V kinech od 24. listopadu (přehled a ukázky)

Do kin míří nová komedie Ireny Pavláskové Vánoční příběh, krom nespočtu příběhových linek nabízí také nespočet hereckých hvězd. Režisérská hvězda Steven Spielberg do kin posílá svou novinku nazvanou Fabelmanovi. Vrací se v ní do vlastního dětství a počátkům své hvězdné kariéry. Strachy v nás je polská novinka, kterou mohli čeští diváci vidět už na nedávno pořádaném queer festivalu Mezipatra. Snímek vypráví skutečný příběh queer aktivisty z malé polské vesnice. Aerofilms uvádí do kin velmi reprezentativní retrospektivu filmů Larse von Triera nazvanou Král von Trier, doplněnou také kompletním seriálem Království na KVIFF.TV. Dokument Ti, kteří tančí ve tmě nás vezme za mladými a energickými nevidomými, kteří neztratili optimismus přes výrazný hendikep. Do kin míří rovněž restaurovaná verze slavného fantasy snímku Karla Zemana Ukradená vzducholoď.

Vánoční příběh (Česko, 2022)

Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová v podání Jiřiny Bohdalové. Její syn ztvárněný Karlem Rodenem řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vzájemné vztahy, ale u svátečního stolu se nakonec sejdou Jiří Lábus i Oldřich Kaiser, Jitka Sedláčková, Pavla Beretová, Máša Málková, Albert Čuba nebo Anna Fialová. Na horách se svátky rozhodne oslavit rodina Hynka Čermáka, a tak si zasněžené závěje užije i Jana Plodková, Jan Nedbal či Sára Sandeva.

Vánoční příběh

Vianočný príbeh
Komedie
Česko, 2022, 123 min
Režie: Irena Pavlásková
Scénář: Irena Pavlásková, Rudolf Merkner, Marek Matoušek
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký
Hrají: Karel Roden, Jiřina Bohdalová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jana Plodková, Hynek Čermák, Jaroslav Plesl, Anna Fialová, Vladimír Polívka, Sara Sandeva, Jan Nedbal, Jitka Sedláčková, Pavel Kříž, Václav Neužil ml., Pavla Beretová, Albert Čuba, Jana Bernášková, Veronika Žilková, Pierre Richard, Jiří Ployhar ml., Denisa Biskupová, Filip František Červenka, Marie Málková, Karel Schůt, David Šír, Martin Hujas, Dagmar Zázvůrková, Zuska Velichová


Fabelmanovi (USA, 2022)

Projekt Stevena Spielberga je částečně autobiografický snímek o jeho dětství a dospívání, vyprávěný optikou mladého začínajícího filmaře. Drama o dospívání sleduje Sammyho Fabelmana, který vyrůstá v poválečné Arizoně, kde zkoumá a poznává, jakou moc mají filmy. Navzdory všem nepřízním osudu a překážkám, které mu stojí v cestě, se Sammy ponoří do své vášně a filmování se mu stane životní cestou.

Fabelmanovi

The Fabelmans
Drama
USA, 2022, 151 min
Režie: Steven Spielberg
Scénář: Steven Spielberg, Tony Kushner
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: John Williams
Hrají: Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Gabriel LaBelle, Mateo Zoryon Francis-DeFord, Keeley Karsten, Alina Brace, Julia Butters, Birdie Borria, Judd Hirsch, Sophia Kopera, Jeannie Berlin, Robin Bartlett, Sam Rechner, Oakes Fegley, Chloe East, Isabelle Kusman, Chandler Lovelle, Gustavo Escobar, Nicolas Cantu, Cooper Dodson, Gabriel Bateman, Matthew Stephen Smith, James Urbaniak, Alex Quijano, Kalama Epstein, Connor Trinneer, Lane Factor, Greg Grunberg, David Lynch, Jan Hoag, Ezra Buzzington


Strachy v nás (Polsko, 2021)

Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata.

Strachy v nás

Wszystkie nasze strachy
Drama
Polsko, 2021, 90 min
Režie: Lukasz Ronduda, Łukasz Gutt
Scénář: Lukasz Ronduda, Michał Oleszczyk, Katarzyna Sarnowska
Kamera: Łukasz Gutt
Hudba: Paweł Juzwuk, Igor Kłaczyński, Marcin Lenarczyk, Bartosz Łupiński
Hrají: Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra, Oskar Rybaczek, Jacek Poniedziałek, Agata Łabno, Jowita Budnik, Ewa Konstancja Bułhak, Wiktoria Kruszczyńska, Karolina Bruchnicka, Zbigniew Litwińczuk, Wojciech Ziętek, Konrad Eleryk, Ryszard Doliński, Małgorzata Biela, Andrzej Danieluk, Piotr Trojan, Dominika Sitnicka, Rafał Maćkowiak, Jakub Majmurek, Andrzej Szwan, Julia Minasiewicz, Anu Czerwiński, Grzegorz Jaremko, Wioletta Kopańska, Filip Rutkowski, Mirosław Kropielnicki, Paweł Ferdek, Dawid Nickel, Grzegorz Piątek, Anna Chrapowicka, Kamila Wróbel-Malec, Dawid Malec, Jolanta Borowska, Paweł Szymański, Jakub Antosz


Král von Trier v kinech
(přehlídka filmů Larse von Triera)

Lars von Trier, jeden z největších režisérských mistrů své doby, po více než 20 letech opět otevírá brány Království. Dvě řady kultovní seriálové klasiky z 90. let korunuje Trier řadou třetí s názvem Království Exodus. Při této příležitosti Aerofilms společně s KVIFF.TV uvede devět nejzásadnějších filmů Trierovy tvorby, první dvě série Království a jeho třetí řadu pak exkluzivně v české premiéře. Čekají nás filmové orgie.

V kinech po celé ČR na vás čekají snímky Prolomit vlny, Idioti, Tanec v temnotách, Manderlay, Melancholia, Antikrist, oba díly Nymfomanky a Jack staví dům. Na KVIFF.TV také všechny řady Trierova seriálu Království včetně nejnovější série.


Ti, kteří tancují ve tmě (Česko, 2022)

Co tě nezabije, to tě posílí, aspoň na chvíli, boj se nic. Úryvek skladby Moniky Načevy a motto, které v sobě skrývá poselství energického a spontánního filmu režisérky Jany Ševčíkové. Šest příběhů mladých nevidomých, které budí touhu po životě, nabíjí optimismem a nebojí se sarkasmu. Vítězný snímek Varšavského filmového festivalu empaticky ukazuje cesty lidské vůle, odvahu zdolávat překážky a žít.

Ti, kteří tancují ve tmě

Dokumentární
Česko, 2022, 78 min
Režie: Jana Ševčíková
Scénář: Jana Ševčíková
Kamera: Jaromír Kačer
Hudba: Monika Načeva, Alan Vitouš


Ukradená vzducholoď (ČSSR, 1966)

Dobrodružný příběh pěti úplně obyčejných kluků, kteří se tak trochu náhodou ocitnou v neobyčejné situaci. Na pražském Výstavišti kluci využijí příležitosti letu vzducholodí zdarma a vyráží vstříc senzační vzduchoplavecké cestě. Majitel vzducholodi ale překroutí celou situaci a vzniká poprask. Novináři se honí za senzací ukradené vzducholodi, vážení pánové se pohoršují nad dětskou zločinností a rodiče dětí je jen těžko brání před přísným soudem. Majitel vzducholodi Findeys chce využít její zmizení k propagaci své firmy a podvodu s falešným nehořlavým plynem. Nicméně nehořlavý plyn není úžasný vynález pouze pro létající steampunkové stroje. O jeho ukořistění se snaží také jedna vojenská mocnost, která vysílá podlého agenta s všemožnými vychytávkami, aby se zmocnil vzorce na nehořlavý plyn. Kluci chtějí obletět celý svět, ale vzducholoď havaruje na vzdáleném ostrově, kde na ně číhá nemalé nebezpečí. Díky pomoci kapitána Nema a odvážného novináře Ardana nakonec kluci všechny nástrahy překonají a vrátí se domů. Odvěký souboj nespoutaného mládí a přísného světa dospělých končí vítězně ve prospěch dětí.

Ukradená vzducholoď
Rodinný / Dobrodružný / Fantasy / Historický
Československo, 1966, 88 min
Režie: Karel Zeman
Předloha: Jules Verne
Scénář: Karel Zeman
Kamera: Josef Novotný, Bohuslav Pikhart
Hudba: Jan Novák
Hrají: Michal Pospíšil, Hanuš Bor, Jan Čízek, Josef Stráník, Jan Malát, Jitka Zelenohorská, Čestmír Řanda st., Stanislav Šimek, Josef Větrovec, Jan Teplý st., Rudolf Deyl ml., Jana Sedlmajerová, Václav Babka, Věra Macků, Josef Haukvic st., Marie Brožová, Josef Hlinomaz, Milan Neděla, Miloš Nesvadba, Miloslav Holub, Eva Kubešová, František Filipovský, Václav Švec, Eduard Kohout, Zdeněk Dítě, Ladislav Navrátil, Václav Trégl, Jaroslav Štercl, Karel Effa, Zdeněk Braunschläger, Miroslav Homola, Antonín Soukup, Václav Wasserman, Štěpánka Řeháková, Jan Kraus, Jaroslav Mareš, Táňa Blažejová, Václav Podhorský, Vladimír Linka, Zdeněk Skalický, Willy Kuk-Znamínko, Jiří Kasík, Jaroslav Klenot, Štěpán Novotný, Jiří Svárovský, Karel Vítek st., Ludvík Wolf, Jan Tříska, Jaroslav Moučka, Zdeněk Štěpánek, František Hanus, Oldřich Musil