian Mungiu
Scénář: Cristian Mungiu
Kamera: Tudor Vladimir Panduru
Hrají: Marin Grigore, Judith State, Orsolya Moldován, Endre Rácz, József Biró, Ovidiu Crisan, Zoltán Deák, Cerasela Iosifescu, Andrei Finti, Miklós Bács, Lucian Ifrim, Maria Dragus, Gheorghe Ifrim, András Hatházi


JFK návrat: Za zrcadlem (USA, 2022)

Třicet let po svém filmu JFK bere režisér Oliver Stone diváky na cestu po nedávno odtajněných důkazech o atentátu na prezidenta Kennedyho – nejzávažnější americké záhadné vraždě dvacátého století. Stone předkládá společně s oscarovými vypravěči Whoopi Goldbergovou a Donaldem Sutherlandem a s vynikajícím týmem lékařských a balistických expertů, historiků a svědků přesvědčivé důkazy o tom, že v případě Kennedyho se z „konspirační teorie“ stala „konspirační skutečnost“.

JFK návrat: Za zrcadlem
JFK Revisited: Through the Looking Glass
Dokumentární
USA, 2021, 118 min
Režie: Oliver Stone
Scénář: James DiEugenio
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Jeff Beal
Hrají: Oliver Stone (průvodce), Whoopi Goldberg (vypravěč), Donald Sutherland (vypravěč), John F. Kennedy (a.z.), Walter Cronkite (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Lee Harvey Oswald (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Gerald Ford (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Geraldo Rivera (a.z.), J. Edgar Hoover (a.z.), Dan Rather (a.z.), Gamal Abdel Nasser (a.z.), Charles de Gaulle (a.z.), Dag Hammarskjöld (a.z.), John Kenneth Galbraith (a.z.), Robert McNamara (a.z.), Martin Luther King (a.z.), George Wallace (a.z.), Nikita Sergejevič Chruščov (a.z.), Marina Oswald (a.z.), Clay Shaw (a.z.), G. Robert Blakey (a.z.), Mobutu Sese Seko (a.z.), John Connally (a.z.), Kevin Costner (a.z.), Donald Sutherland (a.z.)


Kunstkamera (Česko, 2022)

Film Kunstkamera je procházkou zámkem a bývalou sýpkou v Horním Staňkově, ve kterých je Švankmajerova kunstkamera instalována. Nejde ale o kunsthistorický film v pravém slova smyslu, ale o nasnímání magické atmosféry této sbírky a prostředí, v kterém je umístěna. Ve snímku nejde o pouhou prezentaci exponátů, artefakty jsou nasnímány s přidanou hodnotou Švankmajerova imaginativního pohledu v řazení objektů a výkladu, a to nikoliv jenom slovního.

Kunstkamera
The Kunstcamera
Dokumentární
Česko, 2022, 113 min (Alternativní 51 min)
Režie: Jan Švankmajer
Scénář: Jan Švankmajer
Kamera: Adam Oľha, Jan Růžička
Hrají: Jan Švankmajer


Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles (Slovensko, 2022)

Příběh Beatles je leckomu dobře známý, ale příběh Deža Hoffmanna už zná málokdo.

Jako by řízením osudu se stalo, že se jejich životní cesty protnuly v tom nejlepším možném období. Beatles stáli na prahu celosvětové slávy a jemu bylo padesát – byl tedy ve věku, kdy už mnozí uvažují o odchodu ze scény. Avšak jejich energie, nespoutanost a radost ze života jej zcela nadchly. Omládnul vedle nich, kypěl nápady a věnoval se tomu, co uměl nejlépe – fotografoval. Udělal více snímků Beatles než kdokoli jiný a zaznamenal všechny významné události jejich oslnivé kariéry. A nejen jejich. Z jeho snímků slavných hvězd showbyznysu se staly ikonické záběry plné života, spontánnosti a pohybu. A navzdory tomu, že vytvořil jeden z nejvíce fascinujících archivů světové pop kulturní scény, málokdo tušil, že za jeho jedinečným fotografickým rukopisem stojí dlouholetá zkušenost práce válečného kameramana, v níž pomalost ani váhavost neměly místo, neboť v ní se platilo velmi draze za sebemenší chybu.

Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles
Dokumentární
Slovensko, 2022, 90 min
Režie: Patrik Lančarič
Scénář: Patrik Lančarič, Laura Siváková-Paššová
Kamera: Mário Kičák, Štefan Bučka
Hudba: Vladimír Martinka